16 Април 2024вторник15:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Цените на лекарствата в болниците са с драстични разлики

Ще бъде ограничаван паралелният износ на медикаменти без аналог

/ брой: 129

автор:Аида Ованес

visibility 3275

В 35 от 62 проверени болници са открити нарушения за продажба на лекарства над референтните им цени. Това установила проверка на МЗ, за която съобщи здравната зам.-министърка Лидия Нейчева. По думите й генерираните загуби  от тези нарушения започват от 10 хил. лв. и стигат до 680 хил. Тя посочи случай, при който едно и същo лекарствo в две различни болници е с разлика в цената от 1001 лв.
ДУМА припомня, че по данни на НЗОК за 2016 г., представени на парламентарната комисия по здравеопазване, през годината от болниците 867 148 са използвани опаковки онколекарства за 35 223 души. Общата стойност на лекарствата е 295 319 509 лв., като средно годишно на пациент се падат по 8384 лв. Онколекарствата излизат най-скъпо на Александровска болница, където пациентите са били 230, а за един пациент средно са изразходвани 19 744 лв. Най-малката средна сума на пациент е похарчена в УМБАЛ "Проф. д-р Стоян Киркович" в Стара Загора - средно по 2516 лв. Междувременно припомняме, че НЗОК обяви намерението се да договаря централизирано цените за онколекарства, за да са еднакви за всички болници.
Нейчева заяви, че предстои да се въведе централизирана платформа за продажба на лекарства на едро. Електронната платформа ще се ползва от всички държавни и общински болници, може да се включат и частни болници, но за тях обществената поръчка не е задължителна. Очакванията на МЗ са централизираният електронен търг да спести между 5 и 20% от разходите за лекарства. ДУМА припомня, че работата по въпросната платформа започна още в средата на 2015 г. при министър Петър Москов. В края на м.г. бе направен опит системата да тръгне, но жалби пред КЗК и ВАС я спряха. Така се провали обявената от екипа на Москов първа обществена поръчка за лекарства за 1,2 млрд. лв. за близо 150 болници. Тогава фармацевтични фирми имаха забележки по системата и алармираха и за възможни проблеми с доставките. След приключване на процедурите по обжалването вече се предприемат мерки за рестарт на системата. Към средата юни вече бе известно, че 145 лечебни заведения подали заявка за 763 позиции по международно непатентно наименование.
ДУМА припомня, че от 2011 г. болниците трябваше сами да правят обществени поръчки за лекарства, което доведе до драстични разлики в цените на един и същ препарат в различни болници.
Предстои приемането на закон за регулиране на свободното движение на стоки, с което да бъде регулиран реекспортът на лекарства, за които няма аналог. През 2013 г. депутати от БСП и ДПС предложиха промени в законодателството, които да ограничат реекспорта, който оставя без животоспасяващи и животоподдържащи лекарства хиляди болни. Тогава президентът Плевнелиев наложи вето на проектозакона, но по-късно бе приет. В началото на 2014 г. депутати от ГЕРБ сезираха Конституционния съд и ограниченията отпаднаха. Петър Москов също обеща да ограничи реекспорта, но не направи нищо, а служебният кабинет на Огнян Герджиков потърси помощ при НАП, митниците и МВР за ограничаването му.

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 261

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 261

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 256

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 256

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ