25 Април 2024четвъртък12:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Антон Кутев:

Водещ на сутрешен блок има повече власт от депутат

Нужни са гаранции, че новият медиен закон ще бъде в полза на гражданите, а не на политиците, казва депутатът от Коалиция за България

/ брой: 43

автор:Юлия Кулинска

visibility 1301

- Г-н Кутев, как ще коментирате решението на НС за текста, който залегна в новия Изборен кодекс, че ако печатните или онлайн издания публикуват статия, накърняваща достойнството на кандидат, са длъжни да предоставят същия обем, място и шрифт в медията си на засегнатата страна за право на отговор или опровержение"?

 - Никога добрият отговор не е в правото на отговор, т.е. медиите са динамична среда и аз никога не съм вярвал в това, че правото на отговор, тази форма, която е приета по принцип, е действаща и ефективна.

 За мен по-действаща е активната форма, когато, ако по някакъв начин са ти накърнили името, трябва да отговориш с действия, които да бъдат отразени по съответния начин. Винаги съм препоръчвал и на моите колеги, а и аз самият съм се стремял към активни действия, а не към този подход "пасивно право на отговор".

 - Смятате ли, че това ще бъде полезно и няма да е проформа?

 - Категорично смятам, че пасивното право на отговор няма да бъде полезно и че, общо взето, това е форма, която е проформа и не действа. И сега в правния мир съществува правото на отговор, когато една от страните е засегната. И много медии го правят. Това е почтено и няма нищо лошо в него.

 - Не сме ли отговорни всички - и журналистите, и политиците, а и всички останали участници в изборния процес, да внасяме повече морал в него?

 - По отношение на морала - и в медиите, и в политиката за мен е много важно да осъзнаем, че всички хора, които участваме в публичния процес, т.е. и политиците, но и журналистите, и социолозите, и политолозите, сме отговорни за това, което се случва. И носим според мен далеч не различна по обем отговорност.

 Аз например смятам, че един водещ на сутрешен блок има повече практическа власт, отколкото един депутат. Което означава съответно, че ние, както искаме да знаем всичко за политиците, т.е. какви са им доходите за месец, би трябвало да знаем и всичко това за водещите журналисти.

 - Не е ли това вид контрол над медиите?

 

- В никакъв случай. Обществото не иска по никакъв начин да ги контролира и цензурира. Гражданите трябва да знаят кой и защо им поднася информацията. Те трябва да имат оценката за този човек, който им разказва новината от определен ъгъл - какви са неговите интереси, какъв е неговият бекграунд, какво стои зад него.

 - Не е ли крайно време да имаме нов закон за медиите?

 - Да, отдавна се говори за нов закон за медиите. Мисля, че е необходим документ, който да отрази съвременното развитие и процесите, които характеризират изданията в променената обстановка. Според мен обаче той трябва да решава много широк кръг въпроси, далеч не само въпроса за собствеността. Защото, когато в момента говорим за закон за медиите, повечето хора си мислят за собствеността на изданията, телевизиите или информационните сайтове и агенции, или за доходите, за прозрачността на финансиране. Това е важно, но далеч не е единственото, което трябва да влезе в новия медиен закон.

 В него трябва да се включат още задължително някакви гаранции за достоверността на информацията. Трябва да залегне регламентация не само за електронните медии. В момента СЕМ наблюдава само електронните медии, но не и печатните.

 Наблюдението трябва да се извършва не за да бъдат контролирани те, а за да се гарантира качеството на информацията и това, което гражданите получават. Много е тънка границата между това да гарантираш качеството и да контролираш медиите политически. Трябва да бъде намерена точно онази тънка граница, която да гарантира, че тези органи, ако има такива или ако има разширяване на правомощията на СЕМ, наистина ще бъдат в полза на гражданите, а не на политиците. Но това е ключов въпрос не само за България, а за цяла Европа.

 - Факт е, че медиите стават все по-мощни и по-силни като обществени фактори...

 - Абсолютно вярно. И ако не направим разумна регламентация, която да е в полза на гражданите и на потребителите, ще опорочим до голяма степен обществото. Т.е. наложителни са промените, друг е въпросът кога трябва да станат и какъв да бъде техният обем. И най-важното е как да се направи така, че да гарантираме, че промените ще бъдат в полза на гражданите, а не на политиците.

 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 165

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 200

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 166

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 164

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 149

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 147

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ