19 Април 2024петък21:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Царската болест" вече поразява и простосмъртни

Заболеваемостта от подагра е от 0,05 до 1% от населението

/ брой: 285

автор:Аида Паникян

visibility 10776

Заради поредния пристъп на подагра разгроменият при Онгъла от българския хан Аспарух византийски император Константин IV отишъл на лечение в Месемврия (Несебър). Историци смятат, че вероятно е правил бани в откритите преди няколко години от археолози терми. Отсъствието на императора допълнително понижава бойния дух на византийската войска през 680 г. Какво се случва на следващата година - знае всеки българин...
В онези времена да се разболее човек от подагра си е било едва ли не престижно. Това означавало, че пациентът не е случаен човек - може да си позволи да ходи на лов, да гуляе, редовно да преяжда и да препива... Простосмъртният пияница не можел да си позволи да яде месо и не можел да хване подагра.
Още през 150 г. от Христа Гален описва същността на болестта, резултат от разгулен живот, но и... наследственост. Първото класическо описание на подагричния артрит е дадено през ХVII в. от английския лекар Сиденхам в неговия "Трактат за подаграта". През 1883 г. колегата му Ярод установява, че при това заболяване количеството пикочна киселина в кръвта е много по-висока от обичайното.
Доколко утешително би прозвучал фактът, че едни от най-великите умове на човечеството са били застигнати от "болестта на обилната трапеза" - Ахил, Едип, Александър Македонски, Кромуел, руският цар Петър Първи, Микеланджело, писатели и поети - Пушкин, Тургенев, Дарвин, Мопасан, Стендал, та дори Колумб и Нютон...

В годините лекарите и учените медици установяват действието на заболяването - при системното преяждане с дивечово месо и дреболии, както и препиването с алкохол, в кръвта се натрупват разпадни вещества, наречени пурини. Те се преработват в пикочна киселина и се отделят чрез урината. Но при редовното претоварване на организма част от пикочната киселина не успява да бъде отделена и се натрупва под формата на кристали (т.нар. подагрозни тофи), които полепват по вътрешната обвивка на кръвоносните съдове, на клетките на бъбречните канали, на кожата, в тъканите на ставите, меките части на ухото, палеца на крака, лакътя... Така в ставите се развива възпаление и настъпва артрит, в бъбреците се образуват камъни, а в кожата - малки възли. Все пак, в по-голямата част от заболелите пикочната киселина се отлага като кристали в бъбреците, където може да се образуват уратни камъни. Най-лошото е, че тези камъни не могат да се видят на рентген, защото са прозрачни за Ro-лъчите. От тези камъни може да настъпи остра бъбречна недостатъчност.
В наше време подаграта вече не е само болест на богатите. От нея страдат от 0,05 до 1% от населението и може да се разболее всеки, стига да е предразположен - това е наследствена аномалия на обмяната на веществата. Все пак подаграта продължава да е... болест на мъжете - съотношението на засегнатите мъже и жени е 19:1. Ако все пак сполети дама, то е след менопаузата. При мъжете развитието й започва между 35 и 50 г. Заболяването може да бъде и вторично, т.е. да се развие в хода на тежко бъбречно заболяване, когато бъбреците не могат да елиминират пикочната киселина от кръвта. Наднорменото тегло увеличава риска от развитие на хиперурикемия и подагра.

Признаците
 
Първият признак на болестта е появата на белтъчини в урината. Друг сигнал са болките в поясната област, повишава се отделянето на урина. При 1/3 от заболелите се повишава кръвното налягане. Образуваните в бъбречното легенче уратни камъни причиняват бъбречни болки. 
Пристъпът на подагра събужда болния през нощта с усилващи се остри болки в областта на палеца на крака, който е зачервен, болезнен, подут, кожата му е лъскава и опъната - най-малкият допир причинява остра болка, дори може да повиши температурата (до 39 градуса), болният е неспокоен, понякога има сърцебиене, болки в корема. Към сутринта болките затихват, но ставата остава дълго време болезнена при ходене.
Обикновено пристъпите на подаграта са след бурни и продължителни алкохолно-кулинарни подвизи. След няколко дни до 3 седмици нещата "влизат в релси" до... следващия гуляй, съпроводен с преяждане и препиване.
Болестта има и хронична форма - протича с по-слаби болки и схващания в ставите, с чести бъбречни кризи. Хроничните пристъпи водят до деформация на ставите с появата на тофи. Нерядко те образуват подагрозни рани, които може да се инфектират.
Основната клинична изява на подагра е артрит - възпаление на ставите, най-вече на първата става на палците на краката (ставата на пръста, която той се залавя за стъпалото).

Усложненията

Най-честите усложнения са хронични нефропатии, уратна литиаза, пиелонефрит, хронична бъбречна недостатъчност.
Може да се засегнат глезените и коленните стави. Постепенно в кожата на ставата, а и по ушите и на други места, се явяват плътни възелчета. Почти всички органи могат да бъдат засегнати от болестта.

Лечението

е в три основни направления:
* диета - ограничаване на белтъчините в храната, изключване на месо, черен дроб, говежди език, шкембе, сардина, хайвер, боб, грах, бира, определени видове риба, които съдържат пуринови съединения. Прекратяване за дълго време употребата на алкохол и солени храни. Ограничаване на всички захари. Увеличаване употребата на чиста или минерална вода; включване на ястия с извара и млечни продукти, плодове и зеленчуци, черен хляб, растителни масла. Избягване употребата на болкоуспокояващи лекарства. Доста от тях затрудняват излъчването на кристалите от урината;
* препарати, които влияят на обмяната на нуклеиновите киселини и възпрепятстват образуването на пикочна киселина в организма (милурит, магурлит, уралит, уридан и други), противовъзпалителна антиревматична терапия и обезболяващи препарати;
* на болните се препоръчва да пият много течности - чай, сок (поне по 2-2,5 л дневно), най-вече алкална минерална вода. Тя предпазва от потенциалната поява на бъбречна недостатъчност.
V Ако изпаднете в пристъп, обърнете се към ревматолог за по-нататъшно лечение, препоръчват лекарите. Те съветват пациентът да си определи поне 2 дни от седмицата за напълно постна храна.
V У нас подходящите за лечение на подаграта минерални бани са: Хисар (подагра-извънбъбречна форма), Поморие, Велинград, Вършец, Стрелча, Бургаски минерални бани.

Народната медицина

От литературата е известно, че Карл Велики и Иван Грозни са боледували от подагра и се лекували с пчелни ужилвания.
Лечението с пчелни продукти и най-вече пчелна отрова и пчелоужилвания може само да подпомогне цялостното лечение на заболяването. В наше време пчелната отрова се прилага и под форма на инжекции, ултразвуково и електрофоретично въвеждане в областта на засегнатите стави.
В качеството на разтоварваща храна месестата част на динята се препоръчва, освен при атеросклероза и затлъстяване, и при подагра и артрити.
Има данни, че през Средновековието храстът на розмарина е използван за борба с подаграта и ревматизма.


Според международната класификация на болестите има няколко вида подагра и за лекарите по целия свят кодовете на разновидностите са:
M10.0 Идиопатична подагра 
M10.1 Оловна подагра 
M10.2 Медикаментозна подагра 
M10.3 Подагра, предизвикана от нарушение на бъбречната функция 
M10.4 Друга вторична подагра 
M10.9 Подагра, неуточнена 


Бирата удвоява опасността

 
Консумирането на алкохол, и най-вече на бира, удвоява опасността от заболяване от подагра, показват данните на американско изследване, публикувани в престижното медицинско списание "Лансет". Проучването е проведено в болницата Бригхам в щата Масачузетс и от специализирани екипи от Харвард.
Връзката на болестта с консумацията на алкохол е известна от десетилетия, но новото изследване за първи път привежда доказателства и показва, че дори малко количество от определени видове спиртни напитки увеличава риска.
Най-голям е рискът от подагра при приемането на бира, след което се нареждат спиртните напитки. За сметка на това в изследването се казва, че умереното приемане на вино е безопасно, но ако е не повече от 2 чаши на ден.
В изследването са участвали 47 150 души, наблюдавани в продължение на 12 години. След приключването му от подагра са заболели 730 души, или около 2%.
Установено е още, че всекидневната употреба на спиртни напитки увеличава опасността с 15%.
Според експерти днешните мъже не се притесняват от заболяване от подагра заради прекалено съвременните лекарства срещу болестта. Това обаче е опасно заблуждение - задължително е спазването на хранителен и двигателен режим като превенция срещу неприятната болест.
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ