19 Юли 2025събота18:44 ч.

Скритият частен капитал

Панама ли? Съмнителни пари се крият в САЩ!

/ брой: 83

автор:Дума

visibility 306

Още през 2013 година на срещата на върха на Г-8 лидерите на най-големите икономики в света съгласуваха мерки за борба с прането на пари и криенето на данъци. В декларацията на форума имаше призив към всички страни "да се борят с най-големия бич в икономиката - укриването на данъци".
Някакви усилия може би се правят, но тепърва предстои истинската битка. Според оценката на експерта от Лондонската школа по икономика Джейсън Хикел, днес в офшорките по света се крие една шеста част от всички частни капитали на планетата.

Челната десетка

Съучредителят на "Мосак Фонсека" Рамон Хонсека обвини богатите страни в лицемерие. "Уверявам ви, че в Ню Йорк, Маями и Лондон има далеч повече мръсни пари, отколкото в Панама", заяви той в интервю за "Ню Йорк таймс".
В неговите думи има голяма доза истина. Tax Justice Network, независима организация, анализираща регулирането на финансовия сектор в различни държави, направи рейтинг на страните със сурово законодателство и обеми на транзакции.
В този рейтинг Панама дори не фигурира в първата десетка. Листата е следната:
Швейцария
Хонконг
САЩ
Сингапур
Каймановите острови
Люксембург
Ливан
Германия
Бахрейн
Обединените арабски емирства
"Налице е двоен стандарт: много развити страни имат у дома или подкрепят чужди юрисдикции, където напълно отсъства каквато и да било прозрачност", казва сътрудникът на Tax Justice Network Алекс Кобхам в интервю за Би Би Си.
Начело на списъка е Швейцария с нейната традиция за банкова тайна. Едва неотдавна, след силен международен натиск, страната се съгласи да направи редица отстъпки и да предоставя информация за собственици на влогове, ако фигурират в международни данъчни разследвания.
Хонконг настъпва Швейцария по петите. Бившата британска колония, а днес особен административен район на Китай, предизвиква сериозна тревога, казват в Tax Justice Network.
Според панамските документи, почти една трета от целия бизнес на "Мосак Фонсека" се пада на представителства на компанията в Хонконг и Китай. Оказва се, че Китай е най-големият пазар за панамската фирма, а офисът й в Хонконг най-търсен.
В Хонконг и до днес се използват т.нар. акции на приносител, което позволява движението на парични потоци, без да се посочва името на собственика им.

Финансовата сянка на слънчевите острови

През 2008 година по време на предизборните дебати в щата Ню Хемпшир сегашният американски президент Барак Обама повдигна въпроса за сградата "Ugland House" на Каймановите острови, в която, според документи, се намират 12 хиляди компании.
"Това или е най-голямата сграда, или най-голямата данъчна афера в историята", каза тогава Обама. Днес официалният сайт на Ugland House уведомява, че регистрираните там фирми са вече 18 хиляди.
Каймановите острови се ползват с широка автономия, но официално си остават британска територия. В панамските документи се споменава и друга британска отвъдморска територия - Вирджинските острови. Там са регистрирани два пъти повече фирми, фигуриращи в скандалното досие, отколкото в самата Панама.

Парите на САЩ остават у дома

В САЩ, не толкова далеч от Белия дом, е щатът Делауер, в който са регистрирани близо 945 хиляди фирми. На практика това е по една фирма на всеки жител на щата. Делауер е един от четирите щата (заедно с Невада, Аризона и Уайоминг), критикувани за слабото финансово регулиране. Съществуват съмнения, че много от регистрираните там фирми са компании-призраци.
Международната организация за борба с корупцията "Transparency International" нарича Делауер "транснационален криминален рай".
Най-идеалното място за укриване на пари не са нито Сейшелските острови, нито някой друг екзотичен тропически остров. Истинският рай за съмнителни богатства се намира на съвсем различно място, твърдят експерти, цитирани от "Дойче веле".
Когато стане дума за укриване на богатства, човек веднага се сеща за Швейцария, Люксембург или Каймановите острови. От разкритията на "Панама пейпърс" обаче стана ясно, че истинският данъчен оазиси е американският щат Невада.

Удобен пристан за съмнителни богатства

"Невада съзнателно залага на имиджа си като място, на което лесно може да бъде укрит произходът на парите", казва професорът от австралийския университет "Грифит" Джейсън Шармън. Той от години изследва темата за укриването на данъци в световен мащаб и е изненадан, че щатът Невада засега има твърде малка известност. "Раят на хазартните игри" Невада предлага максимална гъвкавост и запазване на тайната при ограничена отговорност за хората, които искат да укрият пари. "Невада е любимо място за откриване на попечителски фондове", твърди американският данъчен експерт Питър Которчеану, който консултира заможни клиенти по въпросите на международното данъчно законодателство. "Под закрилата на най-голямата икономика в света Невада минава за много по-сигурно място в сравнение със стигматизираните тропически острови. Освен това предлага много по-висока степен на анонимност", твърди Шармън.

Страна на двойни стандарти

В това отношение щатът Невада е уникален - той дори се хвали, че отказва тясно да си сътрудничи с американските федерални власти. Но дори и да го правеше, това едва ли би променило факта, че правителството във Вашингтон се бори срещу тайните на чуждите данъчни оазиси, но в собствената си страна следва съвсем различна политика. Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA) например принуди всички чуждестранни финансови институти да предадат на федералните власти имената на всички американски граждани, които имат банкови сметки при тях.
Вашингтон обаче така и отказва да предаде имената на чужденците, които имат активи в САЩ. Преди две години Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) поде инициатива за повече прозрачност в отношенията между данъчните власти по отношение на чуждестранните банкови сметки по примера на FATCA. Почти всички данъчни оазиси подписаха международното споразумение. Само САЩ отказаха да се присъединят към него. "Официално САЩ твърдят, че няма защо да се присъединяват към споразумението, тъй като двустранните спогодби били достатъчни", казва международният данъчен експерт Омри Мариан.

Конгресът блокира мерките за прозрачност

"Всъщност американското правителство е поставено под силен политически натиск", допълва Омри Мариан. В миналото републиканците в Конгреса бяха представили проекти за премахването на FATCA и дори заведоха дело срещу правителството, за да спре проектозакона за огласяване на банковата информация. Републиканците привеждат стандартния аргумент, че трябва да се защити личната сфера на банковите клиенти.
Тъй като почти всички останали данъчни оазиси по света се включиха в инициативата на ОИСР за прозрачност, САЩ изведнъж станаха топ дестинация за укриване на богатства. "В началото изглеждаше, че и други страни ще се оттеглят от споразумението за прозрачност. Но след като Швейцария, Сингапур и всички офшорни острови се присъединиха, САЩ останаха единствената по-голяма сила, която се противопоставя на системата. Сега САЩ са новият уютен пристан за прехвърляне на финансови активи, подчертава "Дойче веле". Било то легално или нелегално.

(По материали на чуждия печат)


Ugland House уведомява, че регистрираните там фирми са вече 18 хиляди


Щатът Невада е уникален - той дори се хвали, че отказва да си сътрудничи с американските федерални власти

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ