Интервю
Тулия Питканин:
Време е лявата вълна да залее Европа
Надяваме се "силовата политика" да бъде прекратена, преди да е станало твърде късно, заявява генералният секретар на ЙЕС
/ брой: 75
Тулия Питканин е генерален секретар на младежката организация на европейските социалисти (ЙЕС). На 26 г. тя отговаря за организационната, политическата и финансовата координация на организацията. Преди да стане генерален секретар на ЙЕС, е работила във финландския парламент като съветник по социална и здравна политика към председателката на Комитета за социални отношения и здравеопазване. Заемала е и различни постове с социалдемократическата партия на Финландия, както и в младежкото й движение. Завършила е социални и публични политики в Хелзинкския университет. Тя идва от Финландия, но е добре запозната и с всичко, което се случва с левите партии в Европа.
ДУМА я разпита за бъдещето на лявото в Европейския съюз, както и за приоритетите на младите социалисти и социалдемократи в Европа.
"Всеки трябва да може да даде най-доброто от себе си там, където желае".
Само преди дни президиумът на младите леви партийци заседава в София, за да очертае основните си приоритети за годината. На двудневния форум в столицата пристигнаха повече от 50 младежи, представители на над 30 леви партии от различни краища на Европа. Основен акцент на срещата бяха разнообразни леви политики в разнородни сектори. Младежите обсъдиха добрите практики и грешките, с които техните по-опитни другари от левицата са се сблъскали в страните си. Форумът у нас съвпадна с ударите на САЩ, Великобритания и Франция в Сирия, заради което младежите своевременно дебатираха и тази тема. Беше приета специална резолюция по казуса. Младежите осъдиха използването на химически оръжия, както и ескалацията на насилието в района.
"Призоваваме за незабавно прекратяване на огъня в района от всички, които участват в боевете, и се стремим към организирането на демократични и прозрачни избори", гласи декларацията на младежите. Те се ангажираха да разговарят с националните си представители в опит да бъде забранена продажбата на оръжие в региона.
Освен това младежите приеха и документ, който засяга икономиката и засилването на социалните норми в ЕС. Още веднъж ЙЕС потвърди, че членовете й ще продължат да работят заедно в опит да установят една по-справедлива и социална Европа. Бюрото се сдоби и с нов вицепрезидент Харун Мухаремович.
Развитието на Европа и мястото на младите хора в нея също бяха обект на дискусия. ЙЕС си поставя за цел подобряване на социалния стандарт на младите хора в Стария континент, което да доведе до практическа промяна на техния живот с конкретни младежки политики. Отбелязана бе и необходимостта от увеличаване на средствата по програмата за младежка гаранция като един от ключовите механизми за справяне с безработицата сред младите.
Домакини на международната среща в София бяха Младежкото обединение на БСП и ЕЛМА.
Очаквайте скоро и интервю с председателя на ЙЕС Жоао Албъкърк.
- Кои са основните цели за тази година на вашата организация?
- Само година ни дели от изборите за Европейски парламент. Разбира се, когато погледнем към европейската политическа карта, няма как да не забележим, че резултатите на левицата далеч не са толкова добри, колкото ни се иска. Виждаме подем на много антиевропейски сили и настроения, навсякъде се появяват популистки десни движения и партии...
Изглежда, че различните социалистически и социалдемократически партии в Европа не винаги успяват да се справят с това явление. Европейските избори ще са тест и за възможността на левицата отново да поеме властта. Определено тази тема ще е основният ни фокус през следващата година затова и тук, в София, бюрото обсъжда тази тема.
Трябва да припомня, че ЙЕС е най-голямата политическа младежка организация, повече сме от младежите на Европейската народна партия. Имаме членове от страните членки в ЕС, както и от страните, граничещи със съюза. Необходимо е всички тези държави и техните леви партии да работят заедно, да са свързани. Затова се и събираме и обсъждаме важните въпроси на дневния ред. Необходимо е да споделяме.
Вече сме виждали как смяната на определени политически кръгове завърта колелото, получава се нещо като вълна, която залива и останалите страни. Видяхме как десните сили получиха подем, важно е нашата мрежа да се активизира, наш ред е да "залеем" Европа. Нашите сестрински леви партии и техните младежки организации са на ред, трябва да покажем, че сме готови за това.
- Може ли да "запалите" тази лява вълна още сега?
- Да, това е още една от причините да се съберем отново. Тук сме, за да споделим добрите практики от нашите страни.
- Само за хубавите неща ли си говорите?
- Не, разбира се, че обсъждаме и грешките. Желателно е да се поучим от тях още преди да сме се сблъскали с нови и да е станало прекалено трудно да ги избегнем.
- Кои са важните теми за дебат?
- Една от много дискутираните теми в ЙЕС бе формирането на големи коалиции. Може би знаете, че в Германия нашата младежка организация направи много силна кампания срещу подобна идея. За съжаление не бяха чути. На последния конгрес на ЙЕС темата бе обсъдена обстойно, обединихме се около позицията, че сме срещу големите коалиции. Ако подкрепата към социалдемократическата партия пада, решението не е в коалиция с десните.
- Кои са основните идеи, които като младежка организация се надявате да дадете и съответно да бъдат изпълнени, за да се промени ситуацията в Европа?
- Когато става въпрос за младежки политики, ядрото на политиките, които правим и промотираме, без значение в кой сектор, дали става въпрос за образование или социалната сфера, най-важна, поне за мен, е социалната мобилност. Може би това не е най-разбираемото понятие, но за нас това е нещо изключително важно. Семейството, в което си роден, не би трябвало да диктува накъде да поеме животът ти. Това е изключително важна цел - всеки да развие максимално потенциала си в сферата, в която желае. И не би трябвало да има бариери, нито икономически, културни или такива, основани на пол, религия или други. Просто всеки трябва да може да даде най-доброто от себе си там, където желае.
- Младежката гаранция и културният чек винаги са сред приоритетите ви...
- Те винаги са били много важна част от нашия дневен ред, това е така от години. Благодарение на работата на младите европейски социалисти, естествено заедно с Младежкото обединение на БСП, постигнахме много. Радваме се, че този наш приоритет бе взет сериозно и от Партията на европейските социалисти, и от Групата на социалистите и демократите в Европарламента. Това бяха и продължават да бъдат наши основни политически приоритети, защото са част от социалната мобилност.
Младежката гаранция е брилянтна. Ако си безработен с години, докато си млад, има опасност никога да не успееш да се върнеш обратно "на сцената". Точно това е проблемът на младежката безработица. Ясно е, че всеки вид безработица е проблем, но младежката...обезсърчава. След няколко години икономическата ситуация ще се подобри и ще има повече работа. Но ще има по-младо поколение, което просто ще е пропуснало възможността да натрупа опит. Кой би предпочел да наеме 25-годишен, който е безработен от няколко години, пред 21-годишен, току-що завършил висше образование?
- Международната ситуация от последните дни се усложни доста след събитията в Сирия. Какво е отношението на ЙЕС по този въпрос?
- Думите на лидера на БСП Корнелия Нинова, която дойде на форума ни, респондират и с нашата позиция. Ние сме пацифистка организация и за нас е много, много важно да няма никакви военни действия, особено без решение на Съвета за сигурност към ООН. Не бихме искали и отделни страни да предприемат такива крайни мерки в подобни конфликти.
Ситуацията е много притеснителна. Реално погледнато, през голяма част от живота си нашите членове, да не казваме всички, само са слушали как трябва да пазим мира, да се борим за него. Да, било е в политическия дневен ред, но не е било най-горещата тема. Конкретно в Европа не ни се е налагало реално да мислим за това. А сега е ясно, че има силова политика, виждаме стъпки, които напомнят Студената война... Наистина не искаме да виждаме това. Страшно е. Затова и се надяваме тази форма на "силова политика" да бъде прекратена, преди да е станало твърде късно.