28 Март 2024четвъртък10:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ярославъл - история и бъдеще

Руският град има какво да предложи за всеки, а споменът за видяното кара туристите да искат да го посетят отново и отново

/ брой: 285

автор:Павлета Давидова

visibility 1672

За много хора представата за Русия е едно голямо клише, включващо в себе си тонове бетон, студ, кулинарни изкушения, водка и красиви рускини. За голяма част от българите, особено сред по-младото поколение, тази държава е представена от небезизвестни политици, група маргинализирани псевдобунтовници и 5-6 по-големи града. Русия обаче не е само Москва, Санкт Петербург или Сибир. И благодарение на "Россотрудничество", организацията, която се занимава с културните връзки на Русия по света, както и на Руския културно-информационен център в България, 15 млади българи успяха да открият и очарованието на Ярославска област.
Ако в България Ярославъл не е познат, то в Русия това е почти невъзможно - всеки, който е виждал банкнотата с най-висока номинална стойност в момента - 1000 рубли, е наясно, че тя отдава почит именно на този град и неговата история. На нея е изобразен човекът, превърнал се в символ на Ярославъл и дал името си на града, мечката, която също е емблема за района, както и една от църквите, които са визитна картичка на града.

Мастото, на което река Которосъл се влива във Волга, предлага невероятна гледка

Град на 1002 години

Първото впечатление от града, в който официално живеят около 600 хил. души, е, че той е измамно спокоен. Или поне така изглежда в сравнение в Москва. Само преди две години Ярославъл отбеляза 1000 г. от основаването си, а настроението в града все още изглежда празнично. Монументът на Ярослав Мъдри се извисява гордо, за да напомни някогашната слава на града. Почти навсякъде може да се види и гербът - голям мечок, въоръжен със златна брадва. Според легендата, за да предразположи местните към себе си, княз Ярославъл Мъдри се справил с мечките, които ги притеснявали...
Красивата и модерна сграда на ярославския планетариум грабва окото веднага и е място, което всеки трябва да посети. Носи името на първата жена-космонавт Валентина Терешкова. Терешкова се е превърнала в своеобразна визитна картичка на града, а местните с гордост разказват, че тя е родена, работила и живяла именно в Ярославъл. Макети на космически ракети, спътници, изрезки от вестници, портрети и интересни подаръци са част от експозицията, посветена на Терешкова. На входа на планетариума голямо цветно стъклено пано с нейния лик посреща посетителите и ги подготвя за космическата разходка, която им предстои. Истински звездопад, който може да се види само в добре подготвено и оборудвано съоръжение, омагьосва хората, седнали на удобните кресла. Служителите в планетариума, както и местната управа, са се погрижили да въведат и най-малките в света на звездите и планетите. В сградата е отделена зала, в която чрез 3D анимация малчуганите получават възможността за сравнително реалистична галактическа разходка. Провежда се и кратък открит урок за планетите. На специални комоютри пък е заредена програма с кратки въпроси за галактиките, за атмосферата и за какво ли още не. Отличниците получават грамота, удостоверяваща добрите им познания в сферата. И всичко това е безплатно за учениците - кой знае, може сред тях да е следващата Валентина Терешкова или Юрий Гагарин.
Във фоайето има и симулатор, който потапя хората в непознати светове, в миналото и бъдещето, под водата и сред звездите. Всичко изглежда толкова реалистично, че забравяш къде се намираш. В планетариума има и заведение, което реално почти не се нуждае от сервитьори. Посетителите сядат на маса под звездния таван и могат да си изберат всичко от менюто, което е заредено на... компютър. С помощта на не повече от 5 бутона всеки може да види какво се предлага и да си поръча виртуално. Поръчките се изпълняват реално за броени минути.
Тълпите с туристи, които се тълпят пред църквите в центъра, са сигурен знак, че вътре има какво да се види. Спасо-Преображенската катедрала е най-старият храм в Ярославъл. Построена е около 1506 г. върху основите на църква, функционирала няколко века преди това. Неин достоен съперник за вниманието на туристите е храмът "Иля Пророк", който се счита за бисер на старинната руска архитектура. Сегашната постройка е започната през 1647 г. и е изписвана близо 40 г.

Романтика и още нещо

Историческата част на Ярославъл е разположена там, къдто река Которосъл се влива във Волга. От близкия парк се разкрива невероятна гледка към двете реки, които се сливат в едно. Може би заради поддържаните градини, красивите арки или гледката към реката, мястото се е превърнало в неразделна част от сватбените ритуали на местните. В летен петъчен ден само за час може да видите повече от 20 влюбени двойки, придружавани от кумове и фотографи, да крачат смело из парка в опит да запечатат трепетите от първия си ден като семейство. Всички двойки, както и най-близките им, чинно минават за обща снимка пред вечния огън и пред паметника на героите от войните. Почит - минало и настояще в едно.
Музеят "Музика и време" ще ви накара да погледнете под друг ъгъл миналото. Прекрасни часовници с различни размери, форми и украси грабват погледите веднага, щом прекрачите прага. Разходката започва с музика - най-старите възможни грамофони и латерни ще посвирят за всеки посетител. Е, за да издържите някои от мелодиите, определено трябват здрави нерви и по възможност - слаб слух, но за сметка на това е изключително забавно. За да забравите странната музика от ретро латерната, момичетата от музея може да ви изсвирят забавна руска песничка, удряйки стотината малки камбанки във фоайето. В подземието на музея са струпани безброй ютии от времето, когато електричеството изобщо не е съществувало. За функционирането на някои трябват въглища, за други газ и какво ли още не. Има и изключително малки и по-скоро декоративни ютии. Интересна е и стаята с грамофонни плочи. Освен музика и песни, в музея са запазени плочи с речи на Ленин и Сталин, има дори записи на реклами.
Градският музей и служителите обясняват на всеки любопитните факти от миналото на града. Интересни експонати от значими руски личности, свързани с Ярославъл, дебнат от всеки ъгъл. Музеят обаче не е само място за спомени по миналото и старата слава. Кътче в него са намерили и знамената на всички побратимени с Ярославъл градове и държави, а снимки от съвместни празници от вчера и днес показват, че руснаците имат приятели по цял свят.
Футболният отбор "Шинник" е радост за местните, но все пак предпочитаният спорт си остава хокеят. Тежка трагедия сполетя жителите на Ярославъл миналата година, когато гордостта им, местният хокеен отбор и трикратен шампион на Русия "Локомотив", претърпя катастрофа със самолет. Загинаха всички спортисти, а инцидентът опечали цяла Русия.

Едва 4% безработица

Безработицата в Ярославъл е само 4%, а според местните власти хората, които не работят, са мързеливи или не са заети, защото проявяват претенции за заплащането. Работни места има за всички, категорични са те. Ако си мислите, че това е пропаганда в чест на Владимир Путин и Дмитрий Медведев, не е точно така. В момента в Ярославъл не управлява "Единна Русия", новоизбраният кмет Евгений Урлашов е известен с опозиционните си пристрастия. След избирането си той тържествено обяви, че Ярославъл е столицата на руската демокрация. Градът се хвали, че в него е открит първият в света завод за синтетичен каучук, има нефтопреработващ завод, заводи за автомобилни гуми, за двигатели, за ремонт на електровози, електромашиностроителен и корабостроителен завод и много други. 10 университета се грижат районът да има подготвени кадри от почти всички икономически и научни сфери.
И когато отидете в Ярославъл, не забравяйте да пипнете по носа голямата фигура на мечок, която се намира в парка - местните се кълнат, че това ви гарантира да се върнете поне още веднъж в града. Повярвайте, заслужава си.

 

Летният сезон тръгва с 10-15% по-високи цени

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 58

Цената на яйцата гони световен рекорд

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 58

Париж готов на война с Русия за Одеса

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 58

ВМРО-ДПМНЕ отлага промените в конституцията

автор:Дума

visibility 433

/ брой: 58

Евросъюзът отстъпва пред фермерите

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 58

Накратко

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 58

Десница по дьо Сад

автор:Александър Симов

visibility 459

/ брой: 58

Обирът на руските активи

автор:Юри Михалков

visibility 510

/ брой: 58

Особена порода

visibility 447

/ брой: 58

Престъпен интерес на ЕС

автор:Юри Михалков

visibility 614

/ брой: 58

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ