28 Март 2024четвъртък11:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Булевард - срещи

Стефан Прохоров: Предпочитам България пред чужбина

Aз също съм си мислил да емигрирам, но реших да остана да уча театрална режисура точно тук, казва младият драматург, който представи страната ни в един от най-престижните фестивали "Europe Interplay"

/ брой: 214

автор:Надежда Ушева

visibility 1424

Стефан ПРОХОРОВ е роден през 1993 г. в София. Завършил е IX ФЕГ "Алфонс дьо Ламартин". Започва да пише от дете стихове и къси разкази, носител е на различни литературни награди. Публикувал е в "Съвременник", "Литературен вестник", "Родна реч" и др. Дебютната пиеса на Стефан Прохоров е "Правилата на играта", написана за Младежкия театър "Николай Бинев" в рамките на фестивала "Панаир на младите". Тази година той бе номиниран за наградата за полет в изкуството "Стоян Камбарев". Признание за неговата дарба е специалното отличие от фондацията - участието като представител на България в "Europe Interplay". В свободното си време Стефан обича да чете, да готви, да ходи на театър. Мечтата му да стане театрален режисьор е на път да се осъществи, защото тази есен  кандидатства театрална режисура в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". 


"Образование има навсякъде... важно е какво ще вземеш от него"


- Как се озовахте на този престижен фестивал? Какви са впечатленията ви?
- Досега не бях участвал в подобен фестивал и останах силно впечатлен, най-вече от равнището на участниците.
- Как ви избраха да участвате?
- Тази година ме номинираха за наградата "Стоян Камбарев" за полет в изкуството и бях удостоен с  участие в този фестивал. Селекционерът за България режисьорът Петър Тодоров като представител на организацията "Europe Interplay" бе част от журито на фондация "Стоян Камбарев" за въпросното отличие. Моето участие беше подкрепено от сдружение "Средец" и така заминах за Испания.
- С какво се представихте там?
- Изявих се с втората ми пиеса "Братята, това е", която предстои да бъде поставена у нас.
- Беше ли ви полезно участието във форума?
- Да. Първо, защото се запознах с други млади драматурзи, което е най-баналната, но и най-важната полза от фестивала. А това е идеята. Защото писането на драматургия е нещо доста абсурдно, тъй като в основата си това е литературно писане - създава се текст, но това не е текст, който е предназначен да бъде четен, а който трябва да бъде изпълняван, игран пред публика. Още повече, че писането на литературен текст има особености, които са интересни и много субективни. Всеки автор има свои виждания за това какво представлява драматургичния текст. Общуването с млади колеги от чужди театрални култури е нещо много важно, защото човек разширява полезрението си. Нашето разбиране за драматургия или за театър, естествено, е различно от едно холандско или шведско виждане. Дори и да имаме идея за чуждото разбиране, получено от втора ръка, съвсем различно е, когато сравняваш текстове на автори от Германия, които пишат по друг начин. Трудно е да се предаде практическата полза от фестивала, като излезем от баналното - да се запознаеш със свои колеги. Другото е, че се създават хубави връзки не само приятелски, но и професионални - с режисьори, драматурзи, актьори.
- Какво всъщност ви насочи към драматургията? Това не е ли малко нетипично за един млад човек?
- Не е толкова нетипично, познавам много хора, които са се опитвали или се опитват да пишат пиеси не само за удоволствие. Просто е малко по-трудно, отколкото да напишеш стихотворение за луната, да речем... Мисълта ми е, че тук се изисква нещо друго. За да пишеш за театър, трябва да гледаш театър - да видиш какво представлява и да може да го създадеш. Да четеш не е задължително. Аз попаднах в тази сфера случайно, но възнамерявам да стана театрален режисьор. През лятото на 2010 г. имаше обявен литературен конкурс от Младежкия театър "Николай Бинев" за фестивала "Панаир на младите". Той бе за написване на кратък драматургичен текст на тема "Правилата на играта". Селекционер беше Яна Борисова. Понеже искам да стана режисьор, реших, че, ако напиша текст и той е одобрен, ще имам възможност да попадна в кухнята на нещата... И отидох направо в "печката" (смее се). Това, което представихме, се хареса много и от публиката, и от ръководството на театъра. В крайна сметка ми  предложиха да продължа проекта - да го превърна в по-голяма пиеса, която да бъде поставена.                          
- Смятате ли, че един ден ще можете да работите по специалността си?
- Ако попитате млади театрални режисьори, повечето от тях ще ви кажат, че няма работа. Факт е, че човек доста трудно може да се издържа с правене на театър, защото парите са малко, а работата - много. Това не можеш да го правиш между другото - не става да бъдеш едновременно и студент по право, и театрален режисьор. Просто не се получава. Иска се доста себеотдаване, известен идеализъм... Защото минават години от завършването, докато човек започне да живее изцяло от това, за което е учил. И малко хора успяват, защото е трудно. Пазарът е малък, а има голямо производство на кадри и в един момент се чудиш какво става. Но аз съм сигурен, че който търси - намира. Така че ще потърся начини да се реализирам в България.
- Какво мислите за чужбина като вариант за реализация? Питам ви, защото днес много от младите гледат навън...
- Има възможности за всички. Не е точно така, че младите хора се насочват към чужбина. Съществува митът за по-доброто образование там - донякъде верен, донякъде не. Аз също съм си мислил да замина, но прецених, че ще ми бъде по-полезно да остана точно тук - да уча театрална режисура. Ако исках да следвам право, може би щеше да е по-добре да отида във Франция, не знам... Няма никакво значение за мен. Образование има навсякъде и е важно какво ти ще вземеш от него. А колкото до реализацията в чужбина - смятам, че това е стечение на обстоятелствата...
- Освен писането, какво друго ви влече?
- Обичам да готвя. Имам любима грузинска рецепта за филе, която всеки път става много добре. Обичам да чета, да ходя на театър и кино...

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 0

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 0

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ