20 Февруари 2026петък04:16 ч.

Чейндж бюрата вече нямат право да сменят левове за евро

Заявки за обмяна на близо 50 милиона има само в "Български пощи" за тази седмица

/ брой: 16

автор:Дума

visibility 13235

Чейндж бюрата нямат право да обменят левове за евро. Това става ясно от изменения в наредбата, която контролира работата им, публикувана в Държавен вестник миналата седмица. Според бранша забраната не е била обсъдена с него, а за новите правила се е разбрало едва след 13 януари, когато те са обнародвани.
От Министерството на финансите уточняват, че промените се налагат заради това, че от 1 януари 2026 г. официалната валута у нас вече е еврото. До края на януари - периода, в който левът продължава да е в обращение, обменните бюра могат да заменят левове за всички видове валути, но не и за евро, предаде "Нова телевизия".
С лев може да се купят американски долари или турски лири, например. След 1 февруари и тези сделки вече няма да са възможни в чейндж бюрата. Те въобще няма да могат да приемат левове.
Според финансовото ведомство Законът за въвеждане на еврото вменява задължения на банките и на пощите да обменят левовете по фиксирания курс, без такси 6 месеца, но в него не е регламентирано и обменните бюра да правят това. Те ще могат да продължат да работят с валутите, които предлагат, и еврото, но не и с лев, тъй като той вече няма да е разплащателно средство.
За обменните бюра не важи и фиксираният курс на еврото към останалите валути, който се публикуват от БНБ. Тарифите на чейндж бюрата могат да се отклоняват с 5% от официалните фиксинги.
Процесът на обмяна на левовете в евро през клоновете на държавното дружество "Български пощи" протича плавно и нормално, като вече няма недостиг на средства, съобщи по-рано министърът на транспорта в оставка Гроздан Караджов.
Над 92 милиона лева са обменени в клоновете на "Български пощи" от началото на кампанията на 5 януари. Само за седмица са сменени в евро над 29 млн. лв., каза Караджов.
За този седмица (26-30 януари) има заявки за обмяната на 49 млн. лева в "Български пощи". Така че отпуснатият от правителството заем от 25 млн. евро преди седмица на държавното дружество за оборотни средства ще стигне, каза Караджов. Оборотният кредит беше одобрен на заседанието на кабинета на 14 януари, за да се осигури обмяната на левове в евро в пощенските станции и да се отговори на значителния интерес към обмяна в тези обекти. С предварителна заявка в пощенските станции могат да се обменят от 1000 до 10 000 лв. по официалния курс от 1,95583 лева за едно евро.
Възмездната финансова помощ, предоставена от държавата на "Български пощи", трябва да бъде възстановена по бюджета на Министерството на транспорта и съобщенията в срок до 30 септември 2026 г.
Безпроблемно е преминало и изплащането на първите пенсии в евро през пощенските станции. Над 622 000 пенсионери са получили пенсиите си, възлизащи общо на 227 млн. евро от "Български пощи", каза Караджов. Той отчете, че вече са изплатени и социалните помощи на 171 000 души, които възлизат на 13,5 млн. евро, през пощенските клонове.

Парламентът изслушва енергийни шефове за авариите в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 34

Експерт: Само 20% от българите си позволяват истинско сирене

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 34

Кристин Лагард напуска предсрочно ЕЦБ

автор:Дума

visibility 908

/ брой: 34

Румен Спецов: Няма риск страната да остане без горива

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 34

Ватиканът отхвърли поканата на Тръмп

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 34

Мерц изключи Германия да има ядрени оръжия

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 34

Лондон арестува 1000 педофили месечно

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 34

Морален компас за държавност

visibility 1061

/ брой: 34

Прощавай, Дяконе!

visibility 1184

/ брой: 34

Мълчанието на рамкирания светец

visibility 891

/ брой: 34

Барелеф на Димчо Михалевски на Маказа! Той го заслужава

visibility 791

/ брой: 34

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ