23 Април 2024вторник22:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Драгомир Стойнев:

След ГЕРБ България ще има нужда от кабинет на националното спасение

Социалната политика на правителството получава критики не само от българската опозиция, но и от Еврокомисията, казва депутатът от Коалиция за България

/ брой: 195

автор:Аида Паникян

visibility 1597

Драгомир Стойнев е роден през 1976  в Триполи, Либия. Завършил е Сорбоната и френското училище за висши кадри и политици ENA. Член е на Националния съвет на БСП. В 41-то Народно събрание оглавява парламентарната комисия по труда и социалната политика.

Цитат:
"За пръв път от началото на пенсионната реформа през 1999 г. покупателната стойност на средната пенсия намалява"


- Г-н Стойнев, преди дни споменахте, че тази зима може да има социални вълнения. Какво ви дава основание за такава прогноза?
- България е изправена пред тежка социална криза. ГЕРБ обеща преди повече от 3 години догонващ средните европейски равнища жизнен стандарт, а вместо това правителството донесе безработицата и обидно ниските доходи, трайната бедност, суровите материални лишения, несигурността в бъдещето и отчаянието във всекидневието на българите. Борисов и неговото правителство открито посегнаха на конституционните устои на България като демократична, правова и най-вече социална държава. Не помним друго правителство, което по такъв арогантен начин да се опитва да срине системите за социална защита, отнемайки конституционно закрепени права на българските граждани. Вместо европейско качество на живот, ГЕРБ сложиха котва на социалното развитие на България, забравиха за очакванията на българските граждани и зачеркнаха техните надежди за по-високо благосъстояние, по-високи доходи и по-висока социална сигурност. Доказателствата за това, което казвам, усеща всеки един български гражданин. И за да не съм голословен, ето още няколко причини за прогнозата ми: за 3 години управление близо 420 хил. души загубиха работата си; каефициентът на заетост на хората между 15 и 64 г. намаля от 63% на 56%. Броят на безработните се увеличи със 187 хил. души, а нивото на безработица се удвои. А най-тежкото бреме понесоха младите хора - 32% от хората межзу 15 и 24 г. са без работа. Страната ни води класацията по брой на млади хора, които нито работят, нито учат. А над 15% от младите хора нямат завършено средно образование.
- БСП настоя за един солиден процент увеличение на пенсиите. Възрастните хора ли са най-потърпевши от политиката на доходите, провеждана през последните 3 години?
- Не, не са само възрастните. В условията на растящи цени на стоки и услуги правителството на ГЕРБ не направи нищо за уязвимите групи. Вече трета година ГЕРБ отмени осъвременяването на пенсиите, във фризера е сложен гарантираният минимален доход, а с него и семейните и социалните помощи, интеграционните добавки за хората с увреждания. Неслучайно Европейската комисия продължава да нарича България държавата с най-висок риск от бедност и социално изключване, където 4 от всеки 10 души с ниски доходи е изключен от пазара на труда. 63% от хората срещат затруднения при посрещане на битовите си разходи... Ясно е, че когато хората не могат да платят тока, водата и парното си, не могат да се изхранват, а голяма част не могат да си позволят и лекарства да купуват, социалното напрежение се засилва.
- Напоследък много се говори, че хората ги е страх. Смятате ли, че страхът би им позволил да протестират?
- Не толкова страхът, колкото манталитетът на българина би му попречил, защото българинът е свикнал да свежда глава. Никоя нация няма поговорка "Наведена глава ятаган не я сече". Въпреки това хората излизат на улицата - спомнете си протестите срещу АКТА, срещу шистовия газ, срещу Закона за горите... И това бяха все млади хора. Аз съм обнадежден от това. От друга страна, хората, като излязат на улицата, правителството на Борисов отстъпва. А с вас сега говорим за глави на семейства, които не могат да изхранват семействата си. Затова призовавам хората да излязат на улицата и да търсят правата си. В крайна сметка живеем в държава членка на ЕС... Ако правителството не предприеме някакви мерки, не увеличи минималната заплата и пенсиите, наистина отиваме към геноцид на народа.
Като заговорихме за пенсиите, искам да спомена, че това правителство направи плахо подобие на пенсионна реформа, като ограничи правото на пенсия за сегашните и за бъдещите пенсионери. Паралелно протече процес на намаляване на реалния размер на пенсиите, тъй като, както вече споменахме, трета поредна година няма осъвременяване на пенсиите. И забележете, за пръв път от началото на пенсионната реформа през 1999 г. размерът на средната пенсия намалява в реално изражение! При инфлация от 4.2% през 2011 г. средният размер на пенсиите е нараснал с малко повече от 1%.
- Да разбираме ли, че това е 3-процентен спад на пенсиите?
- Да, това е спад на покупателната способност на тези пенсии, които в условия на инфлация не са осъвременявани.
Неслучайно в препоръките си за Национални реформи на България Еврокомисията открито призовава правителството да вземе мерки за подобряване адекватността на пенсионната система. Но препоръките са не само към тази система, защото от 2009 г. насам гарантираният минимален доход и свързаните с него семейни и социални помощи не са променяни. А това е отказ от солидарност. Правителството на Тройната коалиция го увеличи с 18% и оттогава не е променян. А освен пенсионери, има и млади семейства, има и хора с увреждания, чиито социални плащания са свързани с него. Гарантираният минимален доход трябва да се промени така, че колкото се може по-малко хора да живеят под линията на бедност.
- Но вече официално е обявено, че около 26% от българите живеят под линията на бедност...
- Да, така е... Пак се връщам към препоръките на Еврокомисията, която подчертава, че в България е много ниска ролята на социалните плащания за намаляване на бедността и препоръчва правителството да предприеме мерки в тази посока. Тоест, виждате, че става въпрос не само за критики от българската опозиция, но и за това, че правителството допусна отвън да ни показват слабостите. Ако управляващите се бяха вслушали в предложенията ни, надали щеше да се стигне до това положение Еврокомисията да ни сочи с пръст и да ни казва, че именно политиката по заетостта и политиката в социалната сфера са огромен провал на това управление. Всичко това е почва за социални вълнения. Колкото и да не искаме това да се случи! Бихме предпочели правителството да вземе мерки и да увеличи минималната заплата, да осъвремени пенсиите с 11%, тъй като толкова е натрупаната през трите години инфлация за т.нар. малка потребителска кошница - това са основните продукти, които ползват пенсионерите. Всичко това би намалило напрежението! Ясно е, че държавата не може изкуствено да вдига доходи. Доходи се вдигат от по-висока производителност... Българското дясно виждане е, че доходите не може да се вдигат, защото производителността в България е прекалено ниска, защото българският работник не работел като германския например. Но, питам аз: дали българските предприемачи са на същото ниво като техните колеги от Германия? Кой организира работния процес на работното място? Работникът ли? Има статистика, която показва, че българските предприемачи имат доста ниска образователна култура. Ако предприемачът не може да предостави необходимите условия за работа, как работникът от само себе си да вдигне производителността? Тоест, приоритетът на всяко правителство - отляво или отдясно, трябва да е образованието. В момента процентът на неграмотни деца е огромен, а сегашните деца са бъдещата работна сила на страната. Дори чужд инвеститор да иска да разкрие у нас завод с висока производителност, той би се отказал заради неквалифицираната работна ръка и необразованите работници. Ето в Турция не признават вече българските дипломи. Всеки просветен министър при това положение би подал оставка... Преди 3 години се обещаваха големи чуждестранни инвестиции. А сега германските инвеститори не искат да работят в България, защото корупцията се увеличава неудържимо, а и правилата на играта се променят много често, което е удар върху законодателството. Не може за 3 години Кодексът за социално осигуряване да се променя 14 пъти, а Кодексът на труда - 10 пъти. Как да инвестират, след като, за да се помогне на конкретен субект, се променя законодателството?
- Какви точно са предложенията на БСП за промяна на тази ситуация?
- Настояваме още тази година да бъдат дадени по 150 лв. на всеки пенсионер, за да се намали поне малко натискът на инфлацията и да направят поне това, което Тройната коалиция даде в края на 2008 г. Искаме да се възстанови осъвременяването на пенсиите по швейцарското правило, но очевидно ГЕРБ не желае осъвременяването на пенсиите да е толкова високо, защото явно за тях пенсионерите не са приоритет. Трябва и да падне таванът на пенсиите - това е един от елементите, които крепят пенсионната система. Необходимо е да се вдигне максималният осигурителен доход, за да се увеличат приходите в пенсионната система - не разбирам защо един човек, който получава 3-4 или  5 хил. лв. трябва да се осигурява на 2 хил. лв.? В това число и депутати, и министри, президент и пр.
Смятаме, че трябва да бъде въведена т.нар. дуална система в средното образование: в половината от времето ученикът учи, в другата половина - работи и се квалифицира. Такава система работи много добре в Германия и в Австрия. Икономиката ни изпитва глад не само от кадри с висше образование. Не е необходимо всеки да има висше образование - човек може да печели добре и без да има висше образование. Моето лично мнение е, че моделът "парите следват ученика" е погрешен, защото той кара университетите да не пишат двойки, тъй като губят пари.
- Какви са предложенията ви, свързани с младите семейства?
- Тези 35 лв., които се дават като месечни надбавки, да не са обвързани с подохдни критерии. БСП искаше това да се въведе още при предишното правителство, но тогава бяхме в коалиция с центристки партии и не успяхме да го прокараме. А и вече страната е изправена пред демографски проблем - ние се топим като нация. От 2009 г. насам всяка година се раждат с по 5 хил. деца по-малко. Ненапразно НОИ се радва, че прави икономи, че разходите за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете намаляват. Ако разходите 2009 г. 127 млн. лв., за 2011 г. сега са 118 млн. А другият проблем е, че когато тези деца, колкото и малко да са, като пораснат и се изучат, напускат страната, защото тук не могат да сбъднат своите мечти, а държавата не прави нищо, за да ги задържи. Това правителство в момента се движи по инерция - имаше тласък на българската икономика, който започна при правителството на Иван Костов, продължи при управлението на Симеон Сакскобургготски и при Тройната коалиция и изведнъж икономиката спря, а причината не е само в кризата. След това правителство очевидно ще трябва да има правителство на националното спасение.
 

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 333

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 310

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 303

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 332

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ