Срам и с Швейцария!

"Кръстоносците" обърнаха националния отбор с 3:1, 19-годишен с хеттрик

/ брой: 205

visibility 31

България записа нова срамна загуба, след като отстъпи и от Швейцария с 1:3 в мач от група G на  евроквалификациите. За тима на Лотар Матеус това бе 4-ото поражение от 7 срещи. Българите са с 5 т. и в последния кръг приемат Уелс на 11 октомври в директен спор за 4-ото място. Притеснителен е фактът, че възпитаниците на Матеус се нареждат след слабаците на Европа. Отбори, които са определяни като аутсайдери - Азербайджан, Албания, Македония и Молдова, са с по-добър актив. "Джуджетата" Фарьорски острови, Люксембург и Лихтенщайн пък събраха по 4 т.
И трите гола във вратата на Николай Михайлов наниза 19-годишният Джердан Шакири (45, 64 и 90). Юношата на Базел направо развинти защитата, която този път бе водена от Валентин Илиев. Почетно за България се разписа Иван Иванов (9), който се възползва от меле в наказателното поле след центриране от корнер. Попадението на бранителя на Партизан бе 3-то за България в този квалификационен цикъл.
Близо половин час  националите играха с човек по-малко, след като Живко Миланов получи червен картон. Зетят на Борислав Михайлов спази традицията да действа грубо и необмислено срещу съперниците. В 33-ата мин. бившият играч на Левски получи жълт картон за бавене на изпълнение на тъч, а в 62-ата повали умишлено на земята Гьокхан Инлер и съдията от Чехия Павел Краловец не го пожали.
Мачът намери сериозен отзвук в местната преса, като е обърнато сериозно внимание на хеттрика на Шакири. Победата на домакините запазва шансовете им за класиране на Евро 2012, а за нашия тим срещата бе протоколна. "168-сантиметров играч разби смешната българска защита", е едно от заглавията.
"Съперникът вече е толкова непретенциозен, че едва 16 888 зрители дойдоха на мача", пише друга медия. Не са пропуснати сравненията между Лотар Матеус и неговия учител Отмар Хицфелд: "Матеус още дълго трябва да се учи от Хицфелд. Още преди мача той показа, че се е примирил със загубата и благородно ни пожела успех", търбят още швейцарците.
Капитанът Стилиян Петров пък изигра своя мач "103 за българския национален отбор и вече е рекордьор и едноличен лидер по този показател. Сърцатият халф изпревари президента на БФС и бивш вратар Борислав Михайлов, който има 102 двубоя.

След мача

Лотар Матеус, селекционер на България
"Сега не е правилно да говорим за световните квалификации, камо ли за класиране на Мондиал 2014. Може би по-правилно е да се помисли какво ще се прави по-нататък. Някои футболисти не са готови да следват идеята на треньора и това, което искаме, е прекалено много. Очевидно е, че някои не са готови да изпълняват моите изисквания. Не сме доволни от резултата, но глобално погледнато, допуснахме първия гол в нашата врата в последната минута на първото полувреме, а третия - в края на мача. Което говори за липсата на концентрация. Същото беше и в срещата с Англия. Господин Лечков обича да говори за двамата Петрови. Стилиян обаче даде и последния си дъх за националния отбор и мога само да го поздравя. Той се бори до последна капка кръв и може би е единственият, който не бива да се срамува от представянето си.

Борислав Михайлов, президент на БФС
"Матеус най-вероятно ще подпише нов договор, ние за условията сме се разбрали. Резултатите не са добри в последно време, но не разбирам защо бивши треньори критикуват. Да си спомнят какви условия имаха те и колко време бяха начело на отбора. Играчите така или иначе нямат необходимия манталитет. Както виждате, не са във форма. Колкото до Станислав Манолев, той има проблеми с ПСВ. Според мен той има лични проблеми, но не ги споделя. Стилиян Петров също е говорил с него, той ми каза същото. Мартин беше изнервен и каза много истини. Той е недоволен от отбора, но нали и той е част от него, а не му е някакъв съсед. Нека първо да погледне собствената си игра."

Стилиян Петров, капитан
"Хората говорят, че след като съм подобрил рекорда, ще се пенсионирам от националния. Но аз ще продължа да се състезавам толкова дълго, колкото мога. Неприятно е да чета, след като пишат за мен, че ще се отказвам след рекорда. Това са пълни глупости. Ще продължа да играя за страната си, по начина по който играх от първия и така до последния си двубой."

Мартин Петров, халф
"Поредна загуба в пореден мач. Няма какво да кажа. Тръгнахме по най-добрия начин, но явно решихме, че мачът е свършил в 10-ата мин. Имаше доста пространства отзад, които можехме да използваме. Нормално е да играем по-прибрано. Тези дни играя с болки и преди мача масажистът ми помогна да си обуя чорапите. С тази игра абсолютно няма какво да се заблуждаваме. Всичко трябва да се смени, не само приоритетите. Всеки, който ни хване, ни бие и е нормално да съм ядосан. И играчи и ръководители трябва да си зададем въпроса защо нещата стоят така и да вземем решение и нещата да се променят. И Гуардиола да дойде, ако играем по този начин, нищо няма да се промени."

Владимир Гаджев, полузащитник
"Явно не сме направили необходимото, след като сме загубили. Поведохме 1:0, всичко тръгна добре за нас, но това изравняване в последната минута на първото полувреме ни пречупи. Опитахме се да изненадаме тактически Швейцария, но явно не се получи. Да, наистина аз загубих топката за втория гол, но това стана пред тяхното наказателно поле, на 70 метра от нашето. Все някой ще загуби някъде топката, но това не е определящо в тази ситуация."

Отмар Хицфелд, селекционер на Швейцария:
"Шакири направи голям мач. Той също така е израснал много тактически и всички видяха колко свободни пространства отвори за Стефан Лихтщайнер, след като влизаше навътре и нашият краен защитник можеше да пробива по фланга. Относно мача мисля, че контролирахме изцяло събитията на терена. Имам отбор, който заслужава голям комплимент и им го казах в съблекалнята за цялостното им представяне. Мисля, че сега трябва да задържим тази инерция. Въпреки негативното начало на мача, търпеливо продължихме да играем и да търсим гола. Наистина е голям шанс да изравним в последната минута на първото полувреме, но трябва да се съгласим, че не дадохме никаква възможност на България да вземе инициативата в този мач. Мисля, че вече поехме по правилната посока, но до момента сме направили една крачка. Следващата е, когато гостуваме на Уелс. И тогава ще имаме възможност със собствени усилия да се преборим за второто място в групата, каквато реално е нашата цел."