19 Април 2024петък18:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Радион Попов:

Външно се информира за Египет от... Интернет

Извънредният и пълномощен посланик на България в Саудитска Арабия от есента на 2009 г. чака министър Младенов да подпише заповедта му, за да замине за Риад

/ брой: 34

автор:Христо Христов

visibility 1135

Pадион Попов е роден на 22 февруари 1950 г. Завършил е военното училище "В. Левски" във Велико Търново. От 1972 до 1974 г. е секретар на военния аташе в Багдад. Два мандата в Сирия е помощник военен аташе (1978-1982) и военен аташе (1986-1989). От 1999 до 2000 г. е военен аташе в Мадрид. През 2003-2006 г. е пълномощен министър в посолството ни в Кайро. През 2008-2009 г. е зам.- министър на вътрешните работи. Владее арабски, турски, английски, руски и в някаква степен испански. Има издадени две книги за кюрдите. На 12 октомври 2009 г. получава агреман от Кралство Саудитска Арабия и указ на президента Първанов за посланическо назначение в Риад. До момента обаче продължава да стои в България.


- Г-н Попов, защо ви откривам в казанлъшкото село Дунавци наместо в Риад? Указът за назначаването ви за посланик в Саудитска Арабия бе публикуван в ДВ на 8 декември 2009 г.
- Въпросът трябва да бъде отнесен към министъра на външните работи по онова време г-жа Румяна Желева, а сега - Николай Младенов. Нямам еднозначен отговор. Името ми не фигурира в така дискутирания напоследък списък с имената на посланици и генерални консули, макар преди това три пъти да е било оповестявано от Комисията по разкриване на досиетата. Говореше за необходимост от икономии, а аз мога да кажа, че издръжката на посолството ни щеше да струва в рамките на 80 -90 хил. евро. Защото приемащата страна изрази готовност да предостави великолепна сграда съвсем безплатно. От своя страна, в доклада си заявих, че съм готов да работя с половината от полагащата ми се заплата.Няма никакви пречки и към този момент да замина, но...
- От какви източници България черпи достоверна информация за случващото се в Близкия Изток и страните от Северна Африка, след като посланикът ни в Египет е призован да подаде оставка, в Сирия нямаме посолство, вие сте си в България?
- Дано не прозвучи саркастично, но предвид рязко падналото ниво на Външно заради талибанските напъни за разчистване на сметки отпреди 20 години май най-сериозните източници остават Интернет и телевизионните включвания.
За съжаление нямам директна връзка с посланика ни в Кайро иначе щях да му напомня, че съм му дал телефони за контакт със съпругата на президента Хосни Мубарак, госпожа Сюзан Мубарак, началничката на кабинета й, бившата посланичка на Египет у нас, която има титлата "Доктор хонорис кауза" от Свищовския университет Хеба Елмараси и брата на президента, който е и президент на тамошния Олимпийски комитет.
- Познавате ли се с новия вицепрезидент на Египет Омар Сулейман?
- Виждали сме се еднократно. Смятам, че е по-добре познат на ръководителите на Националната разузнавателна служба.Той е изключително подготвена личност и мога да кажа, че преди настоящите събития беше човекът, който трябваше да осигури подкрепата на армията при евентуално наследяване на президентския пост от сина на Хюсеин Мубарак Гамал.
- Как стана така, че световната шпионска общност, защото от край време Кайро е неин естествен център, "проспа" египетската революция?
- Като оставим встрани клишето за Кайро като център на шпионската общност, ще кажа само, че разузнавателните служби на САЩ и на страните от ЕС пропуснаха да усетят недоволството сред широките народни маси. И продължиха да залагат на уверенията от страна на Мубарак, когото десетилетия наред поддържаха всячески.
- Като дипломат от кариерата как ще коментирате, че хиляди египтяни поискаха на преговорите с вицепрезидента да бъдат представлявани от мениджъра на Гугъл в Египет Ваел Гонейм? Това име изплува като че ли от нищото.
- Изненадвате ме. Не знаех този факт. Това е човекът, който администрира групата в социалната мрежа Фейсбук, който бе задържан от властите... Трудно ми е да го коментирам, може би става дума за безпрецедентно доверие към една личност, която до момента е била извън полезрението на политиците. Вероятно има някаква скрита логика, която трябва да търсим в ролята на световните социални интернет-мрежи.
- Липсва обаче някаква сериозна реакция от страна на българския външен министър, който иначе е доста активен точно в тези мрежи и дори в една от тях първо огласи "омерзението си" от присъствието на свързани с бившите тайни служби посланици от дипкорпуса...
- Нека не очакваме невъзможното от министъра, защото неговата позиция ще бъде ехо от позицията на ЕС. Полето ни за самостоятелни реакции е рязко стеснено. За съжаление и там реакцията не е единна, въпреки привидността. И това е защото различните европейски страни имаха различни интереси в Египет, особено някои от тях. За тях водещо беше опазването на авторитарния режим на Мубарак. Сходна е ситуацията и за САЩ, защото никой не е в състояние да гарантира, че евенуталното следващо ръководство на 85-милионен Египет ще бъде толкова съгласно да отбранява интересите им в региона. Изненадва ме никаквата реакция на Арабската лига, дори няма опит за събирането на 24-те й членове. Да не говоря за страните от Близкия изток. Като че ли всеки е предприел някаква кръгова отбрана, потопил се с надеждата, че бурята ще отмине ... Всички държави са подплашени и натискат лостовете, за да не бъде предизвикан ефектът на доминото.
- България е външна граница на ЕС, какво ни очаква при по-нататъшно дестабилизиране на ситуацията в Египет?
- Ако там се засили влиянието на групировката "Мюсюлмански братя", не само ние, а и всички страни ще бъдат поставени пред въпроса дали ще бъде запазен така трудно отвоюваният мир между арабските страни и Израел. Мимоходом ще напомня за твърдата позиция на една Турция към Израел. Ако превес вземат промюсюлманските групировки, няма съмнение, че този проблем няма да бъде подминат.
- Коментарът ви за недопускането на Махамед Ел Барадей, когото "Мюсюлмански братя" припознаха за свое публично лице, до преговорите с вицепрезидента на Египет? Кои са силните имена в групировката?
- Тази групировка е много силна и много опитна. Тя, въпреки че беше в нелегалност, успя да има свои представители в парламента на Египет, да овладее до голяма степен трите синдиката там, както и общността на местните власти. Ще бъде голяма грешка те да не бъдат допускани до хода на преговорите. Фактът, че застават зад фигура като Ел Барадей, означава, че познават добре съвременните правила и възприемат елементите на съвременния ислям, прилаган от Ердоган в Турция. Не е вярно, че те работят с бедните, зад тях на практика е интелигенцията, зад тях са младите, които са основната част от населението на Египет. Колкото до имена, ще спомена Мухаммад Махди Акеф, който е моментният ръководител на групировката.
- До каква степен вечният кандидат за президент Айман Нур от опозиционната партия Ел Гад може да бъде ръководна фигура?
- Това е една компрометирана фигура, зад която преди години застанаха САЩ. Той обаче не оправда възлаганите му надежди. Пак ще кажа, че извън фигурите на министъра на отбраната маршал Махамад Тантауи, лидера на "Мюсюлмански братя", Ел Барадей и общността от Фейсбук не виждам сериозни водачи на протестите.
- Появиха се информации, че ръководството на ислямски Иран окачествява случващото се в Египет като нов етап на революцията на Хомейни...
- Има причини да се радват в Иран. Не съм сигурен, че това е нов етап от ислямската революция, но при всички случаи това ще послужи като катализатор за проислямистките движения и в съседните държави.
- Ще се наемете ли дадете прогноза за съдбата на източноправославните копти, които са малцинство в Египет, но пък техни представители са сред най-богатите в държавата?
- И досегашният режим е провокирал напрежение между мюсюлманската и православната общност. Доколкото мога да съдя от телевизионните репортажи, представители на двете религии съвместно охраняват религиозни светини и церемонии. Надявам се да не се стигне до кървави сблъсъци.Колкото до ситуацията по върховете на обществото - там липсва противопоставяния на религиозна основа. Това е режисирано в низините и то е съвсем обяснимо.
- Как стана така, че за броени дни се сринаха полицията и тайните служби на Мубарак?
- Нека не прибързваме с такива крайни изводи. Режимът и контролираните от него тайни служби разполагат с още много ресурси да направляват в желана от тях посока събитията. Все още не сме стигнали до гражданска война. Все още армията и службите правят услуга на режима.
- Къде са в настоящата обстановка бедуините?
- Режимът на Мубарак успяваше с различни способи да ги държи лоялни. Купуваха се вождовете им, строяха се селища за тях в пустинята, въоръжаваха ги. Не изключвам облагодетелстваните да останат лоялни, но едва ли ще окажат особено влияние. Освен може би в района, откъдето произхожда Мубарак. Вижте, в голяма степен всичко зависи от поведението на армията, а поне засега тя не дава ясни знаци, че е враждебно настроена срещу му.
- Как би изглеждала една демокрация по ...египетски?
- Много е рано да се говори въобще за демокрация, макар в Египет да е имало и такъв период по време на крал Фарук. Възможно е да има общи белези с онова, което е сега в Мароко или Йордания.
- И ако отново се върнем към България и поведението на управляващите...
- През миналата година станахме свидетели на опити да бъдат съживени контактите, но подходът е непродуктивен. Във въздуха виси въпросът: защо премиерът посещава Катар, Кувейт, Ливан, а пропуска Саудитска Арабия? Защо не се изпълняват решенията за установяване на взаимоотношения на ниво посланици? САЩ, Русия, Китай, Япония, страните от ЕС се стремят да разширяват взаимоотношенията си, а ние... страним. Този въпрос беше поставен на президента и външния министър, а той се оправдава с финансовите затруднения.
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 304

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 274

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 296

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ