24 Ноември 2024неделя01:04 ч.

Интервю

Атанас Костадинов:

Силистренци заслужават по-достоен живот

Ще инициирам приемането на Закон за река Дунав, който да задвижи икономиката, казва водачът на листата на "БСП за България" в 20 МИР - Силистра

/ брой: 214

автор:Юлия Кулинска

visibility 759

АТАНАС КОСТАДИНОВ е завършил две магистратури - философия и социология, в СУ "Св. Климент Охридски". Докторант е в Института по социология при БАН. Има професионален опит като старши аналитик в Центъра за изследване на демокрацията. Специализирал е в програма за обучение на лидери в Харвардския университет. Бил е зам.-министър на околната среда и водите в две правителства - 2005-2009 и 2013-2014г. През 2014 г. е президент на Международната комисия за защита на река Дунав към ООН. Има опит като мениджър в областта на социологическите и маркетинговите изследвания и управлението на инвестиционни проекти. Народен представител в 44-тото, 45-ото и 46-ото НС. От 33 години членува в БСП. Член е на Националния съвет на партията.


- Г-н Костадинов, кои са основните проблеми, които стоят пред жителите на Силистренска област?

- Порочният модел на управление през последните десет години повлече след себе си много и взаимосвързани проблеми, които доведоха до обедняване и снижаване на стандарта на живот. В огромната си част проблемите на област Силистра се припокриват с проблемите на останалите региони, но някои от тях имат своя регионална специфика. Силистренци заслужават по-достоен и качествен живот. Слабо покритие с транспортна мрежа, проблеми с достъпа през зимата, ограничени обществени услуги са само някои от проблемите, които намаляват или напълно убиват възможността за свободното придвижване на хората. Работната сила застарява. Равнището на заетост в областта е най-ниско в Северния централен район. Заплатите са на едно от последните места в България. Увеличава се безработицата. Качеството на образование е ниско, то не е обвързано с бизнеса и това води до липса на професионални и подготвени кадри. Областта е на последно място по БВП на глава от населението.

Преките чуждестранни инвестиции са десет пъти по-ниски от средните за страната. Над 91% са малките и микрофирми, а те не са носители на иновации и конкурентоспособност и са с малък принос към заетостта. Трудности пред бизнеса са липсата на пазар, нелоялната конкуренция, недостатъчният капитал, лошата нормативна уредба, неизгодните кредити, лицензионните режими, липсата на квалифицирана работна ръка и др. Естественият прираст е много нисък - хората намаляват поради изселване, застаряване и висока смъртност. Има недостиг на лекари, актуален проблем е липсата на КОВИД-зона. Има само един ДКЦ, но и там липсват лекари, а наличните са на средна възраст около 60 години.

Най-лоши са и показателите по отношение на околната среда. Депото в Силистра все още няма средства за финансиране на изграждането на четвърта клетка. Не се оползотворява икономическият потенциал на река Дунав поради липса на адекватно законодателство, защото досегашната власт приемаше реката само като граница, а не като безценен икономически ресурс. 

- Какви ще са приоритетите ви като депутат в 47-ото Народно събрание?

- През 2014 г. имах честта да бъда президент на Международната комисия за защита на река Дунав към ООН. Боли ме, когато виждам как целият й потенциал остава неоползотворен като източник на биоразнообразие, напояване и възобновяема енергия, като мощен туристически ресурс, като транспортни възможности и връзки с целия свят, като балсам за културния живот. При адекватно законодателство реката ще стане двигател на икономическа активност. Ако бъда избран за депутат, ще инициирам законодателни решения в тази посока. Река Дунав може да стане генератор на висок БВП, ако й дадем законодателна възможност.

Тъжно е, че "газим в злато", а оставаме бедни поради недалновидността на десетгодишно управление, сляпо за безкрайните възможности, които ни дава реката. Закон за Дунав, насърчаващ инвестициите, ще задвижи всички сектори на икономиката, ще повиши заетостта и доходите и съответно - ще подобри демографските показатели.

- Един от приоритетите на БСП са чистата природа и чистата вода. Какво включват предложенията на левицата в областта на екологията?

- Наш приоритет като лява партия са екологията и опазването на околната среда. Създаването на условия за икономика, щадяща природата и здравето на хората, е една от основните ни цели, а програмата ни за управление в сектора формулира конкретни задачи и мерки. В програмата на БСП са предвидени административни реформи и промени в законодателството, чрез които да решим многобройните екопроблеми. Приоритети са опазването и управлението на водния ресурс, запазването и поддържането на здрави и функциониращи екосистеми, ограничаване експлоатацията на природните ресурси, битката със замърсяването и глобалното затопляне, запазване на местообитанията и ефективно управление на защитените зони, подобряване качеството на въздуха, устойчиво управление на почвите, осигуряване на благоприятна и здравословна градска и жизнена среда. 

- Какви са посланията ви към избирателите от Силистренския регион?

- Социологическите проучвания показват драстичен спад на доверието на хората в партиите и политическата система като цяло. Влошаването на качеството на живот, корупцията на всички нива на управление, инфлацията и кризите във всички сфери на обществения живот обърнаха и насочиха гнева на хората срещу партиите, а гневът, колкото и да е справедлив, винаги е ирационален и разрушителен. За жалост, недоволството лесно може да бъде "яхнато" от демагозите. БСП е партия на над сто години, преживяла е възходи и падения, видяла е много политически палячовци, преборила се е с много трудности, но винаги е оставала прогресивна и социална, насочена към хората, към трудещите се, към най-уязвимите, към слабите и изоставените от държавата, към всички, които имат нужда да им бъде подадена ръка.

Моето послание към хората е да гласуват с разум, а не подведени от самохвалковци и политически търговци на доверие. Важното е крепостта на корупцията и порока да падне и сред руините да положим здравите основи на нормална, силна и социална държава.

- БСП единствена обяви мерките, които спешно трябва да бъдат решени през първите 100 дни на новия кабинет. Готова ли е левицата да управлява?

- За разлика от популистката логорея на недорасли политически субекти, които са готови да обещаят реки от мляко и мед, само за да се домогнат до властта, БСП винаги е предлагала конкретни и реалистични решения за изход от кризата. Тя не изневери на своята конкретика и последователност и този път, като предложи тези приоритетни мерки за първите 100 дни управление. Партията има много сериозен интелектуален и управленски потенциал, който не можа да бъде реализиран през последните години на опозиция, а всичките ни, над 200, предложени законопроекта не видяха бял свят. 

През последните години БСП имаше и своите вътрешни кризи и борби, но излязохме от тях по-силни и сплотени от всякога. 

Нашата държава има специфика, с която трябва да се съобразяваме при прилагането на готови модели. Много от характеристиките на западния капитализъм не виреят в български условия и са непонятни и чужди на нашата народопсихология. Решенията, които са добри на Запад, не винаги са добри тук. Затова всеки, който бъде призван да управлява, трябва да има натрупан опит в България, а в БСП има много доказали се в нашите условия специалисти.

ГЕРБ остави България в дълбока криза и за нас справянето с натрупаните проблеми ще бъде предизвикателство, но все някой ще трябва да приеме това тежко наследство. Във всичките си действия ще подхождаме с разум и разбиране към всеки конкретен проблем, с добре премислени и разумни решения.

Управлението не е лесно и няма да обещавам на хората светкавично решение на всички проблеми, а само най-доброто, на което сме способни, в името на България.

 

 

Русия е готова за преговори

автор:Дума

visibility 890

/ брой: 224

Липса на гориво спря транспорта в Скопие

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 224

Австралия забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 827

/ брой: 224

Накратко

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 224

Пералнята не работи

автор:Александър Симов

visibility 928

/ брой: 224

Необходима забрана

автор:Таня Глухчева

visibility 816

/ брой: 224

Трябва ли левицата да прави политически компромис?

visibility 810

/ брой: 224

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ