28 Март 2024четвъртък16:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Стволовите клетки – чудото на медицината, което дава живот

автор:Дума

visibility 251

Проф. д-р Анастасия Михайлова разказа за даряващите живот стволовите клетки и трансплантацията им в студиото на „Пулс” по NOVA NEWS.

Д-р Михайлова е  ръководител на  Националната публична донорна банка за стволови клетки към клиниката по клинична имунология на УМБАЛ „Александровска”.

Началото на  терапията с използването  на стволови клетки е поставено през 1958 г, използван е костен мозък, който е трансплантиран на научни работници, които са претърпели авария в ядрен научен институт в тогавашна Югославия, разказа проф. Михайлова.

Следващият етап е трансплантация на костен мозък като първата е от еднояйчен близнак, а в последствие от сестра на брат, продължи тя.

През 1973 г. е осъществена първата успешна трансплантация от един индивид на неродствен донор, каза лекаря.

Първата трансплантация от стволови клетки от кръв от пъпна връв е през 1988 г. и тя също е успешна, продължи проф. Михайлова.

„Във възрастния организъм има стволови клетки и те във всеки момент са готови да възстановят увредена тъкан и увредени или остарели клетки. Пример за това е костният мозък. От една стволова клетка биха могли да се получат нови клетки”, обясни тя.

Проф. Михайлова каза, че в донорната банка в момента има 486 единици кръв от пъпна връв, които са обявени в международния регистър на костен мозък и те мога да бъдат поставени по съвместимост на всеки болен човек по света. В България има регистър на доброволните донори на стволови клетки, допълни лекаря.

„Когато се съхранява кръв от пъпна връв е важно информацията да бъде точна, коректна и обективна. Тази кръв е ограничен пул от стволови клетки. При алогенен донор могат да се вземе по-голямо количество стволови клетки”, поясни лекаря.

„Първата трансплантация от съхранена кръв от пъпна връв е през 1990 г. Проучванията са в ранни етапи, тази терапия е повече поддържаща, отколкото заместваща изцяло тъканата или клетъчна увреда”, каза тя.

Стволовите клетки все още не биха могли да заменят напълно трансплантацията на органи, завърши проф. Михайлова.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ