19 Април 2024петък22:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа

Унгария и Словакия отказаха конфронтация с Русия и Китай

Напънът на Помпео да засили американското влияние в Централна Европа удари на камък

/ брой: 33

автор:Дума

visibility 1493

Д-р Радко Ханджиев,
Bulgarian Press Pool-Budapest

Ден преди официалната визита на държавния секретар на САЩ Майк Помпео в Будапеща, в неделя (10 февруари), унгарският премиер произнесе традиционното си "Послание към нацията". Речта съдържа отчет на правителството за дейността през изтеклата година, програма за социално-икономическо развитие, решителни стъпки за преодоляване на демографската криза. Но очерта и принципните линии, от които правителството му няма да отстъпва, независимо от волята на "началниците". Унгарците не са съгласни да им налагат как да живеят, с кого да разговарят и търгуват, как да отглеждат децата си.

Виктор Орбан представи мащабна социална програма

- жена под 40 години, която се жени за първи път, получава преференциален заем от 10 млн. форинта (33 000 евро). След раждане на първо дете погасяването на заема се преустановява за три години; след второто дете - за още три години, като една трета от заема се отписва; при трето дете - остатъкът от заема изцяло се отписва;

- удължава се преференциалният кредит за семейно жилище. Безвъзмездната помощ за млади двойки, които се съгласят да имат две деца, ще е в размер на 22 млн. фор. (74 000 евро); а за три деца - 35 млн. фор. (120 000 евро);

- безвъзмездната помощ при раждането на трето дете става 4 млн. фор. (13 350 евро), а за всяко следващо дете - още по един милион;

- жени, родили и отгледали 4 деца, се освобождават от подоходен данък до края на живота си;

- безвъзмездна помощ от 2,5 млн. фор. (8350 евро) за закупуване на нов автомобил от семейства с минимум три деца;

- цялостната грижа за децата се поема от държавата; през следващите три години се създават 21 000 нови места в детските ясли;

- въвеждат се помощи за баби и дядовци, които поемат грижата за отглеждане на внуците си.

Освен това се отпускат 700 млрд. фор. (2,3 млрд. евро) за развитие на здравеопазването, включително за изграждането на централни болници в Будапеща. Заплатите на сестринския персонал се увеличават със 70% през следващите три години.

"Унгарското дете, родено днес, има добри шансове да живее в ХХII век. Доходите се увеличават и хората могат да планират живота си при икономически предвидими условия. Какво е това, ако не национално възраждане", възкликна премиерът.

В речта си той отново се опълчи срещу "чиновниците в Брюксел", които искат да превърнат Европа в мигрантски континент. И призова европейците да формират антимиграционно мнозинство в новия Европарламент 

който да зачита решенията на държавите и народите 

По думите му "Може да спорим за възможните видове демокрация - либерална, нелиберална или християнска, но едно е безспорно: от уравнението на демокрацията не може да се изключи демосът, хората".

В понеделник държавният секретар на САЩ пристигна в Будапеща, след което посети Братислава и Варшава. В сряда във Варшава пристигна и американският вицепрезидент Майкъл Пенс за конференция по проблемите на Близкия изток.

В столиците на трите "размирни", според изданието Politico, държави, Майк Помпео изтъкна заслугите на САЩ "за падането на комунизма в страните им" и не престана да подчертава, че днес заплахата за сигурността им идва от Москва и Пекин. Той настоя Унгария да не се включи към "Турски поток". "Путин има намерение да подкопава демокрациите по целия свят, докато Китай се опитва да ви направи зависими и да манипулира политическата ви система." За противодействие срещу тази "заплаха" САЩ засилват ангажимента си в региона чрез споразумения за сътрудничество в областта на отбраната и обмена. Тонът на Помпео бе особено настъпателен срещу китайския телекомуникационен гигант Huawei, разработващ мобилна мрежа от пето поколение (5G). В Унгария, съюзник от НАТО и член на Евросъюза, Huawei е основен играч. "Ако тяхното оборудване е разположено там, където имаме важни системи, трудно ще е да си партнираме. Трябва да изберете или САЩ, или Huawei", заплаши той.

В отговор  унгарският външен министър Петер Сийярто приветства призивите на Помпео за по-тесни връзки и обеща повече сътрудничество в областта на отбраната, но отхвърли критиките за отношенията с Русия и Китай. "Западните упреци за връзките ни с Москва са огромно лицемерие. Най-мащабните сделки на Запада с Русия са в сферата на енергетиката", каза той. "А унгарският дял в търговията на ЕС с Китай е едва 1,2%. Очевидно, това не заплашва нашия съюз."

Майк Помпео се срещна и с представители на унгарски опозиционни НПО-та, критикуващи правителството за нарушаване на демократични принципи, потискане свободата на медиите, авторитарно управление. Но както заяви американският посланик в Будапеща Дейвид Корнстейн,  администрацията на 

Тръмп не вижда проблеми с демокрацията на Унгария 

В Братислава словашкият външен министър Мирослав Лайчак увери Помпео в изключителната важност на САЩ като партньор. Близо 600 словашки компании изнасят свои продукти в САЩ, 120 американски компании пък имат дейност в Словакия, създали са 50 000 работни места. Развива се двустранното сътрудничество в сферата на отбраната. Словакия купува 14 изтребители F-16, а до 2024 г. ще вдигне разходите си за отбрана на НАТО до 2% от БВП. Но, изтъкна Лайчак, Словакия е заинтересована от прагматични и конструктивни отношения с Русия, включително пряко сътрудничество между регионите на двете страни. "Русия е един от основните търговски партньори на републиката извън ЕС", каза той и подкрепи дългосрочното сътрудничество с Русия в транзита на енергийни източници за ЕС.

За разлика от САЩ и повечето страни от ЕС, Словакия не признава опозиционния лидер Хуан Гуайдо за действащ президент на Венецуела. На пресконференцията Лайчик дипломатично подчерта, че визитата на американския държавен секретар не носи негативни послания. "Напротив, Помпео иска да изрази благодарност за отношенията, които съществуват между САЩ и Словакия."

С пристигането си във Варшава Майк Помпео проведе среща с полския си колега Яцек Чапудович. Час по-късно Чапудович заяви, че външнополитическите цели на Полша и САЩ са "конвергентни, събират се в една точка, особено когато става въпрос за сигурността". Той информира също за намеренията на двете страни да разширят американското военно присъствие в Полша. Дори обяви готовността на правителството да задели 2 млрд. дол. за изграждане на постоянна американска база. На следващия ден Помпео посети базата на НАТО в Ожиш, на около 60 км от Калининград, където много рязко се изказа срещу 

Москва и президента Путин като заплаха за сигурността на Европа 

В момента в Полша са дислоцирани около 4500 американски военни.

На срещата с Майкъл Пенс полският президент Анджей Дуда предложи администрацията на Тръмп да изгради постоянната база "Форт Тръмп". Пенс увери полския президент, че ще предаде на г-н Тръмп искането американското военно присъствие "да продължи и дори да се разшири".

Целта на трите визити на Майк Помпео е да увеличи американската дипломатическа, военна и търговска ангажираност в страните от Централна Европа, които, въпреки санкциите, намират пролуки за разширяване търговските си връзки с Русия (както и с Китай). Според агенция Франс прес, макар президентът Тръмп да се възхищава от Владимир Путин и да търси разбирателство с него, широки среди в администрацията остават подозрителни към руския лидер, както и към китайските намерения. Смятат ги за опасни конкуренти, които набират сили и се стремят да изтласкат САЩ от стратегически райони на света.

Същевременно визитите показват специалното отношение на администрацията на Тръмп към "размирните" държави от Централна Европа. "Вие сте суверенни нации. Може сами да вземате решения", неколкократно заяви Майк Помпео. Което пък е ясен знак на несъгласие дневният ред на европейците да бъде определян от Брюксел.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ