28 Септември 2024събота01:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Циничен ламтеж

/ брой: 198

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1360

Евгени ГАВРИЛОВ


В едно нещо банките винаги са били виртуози - да ловят риба в мътни води. А пандемията, енергийната криза и войната доста ги размъти. Очевидно в тази обстановка, която е от няколко години, трезорите се справят добре. Статистиката е красноречива.

Завидни ръстове на печалбата отчете банковата система за първите шест месеца на тази година. Към 30 юни общата печалба след облагане достига 1 млрд. лв., което е с 54% повече отпреди година, показва статистиката на БНБ. Тези финансови резултати се дължат на няколко причини. Банките отчитат 19% ръст на постъпления от такси и комисиони, благодарение на постоянните повишения на тарифите им за граждани и фирми (стр. 6).

От началото на годината по-голямата част от кредитните институции предприеха няколко поредни "актуализации", които оскъпиха едни от най-използваните банкови услуги - поддържане на банкови сметки, внасяне и теглене на пари, ползване на дебитни карти, банкови трансфери. За първите шест месеца на годината те са събрали от клиентите си почти 841 млн. лв. от такси при 684 млн. лв. година преди това. От лихви нетните постъпления са за 1,462 млрд. лв., което е с далеч по-скромен ръст от този от такси - 9% спрямо първото тримесечие на миналата година.

Ламтежът им към печалбата по правило е бил циничен и неизтребим. Той най-добре се усеща от потребителите на банкови услуги именно чрез таксите и комисионите, с които ги дерат, когато влязат в банков клон. Там става ясно, че банките не спират да вдигат таксите за обслужване на граждани и фирми.

Масово трезорите от началото на 2022 г. промениха драстично тарифите си. Таксата за теглене от банкомат вече не е фиксирана, а е процент от сумата. Банковата статистика отчита, че таксите, събирани за обслужване на гише, годишно се увеличават с над 40 на сто. Преди година за оправдание послужи евродиректива, която принуди банките да намалят драстично таксите, които събират за транзакции в евро за и от страни в ЕС. България бе начело по най-скъпи преводи в рамките на ЕС с такси от 30 до 60 евро за суми до 300 евро. Сега тези такси вече са приравнени към цената на значително по-евтината услуга за вътрешни преводи в левове. В момента е в ход и поредното вдигане на тарифите.

Традиционно стана и обяснението на банките, че чрез таксите и комисионите се опитват да компенсират приходите си от безпрецедентно ниските лихви по кредитите. Още повече, че се очаквало лихвите, дори и да се повишат заради инфлацията, все още да останат ниски и отпусканите кредити да са евтини, което ощетявало банките.

Преди време излезе и специален секторен анализ на антимонополната комисия. Очаквано, като се знае опитът на КЗК с горивата, например, тя не откри никакви съществени нарушения на конкуренцията на банковия пазар. Въпреки че таксите на различните банки по сметки са се повишили в последните години и са близки по размер, това се дължало на "регулаторни изисквания и обективни обстоятелства и няма съмнение за съглашателство". Явно банките криза не ги лови.

Това прави банките вече по-богати от държавата, чийто брутен вътрешен продукт, по данни на Министерството на финансите, през последните години се изчислява на около 130 млрд. лв. Активите на банките отдавна надхвърлят тази сума.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ