20 Април 2024събота01:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Турция иска да намали зависимостта си от долара

Русия също се пренасочва към еврото, Китай трупа злато

/ брой: 116

visibility 1463

Баръш Ергин,
"Сабах"

Американският долар губи своята сила по света. Количеството на американските облигации, които се държат от Китай, Русия и Турция, достигна до най-ниското равнище в историята. Делът на долара във валутните резерви също постепенно намалява.

Доларовата хегемония на САЩ е сериозно разклатена. Централните банки на много страни по света се избавят от долари. Делът на щатските пари в световните валутни резерви се оказва на най-ниското равнище за последните пет години.

Рекорден спад в Турция

В последно време такива страни като Русия, Китай, Иран съкращават своите доларови резерви и продават американските държавни облигации. По този път пое и Турция. Целта на тези страни е да намалят зависимостта си от долара в отговор на американските действия, които ги заплашват със санкции. На 11 юни портфейлът с американски облигации, който Турция държи, спадна до рекордно ниско равнище. Фактически Анкара разпродаде всички американски ценни книжа.

В Русия лидер - еврото

Китай, който притежава много голям обем американски облигации, също ускори съкращаването на портфейла, по-конкретно след търговските войни. Неотдавна Китай се раздели с още 5% от облигациите. Русия продаде американски съкровищни бонове на стойност 81 милиарда долара и съкрати резерва си в тях с 84%. В момента делът на еврото във валутните резерви на Русия надхвърли дела на долара: 32% срещу 24% съответно. Делът на китайските юани в руските валутни резерви стремително расте и достигна 14,7%. По данните на министерството на финансите на САЩ, докато Русия, Китай, Турция и други страни подават облигации, Япония, Саудитска Арабия и някои европейски държави продължават да ги купуват. В момента чужди страни притежават американски облигации на стойност 6,5 трилиона долара.

Позицията на главната резервна валута отслабва

Според последните данни МВФ, при сравнение на последните две тримесечия на 2018 г., се вижда, че делът на американския долар в общия обем на валутните резерви в света е намалял повече от всички останали валути. А след него се нарежда неговият адаш канадският долар. Увеличават се резервите в евро, японски йени и на трето място е китайският юан. Вместо долари централните банки купуват злато. Въпреки че делът на долара във валутните резерви е достигнал най-ниското си равнище в цял свят за последните пет години, той все още представлява 61,7% от всички резерви. Но не трябва да забравяме и следното: през 2001 г. този показател беше равен на 73%.

Китай се запасява със злато

САЩ и Китай, предприемайки нападателни ходове на фронта на търговската война, не забравят и за отбраната. От началото на 2019 г. Китай се запасява със злато. През май тази година Китайската народна банка купи 15,85 тона от благородния метал. А от декември до април общото количество на купеното злато достигна 58 тона. Прогнозира се, че през цялата 2019 г. Китай може да купи 150 тона злато.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ