25 Април 2024четвъртък09:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

След година: Преводи за секунди без по-скъпи такси

Всеки клиент на банка в ЕС ще получава цифрова самоличност

/ брой: 16

автор:Дума

visibility 671

Незабавните преводи, при които парите достигат до получателя в рамките на секунди, ще бъдат въведени до края на 2021 г. Ще се прецени необходимостта да се въведе нормативна забрана за тяхното по-скъпо от стандартните кредитни преводи таксуване. Това съобщава подуправителят на БНБ Нина Стоянова в публикация за Асоциацията на търговските банки в България. Според нея в системата за незабавни плащания ще се включат и валути, различни от еврото, а постепенно при спазване на определени изисквания те ще включват и трети страни извън ЕС.

Всеки клиент на финансова институция ще получи цифрова самоличност за целия Европейски съюз, което ще позволи лесно "регистриране" на нови клиенти изцяло онлайн, обяснява Стоянова. За да се повиши сигурността от всеки, който предлага платежни услуги, ще се изисква при идентифицирането на клиентите да въвежда биометрията за сметка на постепенно отпадане на по-малко надеждни статични пароли или есемеси. При грешни преводи ще се въведе незабавно възстановяване на парите. При извършването на безконтактни плащания с карта ще бъде разрешено въвеждането на индивидуално определен от клиента лимит, за който не се изисква въвеждането на ПИН. От всички финансови институции, действащи на територията на ЕС, ще бъде изисквана оперативна съвместимост между приложенията, използвани от крайните потребители, вкл. използваните QR кодове, за да се гарантира лесна и сигурна употреба. Всички участници в платежните операции ще бъдат задължени да споделят информация за кибер заплахи и слабости.

Надзорът над финансовите институции ще включва и т.нар. критични доставчици на ИКТ услуги, когато предоставят услуги на финансовите субекти. Сред новите финансови услуги, които ще бъдат предлагани, ще се включат нови дейности като колективно финансиране, кредитно посредничество, услуги, свързани с криптоактиви. Дейностите с криптовалутите и с финансови инструменти-токени ще бъдат регламентирани, за да се минимизират рисковете, свързани с тяхното предлагане. Големите технологични компании, които предлагат финансови услуги, също ще влязат в нормативна рамка.

Регламентите ще обхванат три основни вида криптоактиви - токени, обезпечени с активи, токени за електронни пари, които ще се издават само от лицензирани кредитни институции, и обикновени криптоактиви. Ще се въведе нова група финансови институции, които са различни от издателите на токени, - доставчици на услуги по криптоактиви, която ще подлежи на лицензиране, обяснява Стоянова. Тези, които получат такъв лиценз, ще могат да извършват отговорно пазене и администриране на криптоактиви от името на трети лица, да оперират на платформа за търговия с криптоактиви, да обменят криптоактиви за фиатна валута или за други активи. 

Банкнотите от 20 и 50 евро са най-често фалшифицирани

460 000 неистински еврови банкноти са засечени през миналата година, съобщиха от Европейската централна банка. Това е историческо ниско ниво, подчертават от Франкфурт. 20 и 50 евро са най-често фалшифицираните банкноти и през 2020 г., отчитат от Европейската централна банка. Две трети от откритите неистински еврови банкноти са именно с тези номинали. Очаквано фалшивите банкноти най-често циркулират в страните от еврозоната, следвани от европейски държави, които все още не са въвели единната валута, и чак след това трети за Европейския съюз страни. От Франкфурт отчитат, че откритите неистински банкноти не могат да имитират достатъчно добре защитните елементи на истинските или опитите за имитация са изключително слаби, особено от серията "Европа". Ако имате съмнение, че ви дават неистинска банкнота, сравнете я с такава, за която сте сигурни, че е истинска, съветват от Франкфурт.

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 688

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 648

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 616

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 819

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 589

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 547

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 745

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 638

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 747

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ