20 Април 2024събота05:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Топи се делът на агросубсидиите в цената на зърното

/ брой: 70

автор:Дума

visibility 238

От влизането на България в Европейския съюз през 2007 г. досега преките плащания за земеделските производители като абсолютна сума растат, но съотнесени към себестойността на произведената продукция се топят, затова и фермерите негодуват срещу слабата ангажираност от страна на правителството към този проблем. Това каза за Investor.bg председателят на Асоциацията на зърнопроизводителите в България Ангел Вукадинов по повод нарастващото негативно влияние на кризата върху сектора и орязаните от кабинета национални субсидии, на които секторът разчиташе.
Ако през 2008 г. за декар обработваема площ зърнопроизводителите са получавали по 18 лв. директни плащания, съставляващи около 20-25% от себестойността на крайната продукция, то през миналата година при субсидия от 25 лв. за декар този дял вече се е свил до 15%, сочат изчисленията.
Негативните резултати се дължат на огромната разлика в разходите, които производителите са имали при производството на тон пшеница през 2004 и 2005 г., взети като референтна база за определянето на субсидиите за сектора до 2014 г., и разходите на същите производители през 2011 г., когато заради скока на световните цени на горивата себестойността на продукцията се увеличи и на този фон делът на подпомагането се сви.
Производителите не отричат, че с навлизането на европейските субсидии българското земеделие получи добър старт, особено след дълбоката криза, в която то беше изпаднало след 1990 г. Фермерите обаче са недоволни от неадекватната държавна политика в сектора, която по инерция си върви вече трето десетилетие и предизвика невероятни диспропорции в развитието на отделните подотрасли от селското стопанство.
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ