23 Април 2024вторник09:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Япония запази минута мълчание

Ядрени експерти предполагат, че по примера на Чернобил авариралите реактори ще бъдат затворени в бетонен саркофаг

/ брой: 64

автор:Дума

visibility 796

Япония запази минута мълчание в памет на жертвите на земетресението и цунамито от 11 март. Минутата на почитта беше обявена в 7.46 българско време, точно седмица след земетресението с магнитуд 9, което предизвика силно цунами на североизточния бряг. Земетресението е най-силното, отчитано някога в Япония. Последвалото го цунами разруши къщи по крайбрежието и запрати големи количества отломки на сушата. Общият брой на загиналите и изчезналите надхвърля 16 600 души. Възрастни оцелели в приюта за спешна помощ в град Ямада в опустошената префектура Ивате се изправиха и наклониха глави, показа обществената медия NHK. Много от тях носеха маски и палта, някои бършеха сълзите си.
МААЕ разпространи съобщение, че нивото на опасност в пострадалия АЕЦ "Фукушима" е повишено от ниво 4 на ниво 5, в скала от 1 до 7. Според експерти положението се определя като сериозно, след като вече е достигната опасността от аналогичната авария в американския АЕЦ "Три майл айланд" през 1979 г. Световните медии дават различни информации, че усилията за охлаждане на реакторите на авариралата атомна централа "Фукушима-1" продължават. Противопожарни автомобили на японската армия започнаха в 7.00 ч. българско време операцията по охлаждането на 3 блок на атомната централа. Седем специализирани машини ще се редуват бързо "да изстрелват" водна струя в пукнатините на сградата, чийто покрив е почти разрушен. Те ще хвърлят почти 50 тона вода за охлаждането на басейна за складиране на гориво, съобщи ДПА, като цитира телевизия Ен Ейч Кей и министерството на отбраната.
Междувременно електроинженери са успели да пуснат кабел към втори реактор на японската атомна централа "Фукушима". Възстановяването на захранването ще позволи на охлаждащите помпи да бъдат пуснати отново. Военни водометни машини и хеликоптери обаче са готови да продължат да обливат централата с вода. От МААЕ обявиха, че се надяват през следващите два дни и четирите аварирали блока на "Фукушима-1" да бъдат включени към електрическата мрежа. Ядрени експерти предполагат, че "по примера на Чернобил" авариралите реактори ще бъдат затворени в бетонен саркофаг, след като преди това бъдат засипани с пясък, съобщи ИТАР-ТАСС, като се позова на японската агенция за ядрена безопасност. По последни данни бял дим или пара се издигат от трите реактора на пострадалата от земетресението атомна електроцентрала. Според агенцията все още има вода в хранилището за отработено гориво на трети реактор. Експертите са на мнение, че димът или парата, издигащи се от повредения втори реактор, може би идва откъм хранилището за използвано гориво или от експлозия в камерата под налягане.
Междувременно светът все по-често се вслушва в твърденията, че положението във "Фукушима-1" е далеч по-лошо, отколкото признават японските власти. Водещи специалисти коментират, че разтапянето на пет от реакторите в пострадалата АЕЦ вече не може да бъде спряно, а в сградата на шестия може да има неконтролируема верижна реакция.
Въпреки предположенията за драматичен край на централата и тежките последствия от това самите японци не изпадат в паника и вярват на спокойствието, демонстрирано от властите. Някои японски жители дори молят чуждестранните журналисти да не драматизират ситуацията и да спрат с твърденията за неминуема катастрофа.

 Най-тежките катастрофи в АЕЦ


26 април 1986 г., СССР, четвърти реактор на съветската ядрена централа в Чернобил (Украйна) избухва по време на тест за безопасност, предизвиквайки най-голямата катастрофа в цивилната ядрена енергетика с над 25 000 жертви по неофициални оценки. Отделеното количество радиация е равностойно на над 200 ядрени бомби с мощността на тази, поразила Хирошима. Облъчени са три четвърти от Европа. Катастрофата е класирана на най-високата седма степен по Международната скала на ядрените събития (МСЯС).
28 март 1979 г., САЩ, в "Три майл айлънд", щата Пенсилвания, поредица от човешки грешки и материални неизправности попречват на охлаждането на ядрен реактор, чието ядро започва да се топи. Отделените радиоактивни отпадъци предизвикват сериозно облъчване в инсталацията, без да засегнат населението или околната среда. 140 000 души са временно евакуирани. Катастрофата е класирана в пета степен по МСЯС.
30 септември 1999 г., Япония, катастрофа в експериментален завод за преработка на използвано ядрено гориво в Токаимура (североизточно от Токио), предизвикана от човешка грешка, довежда до смъртта на двама техници. Над 600 души - работници в завода, и местни жители, са радиационно облъчени, а около 320 000 са евакуирани. Катастрофата е класирана в четвърта степен по МСЯС, но като последици се определя като най-тежката след тази в Чернобил.
9 август 2004 г., Япония, в АЕЦ "Михама" (Централна Япония) нерадиоактивна пара се отделя от спукана канализация, която вероятно е била засегната от тежка корозия. Петима служители умират от изгаряния.
Август 1979 г., САЩ, изтичане на уран в таен ядрен обект близо до Ъруин, щата Тенеси, облъчва радиоактивно около 1000 души.
Януари-март 1981 г., Япония, четири изтичания на радиация в АЕЦ "Цуруга" (Централна Япония). Облъчени са 278 души.
Април 1993 г., Русия, експлозия в завод за преработка на използвано ядрено гориво в Томск-7, таен град в западен Сибир. Образува се радиоактивен облак и се изхвърлят радиоактивни частици. Броят на жертвите не е известен.
11 март 1997 г., Япония, работата на АЕЦ "Токаимура" е частично спряна след пожар и експлозия, при които са облъчени 37 души.

Токът за бита остава регулиран поне още година

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 76

Поръчката за бързите влакове до морето "дерайлира"

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 76

ДАИ е с нов автопарк за над 6,3 млн. лв.

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 76

Фискалният резерв се оказа 10,9 милиарда лева

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 76

Канарските острови на бунт срещу туристите

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 76

2400 евро за раждане на дете в Гърция

автор:Дума

visibility 398

/ брой: 76

Задържан за бомбена заплаха в Дания

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 76

Накратко

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 76

Пълзяща цензура

автор:Нора Стоичкова

visibility 359

/ брой: 76

Ех, бедни Главчев...

visibility 419

/ брой: 76

Тръмп не е изход

visibility 313

/ брой: 76

Договорът с "Боташ" е един от най-корупционните

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 76

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ