28 Септември 2024събота02:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вкусът на властта

От Бетовен и Чайковски до Ивана и Азис

/ брой: 53

visibility 207

Ахил КАРАМУЗОВ

Докато по време на Втората световна война филхармониите на Германия и Съветския съюз са поддържали духа на своите народи с безсмъртната класическа музика, то ние, българите, 65 години по-късно затънахме в блатото на чалга музиката на Ивана и Азис. Разбира се, има и изключения. Един от тях е доц. д-р Любомир Спасов, директор на Университетска болница "Лозенец" (бивша Правителствена болница). Той казва: "Музиката е изкуство, което най-пряко влияе на сетивата. Един хирург, за да работи, трябва да бъде в максимална кондиция. Когато имам трудни моменти или операции, сутрин задължително излизам от къщи с Пета симфония на Бетовен." Но колцина са като него? Защо нещата у нас не следват логичния си ход? Защо мнозинството не се извисява до ценностите, които изповядват европейските народи? Отговор на този въпрос даде един латвийски режисьор още през 80-те години на миналия век. На въпроса "Защо поставяте на сцената толкова ниско художествени творби?", той отговаря: "Такъв е вкусът на властимащите."
Въпреки че политическите системи след 1989 г. и в Латвия, и у нас се смениха, вкусовете на властимащите си останаха същите. Чалга индустрията бълва отвсякъде: от екрана, от ефира, от заведенията. Тя връхлита като скакалците и помита всичко по пътя си. Особено се развихря по време на избори, чалгаджиите стават лица на политически партии и кандидат-президенти, които разчитат на тях за привличане на повече гласове. Ето такива избраници ни управляват 21 години, които превърнаха патологията в норма, а нормата - в патология. И резултатите са налице: последни във всичко ценностно и първи във всичко негативно (по смъртност, социален статус и т.н.) в ЕС. Някой ще каже: "Да, но те са богати държави." Богатите държави, преди да станат богати, са били духовно богати.
Как стоят нещата на Запад с предизборните кампании не знам. Не съм специалист политолог, но като гражданин си спомням, че навремето кандидатът за президент на Франция Валери Жискар Д'Естен сам си свиреше на акордеон, а Бил Клинтън - на саксофон, Хелмут Шмит, канцлер на ФРГ - на пиано, и т.н. Нашите политици, ако можеха да свирят поне на гайда, щеше да ни излезе по-евтино, защото тази "прегръдка" с чалга изпълнителите е подплатена със солидна финансова подкрепа. Огромните хонорари, които получават, повдигат самочувствието им до неузнаваемост. Те са ухажвани от всички кабелни телевизии и пресата и видимо се считат за част от хайлайфа на нашето общество.
В едно предаване на Гала в рубриката "На кафе" (тя беше толкова разголена, колкото и чалга гостенката й, чието име не запомних), между другото гостенката каза: "Когато бях в Париж, то едни магазини по "Шанз Елизе", какви стоки?!" Как ще въздейства на подрастващото поколение такова поведение? Естествено е всяка втора ученичка да иска да стане чалга певица!
Какъв е генезисът на тези различия между нас и Запада? На този въпрос отговор ни дава историята. В Западна Европа музикалната култура се развива методично и целенасочено още от XII-XIII в. Цялото Средновековие е низ от жанрове, школи и течения, създавани и развивани от семейството (аристокрацията), училището, църквата, обществото. И днес в Англия в средните училища 20% от учещите изучават като задължителен предмет класически инструмент. Тенденцията е този процент да се увеличава.
Нашата държава е на 1330 години. Какво не е преживяла тя през този период! Политическата й система претърпя различни, но водещи до дълбоки социални сътресения промени. Те се отразиха и на нейната култура. Йордан Радичков казваше (перифразирам): Както при есенната дълбока оран културният пласт остава отдолу, а на новия горен пласт му трябва време, за да се култивира. Поради липса на традиции и приемственост нашият политически елит е конюнктурен, несведущ. Затова лансира посредствеността, а това води до ерозия на българската духовност. Не е ли парадоксално, че тази генномодифицирана музика се предпочита пред изкуството, създавано от професионалистите и самодейните състави, които имаме? Да смятаме ли, че тяхното пренебрежение е атестат за посредственост? Вярно е, че на тази двойственост е време да се сложи край! Иначе Ивана и Азис дълго ще ни владеят.

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ