20 Април 2024събота05:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сирийският разлом

/ брой: 30

автор:Юри Михалков

visibility 1272

В сирийския ребус се задават разломи между съставните му части. Първият разлом е връзката Москва-Анкара. За пръв път Реджеп Ердоган се закани на Русия заради офанзивата на съюзническата й сирийска армия в провинция Идлиб. Да, разбира се, че в случая грешникът е Ердоган. Първо, армията на Дамаск е в правото си да възстанови териториалната цялост на Сирия, която в момента се нарушава в Идлиб именно от Турция. Второ, по тази причина Русия не е укорима, пък и се намира в Сирия законно. Трето, ако Ердоган иска да ликвидира терористите в Идлиб, би трябвало да подкрепя офанзивата на сирийската армия. А не да им съдейства, както става ясно от събитията. Четвърто, Турция се провали в усилията да разоръжи терористичните групировки в Идлиб, поради което логично се стигна до силово справяне с тях от страната на Дамаск и Москва. Единственият момент, който поражда разбиране, но не и оправдание, за действията на Анкара, е страхът от мигрантската вълна. 

Но като закоравял политик Ердоган държи и козове. Той разчита, че Русия не е заинтересована да разваля отношенията си с Турция било заради АЕЦ "Аккую", заради "Турски поток", ракетите С-400 или други ползи. Впрочем по същите причини няма интерес от разтуряне на отношенията и самата Турция. Но доколкото залогът за Кремъл е по-голям, понеже е глобален играч, Ердоган се надява Путин да озапти Башар Асад, за да спре офанзивата в Идлиб.

А това вече крие риск от втори разлом - между старите съюзници Москва и Дамаск, съответно между Москва и Иран, който безрезервно стои зад Асад. Ако Путин спре Асад, което не е изключено, Сирия ще се усъмни в съюзническата вярност на Москва. Но своите козове има и Русия, която няма да се сбие с Турция. И Дамаск ще трябва добре да претегли опциите, защото тогава 300-хилядната изтощена сирийска армия ще се изправи срещу 800-хилядната бодра турска армия. Дамаск обаче ще запази шанса да си върне Идлиб в хода на политическото регулиране, нищо че засега то едвам крета.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ