20 Април 2024събота19:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Обзор

София през 2012 г. - между кучетата и лихвите

През следващата година Столичната община за пореден път ще бъде изправена пред предизвикателството да се справи с отпадъците на града

/ брой: 295

автор:Деси Велева

visibility 551

Хаосът в транспорта, трагедиите с хора и кучета и липсата на хиляди места в детските градини бележат с черни точки управлението на Столичната община през изминаващата година. С трите сериозни проблема властта не само не успя да се справи през последните 12 месеца, а дори не дава индикации, че ще го направи през следващите 12. В същото време обаче от ГЕРБ продължават да се изхвърлят с грандиозни планове за строежи на нови кръстовища на N-броя нива, с реконструкции на булеварди и улици, с публично-частни партньорства за развитие на града, с модернизация на затъващия обществен транспорт.

Снегове и кучешки студ

За София 2013 г. започна с настроение под точката на замръзване. Лютата зима отново изненада ръководството на общината, което успя частично да стопи леда в доверието на столичани с налагането на солени глоби на фирмите, ангажирани със зимното снегопочистване. Те отнесоха санкции от по 400 000 лв., или общо 3 млн. лв. Столичният общински съвет също се наложи да пренасочи средства от едно перо в друго, за да се спаси София от снежен капан. За да се презастраховат, този път от общината предвиждат за 2013 г. повече пари - 15 млн. лв., за снегопочистване.
Краят на суровата зима отпусна душите на столичани, но освободи и агресията на безстопанствените кучета. В края на март глутница животни нахапа до смърт възрастен професор и с това напомни за пореден път по жесток начин, че години наред никой не прави опити да изчисти улиците на София от четириногите. Вместо да признае вината си обаче, кметът Фандъкова опита да я прехвърли върху незнайните баби, хранещи животните със сурово месо. Предлаганите в следващите месеци промени в наредби, които да улеснят изграждането на приюти, задължението за слагане на чипове, изготвянето на амбициозни програми за борба с разрастването на популацията само доказаха, че проблеми не се решават от днес за утре, и че общината трайно е абдикирала от задължението за безопасни улици и градинки. Докато столичани чакаха да дойде 2016 г., когато по план на общината кучетата трябва да изчезнат, дойде и новината за втора трагедия с озверели животни, завършила със смърт на софиянец. За измиване на ръцете бе преструктурирано ресорното общинско предприятие "Екоравновесие", за чиято неадекватна структура алармира по-рано общинският съветник от БСП Георги Кадиев. Въпреки обявените строги мерки към собствениците на домашни кучета, които хвърлят малките им на улицата, създаването на нови приюти за безстопанствените четириноги, партрьорството с неправителствени организации, които да изземат част от отговорностите на общината, краят на годината не увенчава Фандъкова с венец за успешно постижение в тази сфера. Незнаен брой бездомни животни все още обикалят улиците, а от кметството непрекъснато се жалват, че работата им е саботирана от външни елементи, които стоварват десетки животни от прованса пред портите на града.

Цената на цветовете на дъгата 

Тъкмо затихнаха страстите около нелепата смърт на столичани, около житейските неволи на изхапаните живи и около даването на прокурор от БСП на кметицата заради бездействието й, хоп - общината сътвори нови емоции в сферата на транспорта. Управляващите в Столичния общински съвет утвърдиха нови такси за пътуване, цени и правила за паркиране в центъра на града. Едва ли от кметството са подозирали за огромната вълна от недоволство, която ще ги залее през следващите месеци. Протести, подписки, съдебни битки нагорещиха допълнително страстите през летния сезон. Общината реши да напълни хазната на обновения с петчленен борд Център за градска мобилност (ЦГМ) чрез увеличение на цената за паркиране в Синя и Зелена зона, а беше цяло чудо, че софиянци не се сдобиха и с жълта. От БСП за пореден път алармираха за трупащите се задължения на ЦГМ към транспортните превозвачи, достигнали до 80 млн. лв., и обявиха транспорта на София за черна дупка.
Скандалите в транспорта обаче изобщо не се капсулираха в синьо-зелените намерения за ощетяване на софиянци. Макар че още от пролетта имаше индикации за предстоящи вълнения около няколко автобусни линии в София, предоставени на частен оператор, есента се превърна в сезона на гафа с голямо Г. Месеци преди да се превърне в Гафа на годината за Фандъкова, из общински комисии се промъкваше сянката на крещящо високата лихва, която общината трябва да даде на фирма "Карат-С" за това, че не е плащала навреме задълженията си по т.нар. транспортна задача. Решението за прекратяване на отношенията с концесионера вървеше успоредно с ангажимента да му се изплатят 12-13 млн. лв. дългове и натрупана лихва. Нито пролетта, нито лятото, нито началото на есента се оказаха достатъчни на ГЕРБ да прозрат, че над 3 млн. лв. лихва върху 10 млн. лв. главница няма как да се съберат за 6-месечен период. Уви, не помогнаха сигналите от опозицията, че има нещо намирисващо - както в първоначалния договор, така и в бъдещото споразумение за разтрогване на концесията. За да дойде октомври с решение за окончателно ощетяване на СО с над 3 млн. лв., категорично определено като правилно от управляващите. Истинската причина да се отметнат от така искрената си и настоятелна позиция стои обвита в гъст дим. Появи се обаче оправданието, че някой е сгрешил. "Грешката" бе открита от комисия, назначена от Фандъкова, а вместо да поеме вината си, тя бе обявена почти за герой заради "разкритията" си. Вторият кметски гаф безспорно бе прехвърлянето на вината върху чиновници и небрежните им калкулатори, които не знаели как се смята... Така или иначе тя не бе поета от отговорните фактори Дончо Барбалов и Любомир Христов, а историята с прекрятяването на договора е с неизвестен финал, който предстои следващата година.

Детски страсти

Обещания, широко рекламирани прерязвания на ленти на филиали, нови сгради, отделни групи на детски градини съпътстваха Фандъкова и през 2012-а - годината, в която 13 000 деца не влязоха в забавачките. Не стана ясно как, след като са открити "хиляди" места в детските заведения, майки и бащи не знаят къде да запишат малчуганите си и са принудени да търсят баби, платени детегледачки, частни градини или самите те да не ходят на работа. За да се изпъстри докрай картината с емоции и вълнения, директорите на въпросните заведения охлаждат страстите и намаляват напрежението, като приемат покрай правилата все нови и нови деца, докато групите се напълнят до невъзможното. Цяла година останаха нечути и всички предложения на общински съветници от БСП за поне частично справяне с проблема. Не се изслуша и предложението на неприетите деца да се изплащат по 120 лв. на месец като компенсация - сума, която в момента общината дава на градините за издръжка на едно хлапе.
Макар и малко встрани от фокуса на общественото внимание, скандално протече и конкурсът за отдаване под наем на билбордовете в столицата. Оказа се, че от забавяне, неразбории и липса на правила София губи милиони от неизплатени наеми върху малки и големи рекламни елементи. Стана ясно още, че в града има над 1000 незаконни билборда, които никой не си прави труда да премахне. Накрая, за да се закопаят тотално, управляващите допуснаха конкурсите за рекламите да се спечелят от участници, предложили най-ниските цени за наем. Оказа се, че разликата между одобрените оферти и предложените най-високи цени е в размер на 1,5 млн. лв., които фактически са загуба да общината само за една година. 
От кметството се опитаха да си пишат голяма червена точка с новите трасета на столичното метро, открити помпозно с високи гости. Успехът обаче бе отмит от дъждовните води, проникнали в новите метростанции. Оправданието отново бе чутовно абсурдно - метрото уляга, напасва се и тече. Как да се опровергае подобно твърдение!?

Очаквания през годината на черната водна змия

Какво очаква столичани през следващата година - на черната водна змия. Ще трябва да се види дали ще върви по вода всичко, свързано с концесията на "Софийска вода". Бъдещето й бе вторият повод за спонтанното напускане на сесията на СОС от групата на БСП. Червените настояват за спешното й разтрогване заради загубите, които търпят столичани, и системното неизпълнение на договора от страна на "Софийска вода". Гербаджиите уж подкрепят тезата, че концесионерът работи срещу столичани, но в същото време обвиняват опозицията, че иска да причини щети на общината между 200 млн. и 1 млрд. лв. Това щели да са загубите, ако договорът се разтрогне преждевременно.
На общината тепърва й предстои да реши какво да е бъдещето и на Общинска банка. Тя предизвика немалко скандали и т.г., което доведе до първото протестно напускане на залата по време на сесия от страна на общинските съветници от БСП. Все още остава рискът миноритарният собственик в лицето на Христо Ковачки да успее да си върне контрола върху кредитната институция. Затова няма яснота и дали банката ще бъде приватизирана.
Безспорно най-трудно за кметството ще бъде краткосрочното и дългосрочно решаване на проблема с отпадъците на града. Докато там се кумят какво да правят с оставащите за транспортиране бали, заводът за обработка на смет не само не е готов, но и не е започнат. Сметището в Суходол е на практика изчерпано и се правят тънки полутайни сметки за отваряне на старото край Долни Богров. Действия, показващи пълното безсилие и явно нежелание за справяне с трудни ситуации. В същото време столичани продължават да чакат обещаната нова методика за изчисляване на такса смет, която да е свързана с количеството изхвърлен боклук. Дали пък отпадъците няма да са следващият голям гаф на Столичната община?
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ