28 Март 2024четвъртък17:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Съдби

Усмивки за бъдещето

Или историите на чужденци, обикнали България завинаги и превърнали я в част от живота си

/ брой: 175

visibility 1740

Минка ИВАНОВА

До каква степен обществото ни приема другите - тези, които идват от чужда държава, но заобикват България като своя родина? Отговор на този въпрос дават разказите за съдбата на няколко успели "чужденци". Техните истории превръщат филма "Усмивки за бъдещето" в нещо повече от проект.
"Растем, работим, живеем заедно" е мотото на проекта "Заедно по-добри, по-силни", осъществен от "Глобус Медия Груп" от април до юни т.г. Проектът е възложен от Агенцията по заетостта и финансиран от Европейския фонд за интеграция на граждани от трети страни "Интегрирана схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за реализиране на дейности, целящи внедряване в практиката на "Общите основни принципи на политика за интеграция на имигрантите в ЕС" и постепенно изграждане на капацитет за реализация на тези дейности". В рамките на този проект бе заснет и филмът "Усмивки за бъдещето", в който с помощта на съдбите на няколко, попаднали по различни причини в България, имигранти е показано отношението на българското общество към тях.
Проектът бе представен в градовете с най-големи имигрантски общности - София, Пловдив, Варна и Бургас, а екипът се срещна с представители на имигрантите и граждански организации, които работят в тази област.
Филмът "Усмивки за бъдещето" показва как всеки град се превръща в истинска световна столица, когато граждани на други страни го избират за място, където да живеят, работят и отглеждат своите деца.
Героите на филма имат различни професии, идват от различни страни и по различни причини, но си приличат по това, че харесват и обичат България и хората тук. Кои са те: Оливер Водасов - Македония, адвокат; Шара Карсакпаева - Казахстан, директор на Руския лицей в София; Давид и Любка Мелконян - Армения и България, търговци; Армен Назарян - Армения, спортист, треньор; Мона Кошек - Индия, преподавател; Ема Хашинян - Армения, преподавател.

Армен Назарян: "Тук живеят много нации, това ми харесва"

Мона Кошек: "Аз се запознах с Европа чрез България"


Сватба по арменски в Кнежа


Любка и Давид Мелконян са семейство от години. Имат трима сина и трудно може да се каже кой е повече арменец и кой - българин. Любка е от България, завършила е българска филология. До съдбовната си среща с Давид никога не е общувала с арменци. След сватбата започва да се среща с арменската общност, да учи езика. В момента говори, пише и чете на арменски по-добре от съпруга си. Записва децата си в арменско училище, защото се стреми да им даде корени, да ги свърже и с езика с баща им.
Давид е роден в Армения, там завършва спортна академия, състезава се като колоездач, става треньор-преподавател. Идва в България през 1992 г. Причините да напусне родината си са тежките условия в страната след разпада на СССР. Разказва, че там е било "тъмница, глад и мизерия". Хората се опитват да оцелеят по всякакъв начин. Той също се захваща с куфарна търговия и идва тук. Единственото му утешение в "мъката" е доброто отношение на българите към арменците. Няма да забрави как са му казвали: "Вие сте арменци, вие сте като нас".
Пътува много, но се установява в България. Както казва, олицетворение е на българската поговорка "Откъдето жената, оттам и родата". За решението му да се засели окончателно тук имат значение и историческите връзки, и доброто отношение на българите към арменците, а може би и случайността. Основната причина е Любка.
Картичка за първи март свързва Любка и Давид. "В нашата връзка доминира той, въпреки че аз съм на моя територия, но така е редно", споделя Любка. Давид пък е благодарен на дядото на Любка, който казал по негов адрес: "Щом Любка го е избрала, значи всичко е наред."
Започват да обсъждат сватбата в Кнежа, а Давид предлага да не е по български, а по арменски обичай - всичко на масата, хората да ядат и пият колкото искат. А до общината се стига пеша, с музиката отпред - всички да видят и да запомнят. Според него в Кнежа и досега се правят така сватби.
Никой от двамата не съжалява за избора. Любка се е отказала от професионална реализация и се е посветила на семейството. "Като арменска снаха се старая да им се харесам, мисля, че се справям добре, защото съм грижовна. Давид е възхитен, че искам да живея и неговия живот. Той няма друг в България освен нас." Според нея моралните ценности и на българската, и на арменската общност си приличат. Българите се отнасят към семейството и ролите в него по-европейски, арменците са по-патриархални, казва тя.
За Давид Любка е най-доброто сред българките и най-добрата сред арменките. Възхитен е от усилията, които Любка полага да научи езика, да познава историята и културата на неговия народ. И от грижите за синовете им.

Обичам българите като братя


Оливер Водасов идва в България по няколко причини. Той е свързан кръвно със страната ни, идва да учи в София, защото българските университети дават добро образование и конвертируеми в Европа дипломи, жени се за българка и се установява за постоянно тук. Брат му също живее в България, а децата му са "половин врачанчета, половин македончета". Неговият разказ е изпълнен с обич към страната ни.
"Роден съм в РМакедония, гр. Неготино. Там съм завършил средно образование. Избрах да уча право в СУ "Св. Климент Охридски", приеха ме, дойдох в София през 1997 г., оттогава досега живея постоянно в България. През 2004 г. получих българско гражданство, на следващата издържах адвокатските изпити и бях вписан в Софийската адвокатска колегия. Женен съм, с две деца, съпругата ми е от Враца. Запознахме се в университета. Тя също е завършила право."
Оливер подчертава, че не се чувства като имигрант. Българите и македонците имат една история, един бит и душевност. Той изтъква и факта, че македонците у нас исторически винаги са били много добре приети. Не е първият македонец адвокат в София, няма да е и последният. България според него е може би единствената страна в света, където македонските българи не са хора "втора ръка" и, каквото и да работят, имат равен старт с българите.
"Предпочитам да използвам думата преселници, а не имигранти" - продължава Оливер. - "Тук живея, приет съм добре, както са приети и българите от Шумен например. По-голямата част от клиентите ми дори не разбират, че съм от чужбина, няма дискриминация откъм клиенти и колеги."
"Вие, българите, сте прекрасен народ, прекрасна страна, прекрасна история, просто велик народ. Щастлив съм, че и аз се числя към него. Обичам българите като братя."

Никога не се почувствах чужда



Шара Карсакпаева пристига в България през 1990 г. Както сама казва - "по женска съдба". Като много други момичета тя се влюбва в българин, жени се за него и се озовава тук. Но съпругът й постъпва умно и преди сватбата я довежда в България, за да види, да усети страната, където й предстои да живее. Още тогава й харесват начинът на живот и българският бит. След студентската сватба в Москва следва трогателно посрещане от свекъра и свекървата в България. Младата жена минава по пътека, застлана с карамфили, а в стаята я очакват чанта и метла. Да знае какво е семейният живот. Шара споделя, че въпреки че нейните роднини са в Казахстан, в България тя се чувства добре приета.
"Вече съм тук повече от 20 години и смятам, че няма значение националността. Нямах период на адаптация. Веднага започнах работа в държавното хореографско училище, колегите бяха много толерантни. Никога не съм била изолирана. Напротив, колеги, с които сме учили заедно в Москва, ми помагаха да уча езика." 
Шара разказва как са живели 7 години в пълно разбирателство с родителите на съпруга й. Хвали се, че може да готви български ястия, да точи баница, гордее се, че към свекървата се обръща с "майко".
Другата й голяма гордост е работата, тя е нейният живот. Преминала през всички препятствия, с които се сблъскват и българските й колеги, тя успява да възпита балетисти, които са призьори на международни конкурси. Работила е и в Гърция, но на предложението да остане там отговаря, че съдбата й е в България. Балетната педагогика според Шара е трудна и изисква всеотдайност. Когато решава да се занимава самостоятелно с надарени деца, извън държавната работа, никак не й е лесно. Заедно със съпруга си преминават през много трудности, но успяват да създадат не само балетна школа, но и руски лицей и детска градина.
"Аз много пътувам, аз много обичам България. Истината е, че аз нямах период на адаптация. Нищо не ме дразни. Българите не ги интересува националната принадлежност или религия. Това е удивително. Интересува ги само добър или лош човек си, а не това, че си друг", обобщава Шара и с обич се връща при учениците си.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ