Спорим с Куба за финала в Полша

Волейболистите играха в черно срещу Русия, президент и министри ги подкрепяха във Варна

/ брой: 148

visibility 66

Волейболистите на България и Куба спорят за последното вакантно място за финалите на Световната лига в Полша. В последния кръг в група В нашите играят срещу единствения тим без загуба Русия. Първият мач срещу "Сборная" завърши късно снощи в Двореца на културата и спорта във Варна. По традиция в официалната ложа бе президентът на страната Георги Първанов. Решителната среща наблюдаваха още военният министър Аню Ангелов и спортният Свилен Нейков. Нашите за първи път в историята на участията си в Световната лига играха в черни екипи и за първи път тази година залата беше препълнена. Довечера в последния си мач българите ще бъдат в червени екипи.
В състава ни за съдбоносните сблъсъци с Русия се завърна капитанът Владимир Николов, но той  остана резерва за сметка на най-добре представящия се Цветан Соколов. От групата отпаднаха Данаил Милушев и Мартин Божилов.
Поне една победа с 3:0 или 3:1 гейма е необходима на българите, за да запазят шансовете си за класиране за финалите на Световната лига, които са от 6 до 10 юли в Полша. Домакините имат гарантирано място, независимо че вървят трети в група А. Така от финалите по регламент отпада вторият тим с най-лоши показатели. За последното вакантно място нашите спорят с Куба, която загуби с 0:3 като гост на Италия в първия мач от група D в Парма. Островитяните имат 20 т. - с 2 т. и мач повече, но и по-лоши допълнителни показатели от нашите. Италия и Куба играха снощи и в Модена.
Минимум 3 точки ни трябват от 2-та мача, за да изпреварим кубинците и да запазим шансовете си за виза за Гданск, след като домакините от Полша загубиха от световния шампион Бразилия с 1:3 гейма и ще останат трети след САЩ в група А. В група С Сърбия би лидера Аржентина с 3:1 гейма в Нови сад и вече има 21 т. Вторият им мач се игра късно снощи в Белград.

Класиране в Световната лига*:

Група А: Бразилия (11 мача, 27 т.), Полша (11, 18), САЩ (10, 18), Пуерто Рико (10, 0);
Група В: Русия (10, 29), България (10, 18), Германия (10, 9), Япония (10, 4);
Група С: Аржентина (11, 22), Сърбия (11, 21), Финландия (11, 12), Португалия (11, 8);
Група D: Италия (11, 28), Куба (11, 20), РКорея (11, 10), Франция (11, 8).
*Не са отбелязани мачовете, завършили късно снощи. 4 мача ще се играят и довечера.