29 Март 2024петък17:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

В Румъния се задават нови уволнения

Близо 7000 служители на държавни компании ще бъдат уволнени в страната до август

/ брой: 149

автор:Дума

visibility 35

Близо 7000 служители на държавни компании ще бъдат уволнени в Румъния до август. Обещанието за това е било дадено на Международния валутен фонд от румънските власти, съобщи агенция Медиафакс. Най-малко 6910 работни места в държавни компании, които са под контрола на министерствата на икономиката и транспорта, ще бъдат съкратени.
Поредните масови уволнения са свръзани с поетия от Букурещ ангажимент в замяна на помощта от МВФ да ограничи раздутата си администрация. През пролетта на 2009 г., доста преди Гърция, Румъния получи 12,4 млрд. евро жизненоважна помощ от Международния валутен фонд и Европейския съюз, за да преодолее икономическата криза. Две години по-късно анализаторите смятат, че страната е избегнала най-лошото, но не се е възползвала, за да реформира икономиката си.
Румъния се нуждаеше от парите на МВФ и на ЕС, в противен случай тя щеше да изпадне в ликвидна криза и финансовата й система рискуваше фалит, смята икономистът Даниел Даяну, бивш министър на финансите. За съжаление, добавя той, рецесията бе по-тежка от очакваното и доведе до спад в приходите, докато прахосването на публичните средства продължи. След десет години на силен растеж Румъния влезе в рецесия през 2009 г., когато нейният БВП се сви със 7,1 процента. През 2010 г. след оптимистични очаквания за растеж от 1,3% предвижданията се помрачиха и рецесията продължи. Правителството спечели време, но проблемите не бяха решени. Едва краят на 2010-а донесе на съседите ни малко по-ведри новини - страната излезе от рецесия през четвъртото тримесечие на м.г. най-вече благодарение на възстановяването на износа. Прогнозите сочат, че през тази година Румъния ще отчете икономически растеж от 1,5 процента.
Само преди няколко дни МВФ съобщи, че е предоставил на разположение на Румъния 481 млн. евро, но тя ги е отказала, за да ги запази като резерв. Този втори транш от заема, на стойност 3,5 млрд. евро, отпуснат през март, е бил деблокиран от Управителния съвет на фонда, се казва в комюнике на МВФ. "Румъния набра добра начална скорост в рамките на новото споразумение. Всички цели от програмата бяха постигнати, което подчертава ангажимента на управляващите за продължаване на реформите", отбеляза временно изпълняващият длъжността управляващ директор на фонда Джон Липски. Той обаче призова за "допълнителни усилия" за постигане на целта да се сведе бюджетният дефицит до 3% от БВП през 2012 г.
Суровите мерки на икономии, разбира се, съвсем не допаднаха на румънците. Лидерите на профсъюзите побързаха да заплашат властите с големи стачки и протести от "гръцки тип" срещу мерките за икономии. В страната се надигна мощна протестна вълна, след като управляващите орязаха м.г. заплатите в публичния сектор с 25%, а пенсиите и социалните помощи - с 15 на сто. Но въпреки че са все по-масови, протестите в Румъния поне засега не са обезпокоително многобройни. Това се дължи най-вече на факта, че 70% от работещите в страната са заети в частния сектор, а те, както е известно, по-трудно се съгласяват на протестни действия.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ