28 Март 2024четвъртък11:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Слънцето е повече приятел

5 до 15 минути дневно дават на тялото достатъчно витамин Д

/ брой: 110

автор:Аида Паникян

visibility 1696

Вече десетилетия набеждаваме слънцето като наш враг. Основната причина е във връзката му с рака на кожата и преждевременното стареене. Но дали е така? Това ли е причината в последните години все повече хора да са с недостиг на витамин Д в тялото си? И как бихме живели без слънцето, което е толкова необходимо в дългите зимни дни, когато страдаме от сезонна депресия заради липсата му? Даже се твърди, че отдалечава КОВИД-19, макар че заразата не подмина нито Австралия, нито Африка!

Голям брой изследвания показват, че излагането на ярката слънчева светлина, при това за дълго, не е толкова добра идея. Затова медиците смятат, че трябва всеки ден човек да "попива" по малко слънце в часовете, когато УВ лъчите не са толкова силни. Причините за това са доста. То 

подобрява настроението

ни, защото "работи чрез редица рецептори в мозъка, за да повлияе на психичния ни статус и бдителност", казва д-р Майкъл Роузен, главен уилнес директор в клиниката в Кливланд, Охайо. То повишава в тялото нивата на серотонин - "хормон на щастието", а слънчевата светлина намалява риска от депресия при хората, изложени на риск от сезонно афективно разстройство, казва д-р Роузен.

Подобрява съня

защото "колкото по-ярка е дневната светлина, на която се излагате, толкова повече мелатонин произвеждате през нощтаУ, казва д-р Миту Сторони, лекар, изследовател и автор на "Стрес-доказателство". ДУМА припомня, че мелатонинът е хормон, който се произвежда от епифизната жлеза в мозъка по време на тъмнината през нощта. Като хормон на съня, мелатонинът има редица ефекти върху мозъка, от подобряване на съня до синхронизиране на биологичните ви часовници и понижаване на реактивността на стреса, обяснява д-р Сторони.

Насърчава растежа на костите

чрез витамин Д, който помага за усвояване на калций и е от съществено значение за растежа и образуването на костите. А слънчевата светлина е основен източник на слънчевия витамин Д, който подобрява и сърдечната дейност, стабилизира и имунната система. Според СЗО е необходимо всеки ден човек да излага на слънце от 5 до 15 минути ръцете, лицето и краката си, за да извлече ползите от слънцето и да повиши нивата на витамин Д в тялото си. Умереното излагане на слънчевите УВ лъчи може да понижи кръвното налягане, което намалява риска от инсулт и сърдечни заболявания, сочи изследване на университета в Единбург. Умереното и безопасно излагане на слънце може 

дори да намали риска от меланом 

Да, прочетохте правилно! Според проучване, публикувано в Lancet Journal, излагането на кожата на ултравиолетово лъчение с къса дължина на вълната (UVB) е свързано с намален риск от меланом. Проучването установи, че работниците на открито, изложени на редовна слънчева светлина, имат по-малък риск от развитие на рак на кожата в сравнение с техните колеги на закрито. Адекватното количество слънчева светлина е свързано и с намален риск от някои видове рак (на дебелото черво, яйчниците, панкреаса и простатата), сочи проучване, публикувано в списанието за екологично здраве. 

Проучване от 2017 г., публикувано в Journal of Human Resources, установи, че студентите, които получават повече слънчева светлина всеки ден, се представят по-добре при тестове. 

Все пак, не изхвърляйте слънцезащитния крем, дори да се излагате на слънце преди 10 сутрин и след 16 ч.!

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 0

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 0

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ