Упражнения по живопис с Ивайло Мирчев
Изложбата в СБХ показва картини от различни етапи в професионалното му развитие, както и най-нови творби
/ брой: 10
Изложбата на Ивайло Мирчев "Конферанс. Упражнения по живопис" представя Съюзът на българските художници в галерията на СБХ в София, ул. "Шипка" 6, зала 2А.
Изложбата показва картини от различни етапи в професионалното развитие на Ивайло Мирчев. Много от тях са част от фонда на различни музейни галерии в България и са предоставени специално.
Макар да е свързана с кръглата годишнина на известния художник и да представя творчеството му в ретроспекция, изложбата включва платна от последните години и съвсем нови.
За творчеството на Ивайло Мирчев проф. Иван Маразов пише: "Агресивността е чужда на неговия натюрел. Той е по-скоро интровертен творец. Платната му се отличават с вътрешна концентрация, която се отразява главно в композицията и колорита.
Меките гами сякаш отговарят на неговия характер. Нещо повече, чрез тях той постига вътрешен лиризъм на внушението. Именно търсенето на емоционална сила го води към свобода на изграждането, която често надхвърля реалния обект и стига до лиричната абстракция. Може би поради това той обича и акварелната техника, която му позволява постигане на лекота на изпълнението и поетичност на изказа..."
Ивайло Мирчев е роден през 1954 г. в София. Завършва Художествената гимназия в столицата, а през 1981 г. - ВИИИ "Николай Павлович" (Художествената академия) в класа на проф. Светлин Русев. От 1983 г. е член на СБХ. През периода 2004 - 2011 г. е председател на СБХ. Има десетки самостоятелни изложби в София, Варна, Созопол, Търговище, Базел, Есен, Вупертал, Виена, Братислава, Фондация "Шрайнер", Бад Щебен, Германия и др.
През 1985 г. е удостоен с наградата за пластични изкуства "Южна пролет". Лауреат е на голямата награда на Националната младежка изложба през 1986 г. Той е носител на Националната награда за живопис "Владимир Димитров - Майстора" през 2015 г. Като професор в Художествената академия подкрепя и вдъхновява поколения съвременни художници, като им предава знанието за красотата.