29 Март 2024петък04:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кристиан Вигенин:

Управляващите не могат да формулират приоритети за България

Изборът на Сергей Станишев е отговор за това как европейските социалисти гледат на нашата партия, заявява българският евродепутат от Групата на социалистите и демократите

/ брой: 225

visibility 426

Кристиан Вигенин е български евродепутат от Групата на социалистите в ЕП. Роден на 12 юни 1975 г. в София. Завършва Немската езикова гимназия в София, а през 1998 г. се дипломира в УНСС, специалности международни отношения и макроикономика.
Член на ИБ и секретар на НС на БСП по външна политика и международна дейност. На изборите за Европейски парламент през 2009 г. е под N3 в листата на Коалиция за България и е преизбран за евродепутат. Женен, с двама сина.


- Как изглежда днес България на общия фон в Евросъюза?
- Не много добре, въпреки че вътрешните проблеми на ЕС допринасят за това България да не изглежда съвсем неадекватно. Но днешните управляващи продължават да не могат да формулират приоритети за страната. Като се има предвид подходът на премиера Борисов към европейската тема, налице е чисто формално отношение и пълното му нежелание да навлезе изобщо в проблематиката. Едно следващо правителство ще трябва да се опита да намери отново мястото на България в ЕС и специфичния принос на страната ни. Заедно с това трябва да си даваме сметка, че много възможности ще бъдат пропуснати, защото точно сега се вземат решенията за приоритетите в европейските политики, както и за тяхното финансиране в периода 2014-2020 г.

- Ще предложи ли БСП по-добър живот за хората у нас?
- Категорично. И все пак не бива да си правим илюзии, че ще бъде лесно - ГЕРБ оставя една "замразена", да не кажа разорена, държава с много ограничен ресурс. Но много зависи от това какъв избор правят правителството и парламентът, когато ресурсът е малък. Можеш на първо място да помислиш за хората, както прави БСП, но може да подкрепиш монополите, както прави ГЕРБ. Може да насърчаваш растежа и заетостта, за да нараснат и приходите в бюджета, каквото намерение има БСП. А може просто да режеш социалните разходи и да намаляваш реалните доходи, за да вържеш бюджета, както прави ГЕРБ. Разчитам на следващите избори хората да  гласуват с разум, не с емоции - заради себе си и децата си.

- В момента е много актуална темата за диверсификация на енергийните източници и се иска независимост от Русия на всяка цена.

    - Всяка политика, която се провежда на всяка цена, не е добра. Разбира се, че имаме нужда от диверсифициране на източниците, на трасетата, по които идва природен газ и нефт. Но трябва да има дългосрочна идея как да стане това. Както казват старите хора, не трябва да се плюе в кладенеца, защото после може да се наложи да пиеш от него. Последните събития около АЕЦ "Белене" показаха некомпетентност да се води нормален диалог с руската страна, което ще се плати от българските граждани. В края на предишното управление България имаше перспектива за три големи енергийни проекта с Русия - "Бургас-Александруполис", АЕЦ "Белене" и "Южен поток". Щяхме да сме страна, която определя правилата на играта, а не зависими като сега. Остана само "Южен поток", но и той е под въпрос. Последната ни надежда, газопроводът "Набуко", постоянно се отлага във времето и в средносрочен план няма да се реализира. Има и други важни дейности като повишаване на енергийната ефективност и развитието на енергията от възобновяеми източници, по които много изоставаме. Като говорим за възобновяемите източници, ГЕРБ се провали и тук с неспособността си да урегулира плавно пазара. Пуснатата от това правителство лавина от слънчеви централи доведе до високи цени на електроенергията, а последвалите панически действия са на път да убият този перспективен сектор.

- Какво означава за вас по-засилено присъствие на България в средите на ПЕС, в момента Сергей Станишев е безспорен фаворит за лидерския пост.

- За Партията на европейските социалисти разделението на Европа е приключило и те имат доверие, че нашата левица не се различава от левицата в Западна Европа. Изборът на Сергей Станишев е отговор за това как европейските социалисти гледат на нашата партия и на него персонално. Ако той беше провален премиер и провален председател на партия, такава подкрепа нямаше да има. Оценката за Станишев е добре да се чуе много ясно и у нас. Никаква пропаганда не може да заглуши факта, че той става на практика един от малкото политици, които практически ще задават посоката на движение на Европейския съюз. Станишев ще има възможност да бъде в постоянен контакт с всички европейски лидери и мисля, че той е достатъчно опитен политик и ще използва по един интелигентен начин тези свои позиции за доброто на България. Мога да споделя, че и сега той има много по-голямо влияние в Брюксел от министър-председателя Борисов, за когото европейската тема остава много далечна.

- С избора на Станишев дискусията в БСП по темата за лидерството приключва ли?

- В голяма степен точката беше сложена на конгреса на БСП и не бива да натоварваме ПЕС с тази отговорност. Но ние сме в реална подготовка за избори догодина и това е достатъчна причина да спрем нападките вътре в БСП. Ще се изостря натискът отвън, а ние в такива ситуации се сплотяваме. На предстоящите избори ще се борим не просто за победа на БСП и по-добро бъдеще за България, а и за честта на ПЕС. Затова очаквам по-сериозна мобилизация на нашите симпатизанти и сериозна политическа подкрепа от лидерите на социалистическите партии от ЕС. Много бих искал председателят на ПЕС да спечели и изборите в собствената си страна, защото това ще бъде и добър сигнал за предстоящите европейски избори 2014 г., когато ПЕС ще се яви с единна кандидатура и за председател на ЕК.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ