Менда Стоянова:
В НС предстоят разговори как ще действа данък "уикенд"
/ брой: 7
С началото на новата парламентарна сесия се очаква да бъдат проведени разговори за уточняване на механизма, по който данък "уикенд" действа. Това каза пред БНТ Менда Стоянова, председател на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание. Промените в Закона за ДДС, които предвиждат собствениците на фирми да декларират коя част от закупените активи ползват извън работно време, предизвикаха многобройни критики.
През миналата седмица стана известно, че още поне месец няма да има яснота как ще се прилага данък "уикенд", тъй като в подготвения от финансовото министерство проект за правилник към Закона за ДДС липсва каквато и да е конкретика за механизма и методиката. От Националната агенция за приходите (НАП) пък обещават методология до края на януари.
За първи път бизнесът ще декларира коя част от активите ползва за лично потребление. Трябваше да има механизъм, който да бъде по-прост и лесен за двете страни - данъчни и бизнеса, но предложените от финансовото министерство текстове отпаднаха, коментира тя. Сега пак се налага депутатите да обсъждат как да се улесни механизмът.
Менда Стоянова коментира, че "данък "уикенд" съществува, откакто имаме ДДС. Сега се заговори за него заради няколко текста, които дават възможност този данък да се плаща".
"Реакцията срещу него не е нормална. Не може ние като граждани да си купим автомобил с ДДС, а ако сме фирма - да го купим и зареждаме с бензин по-евтино, а същевременно да го ползваме за лични нужди", защити промените тя. По думите й ефективността при събирането на данъка ще дойде от доброволното спазване на закона.
Стоянова се обяви против т. нар. данък "вредни храни", прокарван от здравния министър Петър Москов като част от идеите му за реформа в сектора. "Аз съм финансист и за мен данъците имат една-единствена цел - да събират пари в бюджета, за да може с тези пари в бюджета да се покриват определени държавни политики. Определено с данък "вредни храни" няма да се събират пари, самият министър Москов, който го предлага, каза, че основната му цел е намаляване на консумацията на вредни храни", обясни Стоянова. По думите й по-работещото решение би било министерствата на здравеопазването, образованието и социалната политика да обединят усилията си в разяснителни кампании и обучение на децата от най-ранна възраст за здравословното хранене. Промени в данъчната система няма да има, обеща Стоянова.
По повод заявеното желание от премиера Бойко Борисов през 2016 г. България да постигне 4,5% икономически растеж Менда Стоянова каза, че това е възможно. "Не знам дали ще се случи, може да е повече, може да е по-малко, но ние имаме реално основание за това", заяви тя.