28 Март 2024четвъртък13:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мнение

Техно-феодализъм

Близкото бъдеще, в което повечето хора ще бъдат ненужни

/ брой: 6

visibility 1352

Д. МАРИЯНОВИЧ
"Advance", Хърватия

Човешката цивилизация непрекъснато се променя. В древни времена е минавала не една година, преди промените да станат забележими, но те винаги са се случвали. Няма нито една област от човешкия живот, която да остава статична. В наши дни фундаментални промени вече се извършват с възможно най-висока скорост. Това ускорение продължава от няколко века. Промените, които някога са се случвали с вековете, първоначално са отнемали десетилетия, а след това години. Ако погледнете днес назад, поне преди пет години, ще разберете, че светът тогава е бил различен в политически, социален, икономически и какъвто и да е друг смисъл. В допълнение към тези промени, ние все по-често се сблъскваме с катализатори, благодарение на които е възможно да се "пропуснат" много дълги периоди от време. Някои събития, явления, открития могат да действат като катализатор... Например разпространението на интернет е един от най-мощните катализатори в наши дни. И сега сме изправени пред друг - пандемията на коронавируса.

Ясно е, че 

промяната не е същото като прогреса

Промените са налице и могат да бъдат както положителни, така и отрицателни. Оптимистичната перспектива за бъдещето предполага, че има място както за добрите, така и за лошите. Днес ще говорим за такива промени, макар и не в положителен смисъл.

Настоящият икономически модел, който бъдейки всеобхватен, диктува политическия и социалния модел, и пазарният капитализъм, какъвто го познаваме на този етап, разбира се, не са вечни. Те са изправени пред мащабни тектонични промени, поради които вече сме на прага на нова ера.

Капитализмът е ефективен, когато става въпрос за реализиране на нови проекти и тяхното финансиране. Има пазар, който създава конкуренция между компаниите и на теория потребителите се възползват от това (по ирония на съдбата те са работници и ако се замислите за тяхната експлоатация, картината вече не е толкова розова). Капитализмът обаче вече е стар. Той е част от икономиката на XVIII век. И въпреки че някои биха искали да го запазят, капитализмът все повече демонстрира своите ограничения, които се потвърждават от по-честите кризи.

Но какво може да го замести? Тук стигаме до разклонение. Един от начините - положителен и прогресивен модел, който няма да се основава на човешката експлоатация. В другата посока е нещо по-лошо от експлоатацията. Отсъствието на човек. Карл Маркс е един от първите критици на капитализма, който показва своята същност още в неговата епоха (XIX век). Естествено, днес Маркс е смятан за непримирим враг на капитализма, за икона на антикапиталистическата борба. Но ако малко по-внимателно се вникне в неговата теория, става разбираемо, че той признава и някои "заслуги" на капитализма, особено когато става дума за иновациите и бързото развитие. Разбира се, той е виждал в това и опасност за бъдещето. Днес, говорейки за посткапиталистическата система, може да се възползваме от някои тезиси, които Маркс е формулирал още в средата на XIX век и които впоследствие са се потвърдили.

"Буржоазията не може да съществува, без да предизвиква непрекъснато революции в производствените инструменти, без да революционизира, следователно, производствените отношения и следователно цялата съвкупност от социални отношения." Тази фраза от "Манифеста на комунистическата партия" (1848) може да служи за нас като отправна точка за визуализиране на нова посткапиталистическа система. В крайна сметка Маркс го казва много точно. Капиталистите непрекъснато работят за подобряване на средствата за производство или продажба на нещо. И виждаме това в абсолютно всички сфери на икономиката.

В магазините има все повече автоматични каси, които ни приближават до крайната цел - да се отървем напълно от персонала. Същото ще се случи и с такситата в близко бъдеще. Ще се превозваме изключително с автомобили без човек зад волана. Всичко това се случва и непрекъснато се подобрява, за да бъде по-бързо, по-изгодно и конкурентно. И именно тази константа 

води капитализма в задънена улица

Защо? Тъй като в тази страхотна надпревара за иновации системата губи един сегмент, от който се нуждае - потребителя. Поради неизбежната роботизация на толкова много работни места ще има огромен брой хора, които вече няма да бъдат част от работническата класа. Те дори няма да останат безработни, защото безработен е човек, който търси работа. Това ще бъде напълно нова класа "безработни" хора, ненужни. За тях ще бъде невъзможно да се "измислят" нови работни места, тъй като броят на работните места продължава да намалява и всеки работник, който смята, че работата му е "гарантирана", скоро ще бъде разочарован. Не, може би машината няма да вземе веднага тази работа от него, но друг работник ще го направи вместо нея. Когато има маса безработни, борбата за работни места между останалите ще бъде толкова ожесточена, че работа ще получават само най-добрите от най-добрите.

Тази нова система очевидно не е социализъм. Но тогава какво е това? Все още не е измислено, но това, което се чува от време на време, вероятно се вписва добре в тази близка перспектива - техно-феодализъм.

Защо "техно-феодализъм"? Разбира се, името идва от "феодализъм" - устройство, което е съществувало в цяла Европа през Средновековието. Цялото общество беше структурирано в зависимост от поземлените отношения. Имало е много твърда и ясна йерархия. Благородници/феодали владеели земята. Васалите наемали земята от дворянството, а селяните обработвали земята.

Във всички периоди от човешката история властта е била в ръцете на онези, които контролират средствата за производство. По времето на феодализма това е била земята, а в по-късния индустриален период - фабриките. Днес това са технологиите. Тези, в чиито ръце са технологиите, имат непропорционална власт.

Властта на техно лордовете

ще надмине държавната и националната. Можете дори да кажете, че те вече я имат. Някои американски технологични гиганти ("Гугъл", "Фейсбук"...), разбира се, са много по-силни от много държави. А тези, които днес смятаме за "най-големите", съвсем вероятно са само предшественици на много по-мощни технологични корпорации (те може да се появят скоро поради сливането на съществуващите).

Въпросът, който възниква днес, е: какви класи ще съществуват в посткапиталистическата ера на техно-феодализма? Какво ще се случи с работниците/потребителите? Въпреки че никога не са били третирани перфектно, те винаги са оставали "неразделна" част от капитализма. Но какво да правим с огромна маса хора? Те вече няма да бъдат "преквалифицирани". Дори при силно желание вече няма да има в какво и защо да се преквалифицират. В близко бъдеще работниците във фабриките например могат напълно да изчезнат. Фабриките ще бъдат големи "кутии" като съвременни 3D принтери, които се контролират напълно от машини с усъвършенстван изкуствен интелект и които произвеждат каквото пожелаят без участието на хората.

Но дори и в тази ера на техно-феодализма някои гледат с оптимизъм и вярват, че продуктите, създадени от човека, "ръчният труд", било то храна или например предмети на изкуството, ще бъдат особено ценни и популярни. Звучи добре. Цивилизация на бъдещето, която произвежда заради развлеченията и собственото си творчество. Но това не е възможно с настоящите 7,7 милиарда души.

Затова дори и сега някои се страхуват от планиран "рязък спад на населението". Съдейки обаче по минали събития, нещата не са толкова хитро "организирани". По-скоро цари хаос. Дори днес се появи ситуация, при която голям брой мощни капиталисти няма да оцелеят при този преход към техно-феодализъм и неусетно те предприемат някакви конкретни действия, за да се спасят. Всичко около нас казва, че цитатът от 1848 г. е верен: "Буржоазията не може да съществува, без постоянно да предизвиква революции в производствените инструменти". И тогава какво да кажем за бързото развитие на изкуствения интелект? Нима той не може да унищожи дори тези техно-лордове от близкото бъдеще?

Основният въпрос, който възниква сега, е: какво ще прави човек във "феодалното бъдеще", ако стане безполезен? Трудно е да се измисли "нова функция" за него. Някой ще предложи да обработва земята, да произвежда храна... Но земеделието също ще бъде автоматизирано и може би синтетично. Непосредственото бъдеще вече не е бъдеще, а настояще. Например Сингапур разреши продажбата и консумацията на лабораторно отгледано месо.

Сега едно е сигурно: това "феодално бъдеще", което се запазва за почти цялата съвременна работническа класа, ще бъде глобално и поради тази причина тези, които ще станат излишни в ерата на "техно-феодализма", вероятно ще са милиарди. Поради което те се притесняват. В края на краищата е невъзможно такава маса от хора мълчаливо да се взира в бъдещата перспектива, очаквайки бъдеще, в което би била безполезна. Но това вече е друг разговор за алтернативно бъдеще, може би такова, в което на тъмната ера на техно-феодализма просто няма да бъде позволено да започне.

                                 БГНЕС

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 158

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 172

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 144

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 164

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ