19 Април 2024петък18:37 ч.

ЦСКА и Литекс губят първите плейофи

/ брой: 191

visibility 31

Двата български отбори Литекс и ЦСКА, които останаха в битките за Лига Европа, загубиха първите плейофни двубои и са с минимални шансове да продължат в груповата фаза на турнира.
 Шампионът Литекс отстъпи като домакин с 1:2 на украинския гранд Динамо Киев на градския стадион в Ловеч. В 7-ата мин. бразилският вратар на "оранжевите" Виничиус Баривиейра спъна Артьом Милевски в наказателното поле на ловчанлии и гръцкият рефер Кукулакис посочи бялата точка. Сърбинът Нинкович откри, като финтира вратаря в обратния ъгъл. Христо Янев (13) изравни с фамозен гол от воле, след като си свали с гърди топката и препарира вратаря Александър Шосковски. След гола ловчанлии натиснаха именития си съперник, който не можеше да излезе от своята половина. Николай Бодуров отправи чудесен удар с глава, като топката премина на сантиметри от левия стълб на Шовковски. В добавеното време преди паузата гръцкият рефер пожали родения в Москва финландски национал на гостите Роман Ерьоменко, който  извърши откровен тактически фаул в центъра на терена.
Ерьоменко намери непокрит в наказателното поле нигериеца Браун Идейе (77) и той с глава простреля отблизо Виничиус. В добавеното време Харуна се отскубна и шутира ниско по земя, но топката премина на сантиметри от вратата на Литекс.
На стадион "Доктор Константин Радулеску" в Клуж-Напока ЦСКА отстъпи на румънския Стяуа. И двата тима направиха доста пропуски.
Головете за носителя на КЕШ за 1986 г. реализираха румънецът Георге Галамаз (16) с глава и бразилецът Леандро Тату (77). Мачът бе първи за "армейците" в Европа това лято. В антигерой за червените се превърна новата им румънска звезда Янис Зику, който в 89-ата мин., вместо да вкара при чисто положение, стреля от 2-3 метра пред румънската врата, а бившият капитан на ЦСКА Валентин Илиев спаси Стяуа, падайки с шпагат.
Мениджърът на ЦСКА Милен Радуканов заложи на по-дефанзивна тактика. Дебют за армейците направи словенецът Денис Халилович, заменил контузения Апостол Попов. През първото полувреме в герой за ЦСКА се превърна вратарят Райс Мболи. Алжирецът спаси поне 3-4 чисти положения на домакините, които имаха пълен превес. Спас Делев от метър с глава не успя да изравни след перфектен пас отдясно на Иван Бандаловски.
На полувремето Милен Радуканов извади Румен Трифонов и пусна Грегъри Нелсън, което доведе до раздвижване на атаката на ЦСКА и десет минути след подновяването на играта "армейците" имаха пълен превес, осъществявайки натиск. Леонардо Тату обаче проби през центъра, надбяга Борис Галчев и Денис Халилович и екскортиращите го Бандаловски и Костадин Стоянов и с шут по тревата отново продупчи Мболи.
Реваншите в Киев и София са следващия четвъртък.

Кристиан Танасе прескача шпагата на Борис Галчев от ЦСКА по време на първия плейоф за Лига Европа, спечелен от Стяуа в Клуж с 2:0
Снимка БГНЕС

Украинците поливат победата, чупят витрина

Отборът на Динамо Киев, направи лошо впечатление при гостуването си в Ловеч.  Украинците поливаха цяла нощ успеха си над българския шампион, а човек от делегацията им е счупил голяма витрина на магазин в хотела, в който бяха настанени.

След мача:

Любослав Пенев, треньор на Литекс:
"Играхме добре, имахме положения, но ни липсва "черешката на тортата", гола. И в България, и в Европа не вкарваме. В никакъв случай не упреквам момчетата, още повече, че Динамо е класен отбор. При всички положения ще пътуваме за Киев в много добро настроение. Бяхме абсолютно равностойни и дори на много моменти превъзхождахме Динамо Киев. Имахме много положения. Това беше идеята от самото начало, да играем малко по-назад и по-прибрани, просто трябваше да имаме и малко късмет. Разбира се, че ще играем футбол в Украйна, няма да се откажем. Знаем, че ще е трудно гостуването, но няма да се предадем, това е абсурд. Искам да похваля момчетата без изключение, направихме един прекрасно изигран тактически мач. Все още трябва да работим, има промени в състава. Направих три принудителни смени, което промени моите тактически идеи. Аз съм оптимист и моето настроение го предавам на целия отбор. Не е необходимо да правим сравнения с мачовете с Висла, изиграхме правилно мача. Динамо играе много нападателно, доближихме нашите линии в средата на терена и това, което очаквахме, се случи, но за съжаление не успяхме да вкараме".
Юрий Сьомин, треньор на Динамо Киев:
 "Започнахме добре, вкарахме гол, но след това отстъпихме инициативата и Литекс вкара великолепен гол. През второто полувреме играхме с повече движение и имахме повече пространства. Доволен съм от резултата, но трябва да призная, че ни липсва последният точен пас."
Христо Янев, автор на гола за Литекс:
"Така се получава тази година, тъжно е, след като играем толкова добре, че не успяваме да вкараме положенията, които имаме. Литекс се нуждае от това да си вкара положенията, ако успеем да го правим, ще бъде съвсем логично. Отиваме в Киев, за да играем, пък там каквото стане."
Димитър Борисов, собственик на ЦСКА:
"Ако имаме добър ден и с помощта на публиката, ще разгромим румънците с 4:0 в София."
Милен Радуканов, треньор на ЦСКА:
"Трябва да гледам мача на видозапис, за да се съглася с мнението, че сме направили най-слабото си полувреме през първата част. Стяуа ни би най-вече с традицията. Седем поредни години участие в груповата фаза в евротурнирите, има далеч повече успехи от ЦСКА. Това няма как да не влияе. Все пак шансовете остават, докато не прозвучи последният съдийски сигнал. Не мога да разделям защитата от останалите звена в отбора. Когато губим - губим всички, аз като треньор и целият тим. Когато печелим, пак печелим всички заедно. Надявам се тази загуба да се отрази по-скоро положително на отбора. Да извлечем нужните поуки. Денис Халилович е чудесен нов играч, който отскоро привлякохме. За съжаление все още няма необходимия баланс между него и Костадин Стоянов, но вярвам, че скоро и това ще стане. Контузията на Апостол Попов ни притисна в много неподходящ момент и трябваше да вземаме бързо решение. Колкото до пускането в игра на Трифонов на мястото на Нелсън, сами забелязахте, че холандецът не е на ниво, за да изиграе пълни 90 минути на терена. Поради това той бе предварително съхранен, за да се появи в игра през втората част и да внесе евентуално свежест в атаката ни."
Джиджи Бекали, собственик на Стяуа:
"Доминирахме през целия мач и трябваше да победим с по-голям резултат. Нормално е, когато водиш с 2:0 и контролираш мача, в края да намалиш оборотите. Единствено се опасявах да не ни вкарат някой нещастен гол в края. Добре, че Зику изпусна оново положение в последните минути. Само чудо може да спаси българите на реванша. Нападките срещу Янис Зику бяха психологическата война преди мача. Познавам Зику, той е добър играч, но такава беше ситуацията. Желая му всичко най-хубаво, нека печели пари в своя отбор."
Валентин Илиев, защитник на Стяуа:
"За мен мачът бе доста тежък. Важното е, че не допуснахме гол. На реванша трябва да бъдем двойно по-концентрирани, да не се отпускаме. ЦСКА не е отбор, който трябва да се подценява. Не съм аз, който трябва да дава оценки на играчите на ЦСКА. Говорих си с момчетата от ЦСКА, те са мои приятели. На терена е друго, професионално си изпълнявам задълженията. Най-големият отбор в Румъния е Стяуа, най-големият отбор в България е ЦСКА."

Резултати Лига Европа
плейофи, първи срещи:

Литекс - Динамо Киев (Укр) 1:2 0:1 Нинкович (7-д), 1:1 Янев (13), 1:2 Идейе (76); Стяуа (Рум) - ЦСКА 2:0 1:0 Галамац (16), 2:0 Тату (77);  Васлуй (Рум) - Спарта Прага (Чех) 2:0; Цървена звезда (Сър) - Рен (Фр) 1:2; Шамрок Роувърс (Ирл) - Партизан (Сър) 1:1; Рийд (Ав) - ПСВ Айндховен (Хол) 0:0; Атлетико Мадрид (Исп) - Витория Гимараеш (Пор) 2:0; Екранас (Лат) - Апоел (Изр) 1:0;  Легия Варшава (Пол) - Спартак М (Рус) 2:2; Локомотив М (Рус) - Спартак Търнава (Слвк) 2:0; ХИК Хелзинки (Фин) - Шалке 04 (Гер) 2:0; Зестафони (Груз) - Брюж (Бел) 3:3; Алесунд (Нор) - АЗ Алкмаар (Хол) 2:1; Аустрия Виена (Авс) - Газ Метан Медиас (Рум) 3:1; Омония (Кип) - Ред Булс Залцбург (Авс) 2:1; Ворскла Полтава (Укр) - Динамо Букурещ (Рум) 2:1; Макаби (Изр) - Панатинайкос (Гър) 3:0; Тун (Швейц) - Стоук Сити (Анг) 0:1; Бешикташ (Тур) - Алания Владикавказ (Рус) 3:0; Бурсаспор (Тур) - Андерлехт (Бел) 1:2; Нордсееланд (Дан) - Спортинг (Пор) 0:0; ПАОК (Гър) - Карпати Лвов (Укр) 2:0; Шльонск (Пол) - Рапид (Рум) 1:3; Стандард Лиеж (Бел) - Хелзингборг (Шв) 1:0; Фулъм (Анг) - Днипро (Укр) 3:0; Хановер (Гер) - Севиля (Исп) 2:1; Металист (Укр) - Сошо (Фр) 0:0; АЕК Атина (Гър) - Динамо Тбилиси (Гру) 1:0; Диферданж (Люк) - ПСЖ (Фр) 0:4; Хартс (Шот) - Тотнъм (Анг) 0:5; Насионал (Пор) - Бирмингам (Анг) 0:0; Марибор (Слов) - Глазгоу Рейнджърс (Шот) 2:1; Розенборг (Нор) - АЕК (Кип) 0:0; Слован (Слвк) - Рома (Ит) 1:0; Атлетик Билбао (Исп) - Трабзонспор (Тур) 0:0; Лацио (Ит) - Работнички (Мак) 6:0; Селтик (Шот) - Сион (Швейц) 0:0; Спортинг Брага (Порт) - Йънг Бойс (Швейц) 0:0.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"