28 Март 2024четвъртък22:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акценти

Стари задачи за новия министър

/ брой: 141

автор:Аида Паникян

visibility 1049

За малко повече от 30 години - 22-ма министри на здравеопазването. Един от тях - с три последователни мандата, а двама са сядали в креслото по два пъти. Само за последните десет години - десет министри! 

Нито един от 22-мата не е изкарал пълен мандат. Освен служебните. Опашката пред "Св. Неделя" 5 наистина върви бързо. Вече имаме и 23-ия си здравен министър! Той не трябва да допусне да се броят нито чувалите за трупове, нито хладилните камери в моргите. Но може би не бива да пренебрегва някои факти. Ако имат някакво значение за него.

Според последните данни на Евростат най-високият дял на смъртните случаи в ЕС от заболявания на кръвоносната система е наблюдаван в България (66%). Изобщо в ЕС общата смъртност е най-висока в България. Пак Евростат (септември 2019 г.) обяви, че над 65% от смъртните случаи в България при хора до 75 г. са били предотвратими при качествени медицински услуги и ефективна здравна система! Това е било през 2017-а, когато сменяхме правителства и се борехме срещу пръстовия отпечатък. През 2015 г., когато здравният министър планираше "данък за вредни храни", този процент е бил 40. През всичките години най-високият процент на доплащане от пациентите на ЕС е в България. И той расте, въпреки разписаните в законите забрани. Как става - хем законът забранява, хем хората доплащат? Сигурно на българина му харесва да е с най-ниските доходи в Европа и най-много да доплаща. Дотук два проблема, с които поредният министър трябва да се справи. 

Откъдето и да погледнем статистиката, както и да я завъртим, колкото и донорски карти да раздава Министерството на здравеопазването, все сме на европейското дъно за трансплантациите на органи. Но кой ли брои починалите млади, недочакали присаждане на орган? А колко ли пари биха внесли в хазната на Дянков, Горанов, че и на Ананиев? Но това са по-сложни сметки. Не е като да кажеш "Даваме толкова много пари за скъпи лекарства!" Иначе: "Къса ми се сърцето на мен, като ги гледам по телевизията с банковите сметки. Майки, бащи с деца на ръце" (в началото на мандата 2009); "Бъдещето е в резервните части на човека" (ноември 2011); "Премиерът готов да стане донор" (ноември 2019)... Днес "само" 1156 души чакат трансплантация. От началото на годината - само 4 трансплантации. Но те не правят електорат! За да разбере обществото необходимостта от донорство, са необходими години. Вече повече от две петилетки са изгубени, а за тази година имаме виновник - КОВИД-19. От друга страна, от един лекар, бил той и министър, се очаква да се бори за всеки човешки живот...

Май се очертаха три проблема пред новия министър. Освен Спешната помощ, доизграждането на информационната система, детската болница, паралелният износ и периодичният недостиг на лекарства. Онези неща, дето им викаха Национален раков регистър, лекари в неблагоприятни райони и незаети практики, бити лекари и сестри, реформа в системата и пр., не ги броим. Време има - животът е пред нас, както и управленските мандати... 

Най-новият проблем е КОВИД-19. Да, има изчисления, според които заболяването не вкарва чак толкова много хора нито в болница, нито в гроба, а и някакви 500-550 лекари и сестри извън строя - имаме бол. Може и да е така, но народът го е казал: "На чужд гръб и 100 тояги са малко".

Само че близо десет европейски държави в последния месец започнаха да прилагат рестриктивни мерки към българските граждани. Точно заради КОВИД-19, не заради високата смъртност от сърдечни болести или ниската раждаемост. Защото управляващите не са осигурили достатъчно условия за ограничаване на разпространението на заразата. Това не е само лична отговорност на отделния граждани.

На практика в момента българите пак от джоба си плащат, за да направят национален скрининг за КОВИД-19. Работа, която априори е държавен ангажимент. Но у нас нещата пак се свеждат до това, че който иска, нека да се пази. Негова работа. От друга страна, ако правителството беше казало: "Всички под строй да се тестват", улицата щеше са отговори: "Нарушават човешките ни права, искат да ни чипират". И премиерът щеше да клекне в името на предстоящите избори и спасяването на собствената си власт. Днес хората са принудени да висят пред лабораториите, за да се тестват и да отпътуват на лелеяното гръцко море, а след някой и друг месец - за да идат на ски в Австрия. Защото у нас просто не могат да намерят подходящите условия за отдих. Те явно не се свеждат само до строителство на магистрали. 

Доста са задачите пред новия здравен министър. Не, магистралите и туризмът не са негова работа. Но новите реалности показват, че и те зависят от това как си разиграва картите здравният министър и доколко брани националния интерес и здравето на нацията. Австрия, Италия, прибалтийските републики и още много европейски държави гледат на българите като на чумави. Защото пазят собствените си народи. Да обърне тази тенденция сега е работа на здравния министър. А не в името на туризма да се позволява на граждани от държава, в която и заболеваемостта, и смъртността са по-високи от нашенските, да влизат в страната ни без тестове и без карантина. Шепа румънски туристи едва ли ще подобрят показателите на сектора. 

Новият здравен министър няма 100 дни! Ако е получил 100 часа, те изтичат, макар че той ги използва лично да види от какво имат нужда болниците и медиците. Успех на проф. Костадин Ангелов! Дано разумните му ходове бъдат оценени и не им бъдат подложени динени кори!

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ