20 Април 2024събота06:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Студент разгада главоблъсканица на сто години

/ брой: 234

автор:Дума

visibility 648

Бакалавър от Федералната политехническа школа в Лозана - Васим Дауади, разгада физическа главоблъсканица, която учените не можеха да обяснят в продължение на сто години, пише "Нойе Цюрхер Цайтунг". Студентът успя да обясни защо въздушният мехур остава неподвижен във вертикална тясна тръба с течност и не се издига нагоре, както се случва при отваряне на бутилка минерална вода.

Оказало се, че балонът не се прилепва към тръбата, както по-рано се предполагаше, а се движи изключително бавно, което не може да се види с просто око. Освен това Дауади забелязал ултратънък слой между балона и течността. Именно неговите характеристики влияят на това въздухът да се издига или не.

Размерът на слоя е бил милионна част от милиметъра. За да обяснят това, авторите на изследването насочили светлината към мехурчето в тръбата и, анализирайки интерференцията (преразпределението на интензивността) между отразената от вътрешната повърхност на тръбата светлина и отразената от повърхността на мехура, те били в състояние много точно да измерят течния слой между мехурчето и епруветката.

Експертите допускат, че резултатите от научната работа могат да бъдат приложени при по-нататъшни изследвания на явления, възникващи при движение в течности на обекти в наноразмер.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ