Сирийски посланик обвини Турция, че подкрепя терористите
Анкара се опитва да посее омраза на национална и религиозна основа в региона, пише Башар Джафари в писмо до Съвета за сигурност
/ брой: 301
Турските въоръжени сили оказват пряка подкрепа на терористите в Сирия, включително и огнестрелно покриване при преминаването на границата. Това съобщи сирийският посланик в ООН Башар Джафари в писмо до Съвета за сигурност на ООН.
Дипломатът подчерта, че "режимът на Ердоган заема видимо място сред онези, които подкрепят въоръжените терористични групи в Сирия", чиито членове са граждани на над 100 страни.
"По време на кризата турската интервенция във вътрешните работи на Сирия приема различни форми, включително и пряко включване от режима на Ердоган на турските въоръжени сили в самоуверени военни операции в подкрепа на терористи. За да помогнат за проникването на терористи-наемници от Турция в Сирия, турските въоръжени сили също осигурявали огнено прикритие при движението на терористи на територията на Сирия или сирийско-турската граница", пише още Джафари.
Според него Ердоган мечтае "да съживи колониалното наследство на Османската империя", а също така се опитва да посее "омраза на национална и религиозна основа" в страните от региона, заявявайки, че всичко това е опит да "защити" хората с турски произход. В документа си Джафари обръща внимание на това, че самата Анкара извършва престъпления срещу сирийски бежанци, които се намират на територията на Турция.
В същото време заловеният от кюрдски войници боец на "Ислямска държава" (ИД) Керим Амара разказа в интервю за агенция Sputnik Turkiye, че Турция е улеснявала наемането на нови джихадисти и им е продавала храни.
31-годишният Амара, гражданин на Тунис, се присъединил към джихадистите през 2013 г. След революцията в Тунис както много млади хора, и той преминал курс по основи на радикалния ислям и воденето на джихад, а след това по съвет на приятел установил контакт с "Ислямска държава".
"От Тунис пристигнах в Либия, а оттам със самолет в Турция. След това нелегално преминах турската граница в района на граничния пункт Рейханли в Хатай и влязох на територията на Сирия", разказва Амара.
Там преминал 15-дневно военно обучение в едно от селата близо до Алепо, а по-късно станал командир на отряд и се оженил за сирийка. Цяла година воювал срещу иракската армия в Рамади, след това се върнал в Сирия, където участвал в боевете срещу Свободната сирийска армия, а по-късно и срещу кюрдските отряди за самозащита в Кобани, където тази година бил заловен.
Според Керим Амара Турция помага на джихадистите и улеснява работата за намиране на нови членове на групата. "През цялото време, докато бях в редиците на ИД, нито веднъж не съм чувал, че турската армия възпрепятства включването на нови членове в редиците на групировката. Напротив, казваха ми, че Турция цени ИД и активно й помага", разказва Амара.
Той лично е участвал в размяната на пленени служители на турското консулство в иракския град Мосул срещу членове на ИД. "Предадохме на турската страна служители на консулството в Мосул, а Турция от своя страна ни предаде наши хора. Операцията бе организирана от тайните служби", продължава Амара.
Според турските медии през септември 2014 г. 49 служители на дипломатическата мисия, които са били държани в плен от джихадистите 101 дни, са разменени с група от 180 терористи, намиращи се турски затвори. Турското ръководство тогава не излезе с официално опровержение на тази информация.
По думите на Амара "Ислямска държава" доставя петрол на Турция и Ирак, а от Турция и Саудитска Арабия получава храна. "По време на боевете в Кобани нашият командир често посещаваше Турция. Оттам докарваше храна и други стоки. В ИД имаше командири от турски произход", подчертава заловеният джихадист.