19 Юли 2025събота13:14 ч.

"Музикаутор":

Уреждането на авторските права да стане условен рефлекс

Значението им за културата, имиджа и икономиката беше обсъдено с творци и журналисти

/ брой: 175

автор:Надежда Ушева

visibility 1781

Все още остава нерешен един от най-сериозните въпроси в областта на културата у нас, а именно уреждането на авторските права в музикалната индустрия. Често ставаме свидетели как някой, волно или неволно, е окрал друг, използвайки труда му и на всичкото отгоре остава ненаказан. По този повод "Музикаутор" - сдружението на композитори, автори на литературни произведения и музикални издатели, организира за първи път семинар за журналисти.
На двудневната среща, която се проведе във Велико Търново, участниците говориха за връзките между авторското право като инвестиция и творческите индустрии, които от своя страна имат голям ефект за развитието на икономиката. Бяха обсъдени основни казуси и проблеми, които се срещат при договарянето на тарифи, лицензирането на ползватели на музикални произведения, както и въпроси, свързани с правоприлагането и защитата на интересите на авторите.
Общ регулативен механизъм, който да следи спазването на правилата, за да има и прозрачност, предлага Иван Димитров, изпълнителен директор на "Музикаутор". Така, както е в други европейски държави като Чехия и Унгария, която е първенец по приходи от авторски права и съблюдаването на закона, коментира Димитров.
Според Васил Василев, бивш зам.-министър на  културата, е много важно да има предварителен контрол, а не толкова усилията да са насочени след това върху последствията. В тази връзка добре би било и общините да се намесят, за да извършват проверките по места. Да не се разчита само на Министерството на културата като основен контролен орган, който все още е изключително пасивен, категоричен е Ясен Козев, председател на УС на "Музикаутор". Сред най-масовите нарушения, които остават ненаказани, са провежданите концерти в страната. Не се плащат авторските права от организаторите.
Друг проблем е, че регистрираните обекти (ползватели) досега са изключително малко, едва 15 процента ползват услугите на дружеството. Продължава да е огромен делът на сивата икономика в този сектор (85%). Затова усилията са насочени към извършването на законодателни промени, които да подпомогнат контрола по спазване на Закона за авторското право и сродните му права при публичното изпълнение на музика.
Нужна е промяна в мисленето на българина.  Спазването на правилата да стане като условен рефлекс, коментира Момчил Даскалов, мениджър "Публично изпълнение" на "Музикаутор". Според него материята трябва да се изучава в училище, да стане дисциплина в Консерваторията.
 Дружеството успя да обедини и адаптира мрежата си от сътрудници за лицензиране с тази на "Профон" (занимава се със сродните звукозаписни права на изпълнители и продуценти).    
Целта на "Музикаутор" е да защитава интересите на авторите чрез внедряването на иновативни практики за повишаване на приходите и да осигурява справедливо заплащане за труда на творците. В момента се изработва нов софтуер, който ще позволи разпределянето на парите да се извършва по по-бърз начин. Досега е имало забавяния с разплащанията именно поради този технически проблем, уточниха от дружеството.                
Днес в "Музикаутор" членуват над 2700 български автори и музикални издатели. С доверие от страна на международните ни партньори сключихме договори със сродните дружества от над 100 държави. "Музикаутор" управлява правата на повече от 2,5 милиона творци от цял свят за над 14 млн. техни произведения, подчерта Ясен Козев.
Дружеството разви ефективно сътрудничество с двете световни организации, в които членува - Международната конфедерация на дружествата на композитори и автори (CISAC) и Международното бюро на авторските дружества, управляващи правата за механичен запис и възпроизвеждане. Доказателство за това бе проведеният в София в началото на април Европейски комитет на CISAC, чиито домакини бяха "Музикаутор" и "Филмаутор".


Митко Щерев:
Абсурдно е един хит да няма цена!



"За последните пет години в музикални телевизионни формати, излъчвани в национален ефир, бяха използвани над 15 мои хита. Никой не ме е питал съгласен ли съм песента ми да се пее от еди-кой си и може ли да се направи нов аранжимент. Обикновено това се случва внезапно. Докато гледам телевизия, някой ми звъни по телефона и ми казва на кой канал да превключа. В такива моменти се чувствам объркан, унизен и ограбен. Ако живеех в Етиопия, сигурно чувствата ми щяха да са други, но понеже живея в държава членка на Европейския съюз, се чувствам точно така. Винаги първото нещо, което ми идва наум, е да дам под съд продуцентите на шоуто. Знам, че ще спечеля делото, защото ще се позова на чл. 15 и на чл. 35 от Закона за авторското право и сродните му права. Вече спечелих три такива дела. Но тъй като това ще е само моя битка, такава ситуация не ме удовлетворява. Ще завърша със следното обръщение: Господа продуценти, за мен е абсурдно един хит да няма цена. Абсурдно и унизително е да си избирате песни и да си правите каквото си искате с тях, при положение че въпросните песни имат автори и са защитени от закон!"


Иля Велчев:
Преди да посегнете, помислете!



"Щастлив съм, че хората обичат и пеят моите песни. Те са част от сърцето ми и от моето верую. Много години песните ми са верни на хората и хората са им верни. Певците, които мечтаят да станат част от живота на знакова песен, идват при авторите със своите открити лица и талант. Това е светлата страна за песните и хората.
А тъмната е на апашите, крадците на чужда дарба и труд. Промъкват се от сенките и крадат песни. Те не питат може ли, гладни сме за тази песен. Те не молят, дайте ни възможност да докажем, че имаме сили да изпеем тази песен, че имаме необходимите морални и певчески качества. Правят го, за да се огреят на чуждо слънце, за пари. Често ги загрозяват. Агресивни, с фалшиво вълнение, с фалшиви пози. И всички медии, продуценти на различни предавания, собственици на заведения, които ги покровителстват, се превръщат в съучастници. Това са духовни кражби, но кражбите на интелектуална собственост имат и финансово измерение.
Бих им казал: Преди да посегнете, помислете! Това е нивата на авторите, техният насъщен хляб, който много често е заплащан с горчивините на живота им."
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ