29 Март 2024петък15:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

В подкрепа на едно предложение

Знаещи, можещи и мислещи личности са ни необходими, за да се измъкнем от ситуацията на изоставащи в ЕС

/ брой: 28

автор:Зорница Илиева

visibility 688

Предложението Достена Лаверн да бъде номинирана за евродепутат не е изненада. Изненада е, че става чак сега. Когато излезе на български език през 2010 г. "Експертите на прехода, от страна на българските think-tanks и глобалните мрежи за влияние" първоначално настана оглушително мълчание. Излизането от печат на побралото се в 600 страници нейно изследване на системата и политическите технологии на управление по време на българския преход, прикривани зад спонтанността на неизграденото все още гражданско общество, както и формата на експертиза и лобиране, позната като think -tanks, бе толкова неочаквано смело на наша почва, че представянето на този труд така и не се състоя по обичайния у нас начин. По-късно стъписването на "вечните експерти" и участници и до този момент в така наречените дебати за прехода, реформите, а вече и за промяна в системата на управление в България, сякаш бе преодоляно и последва гневно-бунтарски (по думите на самата авторка) тон, с който поименно назованите и извадени на светло водещи медиатори атакуваха труда на Достена Лаверн.
 


Опитът да се подходи със снизхождение или отричане на научната стойност на тази всъщност докторска дисертация по политическа антропология, защитена в Париж, постигна само засилване на интереса на широката мислеща общественост, която

не позволи да бъде манипулирана

по начина, използван от think-tanks по цял свят с цел налагане на онези неолиберални теории и политики, чиито резултати отчитаме днес. Нападките, в т.ч. и на лична основа, продължиха толкова, колкото да предизвикат негативна нагласа, докато не се прочете самата книга. Не всеки в днешните динамични времена може да отдели достатъчно време да прочете тази обемна книга, да я осмисли, да анализира сам онова, на което е бил свидетел по време на целия преход, но което някак е останало на тъмно, защото взаимовръзките, финансирането, контактите и целите невинаги излизат наяве. Никой обаче не може да оспори факта, че този труд наистина може да се счита за един от историческите документи за българския преход.
 


Едва в днешно време можем да си дадем сметка, че изводите в него, фактите, предхождат събитията, които наблюдаваме в периода на кризата и дебатите, които протичат в ЕС следствие дълбокото разслоение в обществата в цяла Европа, масовото обедняване и сриването на средната класа, което накара водещи изследователи да говорят за провал на неолибералните теории. Но което не пречи "гурутата на прехода" у нас да обикалят националните телевизии и до ден днешен, да бъдат главни назидатели в демократичните ни години и да клеймят всяка проява на мнение, което не съвпада с това на изградената с тяхно участие мрежа за демокрация в България, чието финансиране няма как да не идва отвън. Именно това е бил един от рисковете за Достена Лаверн, когато е решила да се заеме с критическия анализ на средата на експертите. Те винаги са считали, че са единствените носители на демократичното, новото и прогресивно разбиране за развитието на България.  Независимо че един от демократичните принципи е

 правото на собствено мнение

и правото то да бъде отстоявано. Може би затова и авторката не счете за нужно да популяризира сама и дълго своя труд у нас. Той сам си намери път към непредубедените.
Промените тук стават бавно, трудно се следват европейските стъпки, дори и да сме членове на ЕС от 2007 г. След интервюто, което направих с Достена Лаверн, и краткия коментар на нейната книга в едно вече неизлизащо списание и то непосредствено след публикуването й, "доброжелатели" набързо ме предупредиха, че съм направила погрешната стъпка. Е, аз бях повярвала в принципите на демокрацията и не се отказвам и сега от правото всеки да има мнение, да го отстоява, но и да е прочел или се запознае с това, което отрича или безрезервно приема. Или поне да зачита правото на различни становища, да може да участва в дебати, но добронамерено и без патоса на непогрешимост. Сигурно с това ме спечели и Достена, пряма, откровена, некриеща убеждения и проблеми. Да не говорим за визията й за Европа и пътя, който тя би трябвало да следва, ако иска да запази харизмата на най-прогресивния, качествен и човешки световен проект. Крехка, облечена бохемски-модерно, препускаща от проект на проект от САЩ до Гърция, Достена сигурно ще бъде онази "черешка на тортата", от която може би се нуждае групата на нашите евродепутати, за да има и облика на нова, различна и мислеща с представите на ХХІ век интелектуална среда. Среда, която ще отстоява ценностите на социална Европа, такава, каквато я замислиха след Втората световна война и която сега е изправена на кръстопът.
Опитът на Достана е толкова широкообхватен, мащабите на знанията й са толкова дълбоки, че страната ни само би спечелила от дейността й като евродепутат. Още повече, че познава средата и то не само от изследванията, които има. Крайно време е да приемем, че ако не подкрепяме знаещи, можещи и мислещи личности, личности без подозрения за задкулисни и нерегламентирани действия, няма как да се измъкнем от ситуацията на изоставащи сред членките на ЕС. Там предстоят процеси, които ще изискват присъствието на експерти, които имат смелостта да отстояват позиции, национални интереси, дори и да имат срещу себе си финансите на мощни неправителствени и други мрежи. Достена Лаверн е доказала, че го може.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ