20 Юли 2025неделя00:30 ч.

Здраве

Следотпускарска депресия

Четвъртък е добър ден за връщане на работа, препоръчват експерти

/ брой: 205

автор:Дума

visibility 83

Мнозина определят първите дни след лятната отпуска като особено проблемни. Преходът от безгрижието към неотложните задачи и проблемите в работата съвсем не е толкова плавен, колкото ни се иска, твърдят психолозите. Те препоръчват човек да се върне от отпуска ден преди да започне работа, а най-добре - два дни. Добре е първият ден да бъде отделен за сън и аклиматизация, а вторият за разопаковане на багажа.
Периодът на връщане към работния ритъм може да се определи като

миникриза

Недоволството от работата и живота лесно се проявява именно на този етап. Според испански психолози колко дълъг ще бъде преходният период определя и това дали харесваме работата си. Те посочват, че 35% от испанците редовно изпадат в депресия след отпуската, защото само 5% от са доволни от своята работа.
Не е препоръчително да се върнете на работа в понеделник или вторник, защото попадането изведнъж в заплетените трудови проблеми до края на седмицата може да ви накара да се чувствате така, все едно изобщо не сте си почивали, съветват психолози. Най-добре е да се започне работа в

четвъртък

Така човек има време да разгледа само първостепенните задачи и да си състави план за действие, който да обмисли през почивните дни.
Опитът показва, че не е необходимо още през първия работен ден да се бърза с важните решения - и интелектът има нужда от време за аклиматизиране. Според психолозите през първия работен ден трябва да се работи само половината от задължителните часове - един вид профилактика на нервния срив.
А и връщайки се в офиса, мнозина се оплакват, че най-малко 2-3 дни не им се захваща с нищо. На пръв поглед това е парадокс - след 1 или 2 седмици почивка вместо бодрост, повишена работоспособност и стремеж за преодоляване на всякакви трудности, човек страда от главоболие, раздразнение и почти пълна апатия. Психолозите наричат това състояние депресия след отпуската и го смятат за закономерно следствие от "неправилната" почивка. А правилната почивка определят като възможност за пълно превключване от един вид дейност към друг. Т.е. в основата е да успеем да забравим за офиса, служебните телефонни разговори и задачите, останали недовършени. Друг проблем при годишния отпуск е

недостатъчното време за почивка

Според специалистите по-добре е изобщо да не почиваме, отколкото да почиваме за кратко, като минимумът за отпуска трябва да е 2 седмици. Едната преминава в адаптиране към новите условия - смяната на дневния режим, климата и други условия, а втората - за "истинска" почивка. Идеалният вариант е и предвиждането на още една седмица - през която да се върнем към предишните условия на живот.
Разпространена грешка е и почивката "с компания", т.е. налага се компанията да взема решение как човек да прекарва времето си.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6905

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6543

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7839

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 7290

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6965

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6995

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6784

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6982

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 7166

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7660

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 7251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ