29 Март 2024петък15:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Няколко думи

Цайтнот с отстъпки

/ брой: 239

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1556

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова в края на миналата седмица се опита за пореден път да обясни в парламента по каква процедура ще бъде търсен стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене", като обеща освен това изборът да стане до края на 2019 г. Към проекта  официален писмен интерес са обявили Китайската национална ядрена корпорация, Корейската Хидро Атомна корпорация и френската "Арева". Още през лятото от "Арева" уточниха, че те биха участвали само в строителството, ако руската "Атомстройекспорт" е инвеститорът. А предпоставки този проект да стане реалност съществуват. Има лицензирана площадка, платено оборудване, отговарящо на всички изисквания. Все още се намират и специалисти. Остава най-важният проблем - парите. АЕЦ "Белене" се строи повече от 30 години, но това, което се случва от 2012 г. насам, едва ли дава сигурност на компаниите, които биха вложили милиарди в нова централа. С лабиринта от изисквания, поставяни пред потенциалните инвеститори, около нея започва да се заформя леко шизофренна ситуация. Защото, от една страна, имаме най-големия проект и най-голямата инвестиция за годините на прехода, а от друга - зле формулирани ангажименти на държавата. 

При тях именно е заровено кучето. Тази година правителството на ГЕРБ размрази проекта с категоричното условие държавата да не дава никакви гаранции на инвеститора. И ако властта не направи някаква отстъпка в това отношение, тя отново ще прати Втора атомна във фризера. За подобен сценарий намекнаха и представителите на различните кандидат-инвеститори при опознавателните си срещи у нас. Защото, който и да е инвеститор, за да вложи 10 милиарда, той използва банки. А няма банка, или група от банки, по света, която на пазарен принцип да отпусне кредит с подобен размер, без да поставят железни условия за това как ще бъде обслужван той. Такива пари дават само суверенни фондове, които поемат финансовите рискове, като за сметка на това целят политическо влияние, но Брюксел едва ли ще позволи подобен сценарий. Освен това, след като дадоха обещание инвеститорът да бъде избран до края на 2019 г., управляващите вероятно ще изпаднат и в цайтнот. Ако сега се пусне обявата в официалния вестник на ЕС, с която се дава старт на проекта, тя ще излезе най-рано през месец март. До септември ще бъде срокът, в който компаниите трябва да подадат писма за намеренията. След това предстои тяхното разглеждане и изпращане на покани за преговори с потенциалните кандидати, които да представят офертите си. Така че за властта 2019-та се оформя като година на цайтнот с отстъпки.

 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ