28 Март 2024четвъртък15:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Даниел Хоуп

Цигуларят Даниел Хоуп с първи концерт в България

Александрина Пендачанска добавя звезден блясък към вечерта на 15 април

/ брой: 72

автор:Дума

visibility 336

Звездни солисти се включват в концерта на Софийската филхармония на 15 април. Световноизвестният цигулар Даниел Хоуп, чиито домашни концерти през локдауна Europe@Home са гледани от стотици хиляди почитатели на класиката, ще представи Концерта за цигулка на Бенджамин Бритън. Примата Александрина Пендачанска се включва в програмата с финалната сцена от операта "Саломе" на Рихард Щраус. В програмата ще звучи и откъс от операта "Тристан и Изолда" на Рихард Вагнер в изпълнение на националния оркестър. Диригент на вечерта е Григор Паликаров. 

В продължение на 30 години цигуларят Даниел Хоуп шества по света, прославян като виртуозен солист с артистична гъвкавост, посветен и на хуманитарни каузи. Носител на Европейската музикална награда за 2015 г., чиито предишни лауреати са Даниел Баренбойм и Берлинската филхармония, Даниел Хоуп се изявява като солист на големи световни оркестри и диригенти, като сам ръководи и редица цигулкови ансамбли. От началото на сезон 2016/2017 той е музикален директор на камерния оркестър в Цюрих, а от сезон 2018/2019 - и музикален директор на камерния оркестър "Нов век" в Сан Франциско. През 2019 г. става художествен директор на катедралата "Frauenkirche" в Дрезден, а от 2020 г. е президент на Beethovenhaus Bonn, почетна длъжност, следваща стъпките на Курт Мазур и Йозеф Йоахим.

Даниел Хоуп израства в Лондон, учи цигулка в Highgate School и Кралската музикална академия при Захар Брон, Ицхак Рашковски и Феликс Андриевски. Работил е с диригенти като Курт Мазур, Валери Гергиев и Кристиан Тилеман, както и с най-големите симфонични оркестри в света. Хоуп е един от най-активно записващите изпълнители на класическа музика с над 25 собствени албума. Неговите записи са спечелили най-престижни отличия и множество номинации за "Грами". Хоуп е ексклузивен артист на "Deutsche Grammophon" от 2007 г.

През 2017 г. документалният филм "Даниел Хоуп - звукът на живота" е прожектиран в кината в Европа и в киносалоните в Австралия и Северна Америка. Хоуп е автор на четири бестселъра, публикувани в Германия от Издателската къща "Rowohlt". Редовно публикува в "Уолстрийт джърнъл", писал е сценарии за съвместни изпълнения с актьорите Клаус Мария Брандауер и Миа Фароу. В Германия той води седмично радиопредаване за канал WDR3 и е куратор от сезон 2016/2017 на собствен салон "Hope@9pm", музикално и токшоу с гости от културата и политиката в Концертхаус Берлин. Даниел Хоуп свири на "Гуарнери дел Джезу" от 1742 г. ("екс-Липински"), предоставена му от анонимно семейство от Германия.

Александрина Пендачанска е родена в семейство на бележити музиканти. На 5 години започва да учи пиано в НМУ "Любомир Пипков", където се дипломира с пиано и пеене. Неин вокален педагог е майка й, известното сопрано Валери Попова. Пее за първи път пред публика на 17 години арията на Виолета от "Травиата", представена от Гена Димитрова на галаконцерт в НДК. На 19 години дебютира на оперната сцена като Лучия ди Ламермур в Билбао. Междувременно спечелва големите награди на оперните конкурси "Антонин Дворжак" в Карлови Вари, "Униса" в Претория и втора награда на конкурса в Билбао.

Големият вокален диапазон на Александрина Пендачанска обуславя и репертоара й, който обхваща 70 роли - от предкласика до музиката на ХХ век, от белканто и Верди до Бетовен и Вагнер, от колоратурен сопран до мецосопран. Талантливата певица е пяла под палката на именити диригенти и режисьори. Наскоро на сцената на "Ла Моне" в Брюксел Пендачанска дебютира като Сантуца в "Селска чест" на Маскани, която е нейната 70-а роля. 

Концертът може да бъде проследен и онлайн в системата на Ивентим. 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ