28 Ноември 2024четвъртък13:45 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимка Личен архив

Актуално

Китай се отваря, Европа се затваря

Пекин ни включва в едногодишна програма на безвизов период

/ брой: 227

автор:Таня Глухчева

visibility 1255

България и Румъния ще станат пълноправни членове на Шенген от 1 януари догодина... евентуално. Още нищо не е сигурно на 100%. Дълго време чакахме да чуем тази новина, която дори и да се окаже истина, идва в не особено подходящ момент - когато държавите от Западна Европа въвеждат и/или удължават контрола по сухопътните си граници, в борбата с нелегалните мигранти.
Същевременно излезе решение от Пекин за безвизов период от една година за гражданите на няколко страни, сред които България, Румъния, Хърватия, Черна гора, Малта, Северна Македония, Естония, Латвия и Япония. Основната цел е насърчаването на туризма и търговията.

Решение от 2023 г.

След края на КОВИД-пандемията на Конгрес на Китайската комунистическа партия се решава страната да се отвори към света, за да имат възможност повече хора да я посетят и да се уверят с очите си, че голяма част от новините, тиражирани от западните медии са лъжа.
Започват да се влагат средства в различни програми за културен и работен обмен, конференции, изложения, форуми, домакинства на спортни прояви и др. Само за една година след отваряне на границите, броят на чужденците, посетили Поднебесната империя за пръв път в живота си, е в пъти повече от очакването. Въпреки това, Пекин, доволен от постигнатия резултат, взема

логичната следваща крачка,

за да стимулира още повече хора да отидат там.
Несъмнено, една от основните пречки при пътуване често се оказва ваденето на виза. Влагат се допълнителни средства и време, които могат да се спестят и да има повече желаещи да посетят съответната дестинация. Затова не бива да ни учудва решението на Пекин да въведе временно безвизов период. И така, от 30 ноември т. г. до 31 декември  2025 г. ще се види колко хора ще се възползват от тази възможност.

Интересът на българите

В момента в София два пъти седмично желаещите да кандидатстват за виза чакат на дълга опашка, за да си попадат документите. Някои отиват в Китай на екскурзия (местата в някои туристически агенции са запълнени за година напред), други - по работа. От Ковид-пандемията насам, интересът за пътуване в азиатската държава нарасна, още повече, че се отвориха много възможности за сътрудничество и общ бизнес, появяват се различни студентски програми, които привличат младежите, мечтаещи за образование в чужбина, провеждат се конференции по глобални въпроси и всичко това се съчетава с културна програма, показваща забележителностите на съответния град, където се провежда събитието.

За разлика от Западна Европа,

където гледат на българи и румънци като на евтина работна ръка - да берат ягоди, да са тираджии, болногледачи, сервитьори, чистачи и т.н. (при положение, че често става въпрос за хора с висше образование), то в Китай не е така (казвам го като човек, бил там няколко пъти за година и половина). Страната предлага възможности на всеки да работи по специалността си и да има кареирно развитие.
"Живея повече от 10 години във Франция", разказва пред ДУМА сънародничката ни Мартина Миленова. "Въпреки че тук завърших бакалаварската и магистърката си степен с отличие, усещах негативно отношение към мен, когато си търсех работа като счетоводителка. Първият ми шеф не спираше да повтаря пренебрежително "вие... от Балканите" и определено имаше разлика в отношението  му към мен и колегите ми - французи".
Подобно нещо няма да се случи в Китай, най-малкото, защото е част от културата им да уважават всеки един, независимо от произхода и националността му. Там не критикуват и не обсъждат околните - важно е да се върши работа.
От друга страна, повечето от чуждестранните студенти, обучаващи се в различни китайски университети са предимно от други азиатски държави. Премахването на визите е една крачка към привличането и улесняването на повече европейци да продължат следването си в Китай.

Принципът "печеля-печелиш"

трябва да се разпространи по целия свят. Китай съвсем добронамерено ни подава ръка за сътрудничество и за задълбочаване на двустранните отношения. От нас зависи да я хванем, защото, ако продължим да вярваме, че Западът е нашето "спасение", ще си останем с празна ръка, дори две.

Етикетите на храните често объркват потребителите

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 228

Българите ще похарчат над 100 млн. лв. в кампанията Черен петък

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 228

Едва 15% от украинския мед влиза в официалните канали за търговия

автор:Дума

visibility 178

/ брой: 228

България и Румъния - по-близо до Шенген

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 228

София и Хошимин се побратимиха

автор:Дума

visibility 170

/ брой: 228

Скопие има проблем с "най-слабата страна в ЕС"

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 228

Тъжно и отчайващо

автор:Александър Симов

visibility 132

/ брой: 228

"Мръсните" тецове

автор:Мая Йовановска

visibility 132

/ брой: 228

Скачени съдове

автор:Владимир Николов

visibility 134

/ брой: 228

Hannibal ad portas!*

visibility 119

/ брой: 228

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ