28 Септември 2024събота01:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сметките са направени

Рисковите капиталисти на Европа смятат да инвестират в Русия милиарди евро

/ брой: 108

visibility 65

Татяна Зикова

Правителствената комисия за икономическо развитие и интеграция, оглавявана от първия вицепремиер Игор Шувалов, обсъжда проект за стратегия за иновационното развитие на Русия до 2020 година. Това съобщи зам.-министърът на икономическото развитие Олег Фомичов.
По думите му готовността на стратегията е висока. Нещо повече в Министерството на икономическото развитие смятат, че държавата, която има огромни финансови ресурси, може и трябва да инвестира в иновационната структура. И тогава развитието на високите технологии ще се превърне в път с двустранно движение, където правителството и частният бизнес заедно работят за внедряването на иновациите.
Във финансовото министерство обаче засега не смятат така. "С Министерството на финансите имаме концептуални разногласия, свързани с ролята на бюджета в иновационното развитие", отбеляза Фомичов. Финансовото ведомство настоява, че няма смисъл да се инвестира в иновации, а трябва да се съсредоточим върху борбата с инфлацията и намаляването на бюджетния дефицит. Само при тези условия инвестициите сами ще дойдат в страната. Тези идеологически разногласия, по думите на Фомичов, ще са един от основните въпроси за дебати на предстоящата правителствена комисия.
През лятото стратегията трябва да бъде обсъдена от правителството и ще бъде определена цената. На въпрос на "Российская газета" какви пари "за иновации" иска Министерството на икономическото развитие Фомичов отговори, че делът на разходите се разглежда от два аспекта. От гледна точка на макроикономическите параметри той трябва да се доближава до аналогичния дял на разходите в страните от ЕС - 1,2% от БВП. Ще припомним, че днес в Русия за наука и иновации държавните разходи не достигат и 1 процент. Колкото до втория аспект - реалните пари, то до 2013-а за докапитализация на различни руски фондове, подкрепящи иновациите, в т. ч. в малкия бизнес, ще трябва да се похарчат до 10-15 млрд. рубли. Това е минимумът. След 2013-а обаче разходите ще трябва годишно да са по 100-150 млрд. рубли. В това число и за научни субсидии на студенти, млади учени, за подкрепа на иновационните фирми. "Това не са толкова големи пари", подчерта Фомичов.
Междувременно в Русия за пръв път пристигна внушителна делегация от водещи западноевропейски рискови предприемачи и ръководители на най-големите международни корпорации в сферата на високите технологии. Целта беше деловото запознанство и общуване с водещите играчи на руския иновационно-технологичен пазар и преди всичко с държавните институции за развитие. Както каза Олег Фомичов, Русия днес е изключително заинтересувана инвеститори да намират тук изгодни проекти, които биха могли да внедряват в това число и на глобалния пазар.
Това, че в Русия постепенно се оформя иновационен сектор в икономиката, отбеляза генералният директор на руската компания за рискови инвестиции Игор Агамирзян. Сега общото предлагане на капитал за рискови инвестиции в страната е повече от 2 млрд. долара. Тези пари с приблизително равни дялове се падат на частни компании и ресурсни фондове, създадени с участието на държавата. При това фондовете за рисков капитал вече са направили първите големи сделки със западни партньори. В частност, съобщи Агамирзян, те са се включили с капитала си в един от подобните фондове в Силиконовата долина (САЩ). По думите му съвместните проекти с руските компании ще позволят на руския рисков пазар да премине на ново ниво в международната кооперация. В Русия чуждите инвеститори днес се интересуват от хайтека в сферата на космическата индустрия, биотехнологиите в сферата на здравеопазването.
 

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ