20 Април 2024събота15:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Урок по история - за настоящето и бъдещето

Походът по пътя на четата на Таньо войвода доказва, че и в България стават прекрасни неща

/ брой: 141

автор:Велиана Христова

visibility 694

Българските ученици, завършващи гимназия, показват с всяка изминала година все по-слаби знания по основни предмети като български език и литература и история. Просветното министерство просто отчита тези резултати, без да прави особен анализ на какво се дължи сривът в познанията. А вероятно една от основните причини е, че на децата не им е интересно в училище, учат повече по задължение, отколкото от интерес. Това осъзнават организаторите на традиционния поход "По пътя на четата на Таньо войвода" от културно-просветното дружество "Родно Лудогорие". Походът се прави вече 27 години по време на т.нар. Ботеви дни - от 30 май до 2 юни. Водачите му се опитват да намерят нестандартен начин да обвържат приятното с полезното, историята с играта, литературата с родолюбието, културата с обогатяването на познанията за родния край и за родината изобщо. Ръководител и спонсор на изявата вече много години е столичният стоматолог д-р Анатоли Кънев. 
Дори сред възрастните мнозина не знаят или са забравили, че в подготовката на Априлското въстание по идея на Христо Ботев от Румъния в България през Дунава се прехвърлят едновременно две чети - на Ботев и на Таньо Стоянов. Таньо войвода е от Сливен. Той слиза с чета от 28 души на българския бряг при с. Пожарево на 17 май 1876 г. - 6 часа преди Ботев при Козлодуй. Целта е двете чети да се слеят, да увлекат местно население и да подпомогнат въстанието. Единадесет дни продължава пътят на Таньовата чета, която преминава край 28 селища на Лудогорието, участва в три сражения. Разбита е на Керчан баир до с. Априлово, войводата е обезглавен. Подвигът на Таньо войвода, останал в забрава в течение на 120 години, става известен благодарение на 30-годишните проучвния на вече покойния краевед Борис Илиев, който е родом от Свещари. В неговото село има паметна плоча, на която е изписано: "Където минеш, сей, все някой ще пожъне."
И тази година ученическият поход започна от Тутракан с възстановка на пристигането на четата на дунавския бряг при Тутракан, премина през 28 селища, във всяко от тях ученическите групи поднесоха цветя пред паметниците. Участваха 500 ученици с учителите си, но в съпътстващите прояви се включиха над 30 000 деца и местни хора от Тутракан, Силистра, Исперих, Попово, с. Априлово. Помагаха в похода музеите, общините и училищата. С групите през цялото време бе известният наш историк акад. Георги Марков, който изнесе беседи за 100-годишнината от Балканската война, а виртуозният музикант Теодоси Спасов със състава си събра гости от цялата страна на прекрасен концерт в Попово. Така всъщност походът се превърна в културно събитие и в празник, увлякъл целия регион - регион със смесено население, изпитващо еднакво жаждата да знае. 
 Едно е да учиш в клас и по учебника урок за Ботев и Априлското въстание, друго е да преживееш емоцията на суровата едноминутна тишина на площада в гр. Ветово, докато стотици хора са коленичили пред паметника на Майка България в памет на загиналите за свободата на родината. Да видиш групите от местните гимназии, които  пристигат с маршова стъпка на площада - всяка със своята революционна песен. "Ако ги нямаше Ботев и Таньо войвода, ако ги нямаше хилядите патриоти, загинали за свободата, днес нямаше да живеем в свободна България и затова винаги ще се прекланяме пред паметта на тези, на които дължим да ни има", ехтят в микрофона думите на д-р Кънев. Малки и големи слушат разказа на акад. Георги Марков за 600 000-та българска армия, която през Балканската война изумява света с победата си над Турция - империя, надвивана дотогава само от други империи като Австрия и Русия. И пак д-р Кънев: "Важно е обаче не откъде, а накъде сме тръгнали. Ние тук сме различни хора, но искаме да живеем заедно, да разберем смисъла на другостта и на това, че заедно сме българи и след това - европейци".
Покрай историята, "преподавана" на живо, нахлуват и проблемите на днешния ден. Оказва се, че родом от Ветово е бил знаменосецът на четата Велко Тишев. В родната му къща е имало музей, но в последните години реституцията е зачеркнала това родолюбиво дело, къщата е почти рухнала. Нека общината и кметът да си върнат това свято място и да възстановят музея. Нека това да стане с усилията на всички ни и да не се крием зад колективната отговорност на Общинския съвет, отговорността винаги е лична, казва д-р Кънев. И понеже денят е 1 юни, Денят на детето, първо звучи приветствието на президента Росен Плевнелиев, а после в изявата се включва инициативата на портала "Академика" за колектвно четене на "Аз съм българче". И заедно с малката Мелис целият площад рецитира: "...Син съм на земя прекрасна..." Най-ревностни са децата от началните класове. Цяло Ветово се превръща в  грамадна класна стая, в която с неповторимото съпреживяване в общност, всички заедно имат урок по история - урок по настояще и бъдеще.
Този урок няма да бъде забравен и няма как да се вмести в теста на държавната матура.
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ