"Тондо" - предизвикателството на кръглата рамка в галерия "Теди"
Милко Божков, Стоян Цанев, Димитър Чолаков, Ивайло Мирчев, Ганчо Карабаджаков, Станимир Видев, Румен Читов водят в морския град проект, тръгнал от Карлово
/ брой: 185
Проект на група художници приятели, тръгнал от Карлово и галерия "А1", пристигна във Варна специално за биеналето "Август в изкуството" - изложбата живопис "Тондо". Морският адрес на сбирката е галерия "Теди" на ул. "Скайлер" 8.
Кръгът на проекта е съставен от едни от най-уважаваните български майстори на четката - Милко Божков, Стоян Цанев, Димитър Чолаков, Ивайло Мирчев, Ганчо Карабаджаков, Станимир Видев, Румен Читов. Наречен е "Тондо" на името на кръглия формат, в който се реализират всички работи на участниците. Този формат, който се открива още в Древна Гърция, преживява звездния си век през 15-ото столетие във Флоренция с творчеството на гигантите на Ренесанса Ботичели, Микеланджело, Рафаело. И след това продължават да се появяват картини и барелефи, създавани в кръг, и поради спецификата на формата те винаги са изпитание за композиционното майсторство на своите създатели.
На предизвикателството на кръга отговаря и изложбата в галерия "Теди". Най-голям брой платна носи проф. Димитър Чолаков от Търговище, който прави тематичен жест към морския град с "Утро край морето", "Вечер край морето", "Морски вятър" и "Вълната". Неговите абстрактни пейзажи са силен акцент в експозицията.
Медитативно деликатни стоят в колекцията работите на проф. Ивайло Мирчев, които вземат сезоните само като повод за светло вглъбяване - "Есенно-сантиментално" и "Пролетно сантиментално".
Две работи от две различни посоки на своето творчество праща от село Градина голямото варненско име в колекцията Милко Божков. Едната е натурна и директно сочи към първоначалния източник на вдъхновение за проекта - "По пътя за Карлово", а другата - "В небето", е прекрасен образец на философския поглед на автора към съшиването - в случая и буквално, с бродиране - на пластовете от времена и спомени.
И голямото име на Бургас е в сбирката - Стоян Цанев. Неговите адмирирани от публика и журита постижения в графиката и пристрастието му към керамиката се разчитат с радост от ценителите в "Нощ" и "Кръговрат" - две работи, които сякаш се оглеждат една в друга като двете страни на живота.
Усмихнатата страна на живеенето пък пълни със соковете на плътската и фолклорна радост двата кръга на Ганчо Карабаджаков. От Арбанаси той праща красноречивите "Пролет" и "Лято" - две нови версии на своята запазена марка на балканските приказки.
Усмивка или поне намигане има и в работите на едно ново за галерията име - на родения в Карлово Румен Читов. Той завършва Националната художествена академия през 1988 със специалност живопис при проф. Петър Михайлов. От 1990 г. е член на СБХ. Прави самостоятелни изложби в София, Пловдив, Карлово, а и в Германия, Люксембург, Австрия. Сега във Варна го виждаме да смесва материали, сред които се подава и суха слама, и да прави декоративно ярки интерпретации на "Щита на Персей" и "Новолуние".
Много сериозно е представен в колекцията Станимир Видев, добре познат на публиката край морето от гостуванията си в галерия "Теди". Четирите му работи са от цикъла "Гостенка". В него авторът сякаш кани зрителя да продължи историята за една може би появяваща се, а може би изчезваща женска фигура, която осмисля пространството на неговите кръгове.
Изложбата ще остане в галерия "Теди" до 30 август, уточни за ДУМА Нина Локмаджиева.
"Гостенка", Станимир Видев