29 Март 2024петък10:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акцент

Силата на "слаба" Русия, която променя света

Възможно ли е Москва и Вашингтон да изградят жизнеспособен модел на двустранните отношения без глобално противопоставяне?

/ брой: 130

visibility 1240

Петър Куцаров,
д-р ист.н. 

С избирането на президента Тръмп очакванията за положителни промени в отношенията Русия - САЩ не се оправдаха. Срещите на лидерите на двете страни "на крак" на международни конференции, редките им телефонни разговори и закъснялата среща на върха в Хелзинки през юли 2018 г. са събития, понякога възприемани от политическият елит на РФ като символ за дългоочаквана промяна. Но на практика те нищо не дават. Визитата на Помпео през май т.г. в Русия не даде нов тласък на навлезлите в задънена улица руско-американски отношения. Среща в рамките на Г-20 в Япония също не направи пробив в двустранните отношения. Причините за това са няколко и те имат поне две измерения - 

регионално и глобално 

Главната причина, парализираща руско-американския диалог, е стремежът на "смачканата" от собствените си проблеми Русия да определи своята роля в света и да се възвърне на световната арена като влиятелен играч. Посочените действия на РФ се възприемат от САЩ като заплаха за световното им лидерство и водят до формиране на дългосрочен курс за сдържане на Русия чрез санкции. 

Блокиращ фактор в руско-американските отношения е и разследването за намеса на РФ в изборната кампания на САЩ през 2016 г. Докладът на спецпрокурора Милър не оправдава абсолютно Тръмп. Американският политически елит е убеден, че намеса е имало, а това води до съхраняване на подозрителност към РФ. Темата за "руската следа" ще се запази дотогава, докато Тръмп е президент на САЩ. Неприемането на руския външнополитически курс не започва в 2016, а от 2014 - с присъединяването на Крим. Антируската тема ще се експлоатира и в предстоящата президентска надпревара в САЩ. Всичко това затруднява излизането от кризата в двустранните отношения. Украинският въпрос е далеч от разрешаване и може да се превърне във вариант на израелско-палестинския конфликт. 

Стабилизация липсва и на Корейския полуостров. Намирането на компромисно решение на интересите на САЩ, Русия и Япония в този регион затруднява постигането на договореност между Тръмп и Ким Чен Ун. Европа отдавна е превърната в бойно поле на руско-американското противоборство: разширяването на НАТО към Русия и американските енергийни интереси размиват влиянието на Кремъл. Опасение предизвиква и новата политическа конфигурация в Латинска Америка - особена зона на САЩ. Разпространението на руското влияние във Венецуела, Куба, Никарагуа, Аржентина, Бразилия, търговията с тях и нарастващите доставки на руско оръжие се превръщат в сериозна пречка за отношенията Москва - Вашингтон. Сложност в отношенията РФ - САЩ внася и ситуацията в Сирия. След разгрома на ИД и прекратяване на активната фаза на бойните действия на преден план излизат проблемите на мирното урегулиране, свързано с междусирийския диалог, възстановяване на пострадалите територии, бъдещото устройство на страната. Зад всички тези проблеми стои съдбата на президента Асад и влиянието на великите държави в региона. Укрепването на руските позиции явно дразни САЩ и внася напрежение в двустранните отношения. Партньорските отношения на РФ с Китай също напрягат Америка. Възможен е руско-американски сблъсък в Арктика. Капак на всичко това поставя Тръмп с разрушаването на създадения контрол над въоръженията.

Какви са перспективите?

В очертаната ситуация перспективите за положително развитие на руско-американските отношения са минимални. С разгръщането на своя външнополитически курс Русия допринесе за формиране на основите на нова руско-американска биполярност, която и занапред ще съществува наред с китайско-американската. В очертания триъгълник на международните отношения през 21 век страните не са равностранни. От срещите и разговорите на равнище министри не може да се очаква пробив и приемане на съдбоносни решения, тъй като не е намерено компромисно решение. Затова задачата на визираните срещи е поддържане на диалог, който би могъл да съдейства за отслабване на политиката на блокиране на Русия. За последното десетилетие Москва и Вашингтон не успяха да изградят жизнеспособен модел на двустранните отношения, който би позволил провеждането на самостоятелна външнополитическа линия и реализация на собствените геополитически стремежи. Дали създаването на подобен модел е невъзможно и дали геополитическите програми на САЩ и РФ ще останат дълго време в противоречие, ще покаже бъдещето. Опитът на студената война показва, че подобно глобално противопоставяне в течение на десетилетия може да доведе до изтощаване и разпадане на една от държавите. Въпросът е какво ще се случи този път?

На този фон изпъква силата на Русия. През първите 10 години при Путин Русия се съсредоточаваше. При появата на Косово и американските бомбардировки на Белград Русия скърцаше със зъби, но трябваше да се грижи за своята цялост и да сдържа центробежните сили. При интервенцията на САЩ в Ирак Русия видимо остана настрана и се съсредоточи върху решаването на вътрешни проблеми - изграждане на собствените въоръжени сили. При поредната американска интервенция в Близкия изток - Сирия, Русия наложи своята воля, спаси Сирия и Европа от чумата, наречена Ислямска държава. Същевременно Русия успя да изпревари всички в 

създаването на ново оръжие 

и руските въоръжени сили получиха в началото на 2019 година суперзвуковите ракети "Кинжал" и лазерните комплекси "Пересвет". В Америка, чийто военен бюджет превъзхожда този на РФ 17 пъти, за свръхзвуково оръжие се говори в бъдеще време. Свидетели сме на необясним парадокс: мощната американска икономика, притежаваща огромна база и фундаментална наука, изпреварваща целия свят в технологиите, се оказа в ролята на догонващ. Едва през 2023 година се планира приемане на въоръжение на първите образци супер звукови ракети. Различни източници сочат, че над създаването на суперзвуково оръжие се работи не само в САЩ, но и в Китай, Израел, Германия и Англия, а също и в Индия и Франция. Според Путин бойните лазерни комплекси и суперзвуковото оръжие ще определят потенциала на армията през 21 век. Отговорът на въпроса защо Русия успя да изпревари всички в създаването на визираните въоръжения се таи в загадъчната руска душевност - въпреки заминалите на Запад руски учени, разпродаването през 90-те години на секретни разработки, Русия успя да създаде нов тип въоръжения и да опази новите достижения на руската наука. 

Италианският анализатор Перачини подчертава: "САЩ днес се оказаха в ситуация, с каквато не са се сблъсквали през последните 50 години. Досега нямаше ПВО, представляваща каквато и да е сериозна заплаха за военната машина на чичо Сам, но Русия успя да поправи този недостатък." Става дума за С-400, който, наред с поразяващата си способност, събира  данни за американските технологии стелт. Това означава, че последното технологично достижение на САЩ - изтребителите  F-22 и F-35, не може да бъде защитено от "всевиждащото око" на С-400. Бъдещето ще покаже дали 1,16 трилиона долара са хвърлени на вятъра за производството на посочените самолети. "В нашата високотехнологична епоха, обяснява Перачини, трябва да се помни, че след определяне на формулата на радиосигнала на изтребителя лесно може да се имитира получената информация. А това ще помогне на Русия да маскира своите изтребители и да пречи на противниковите да разпознават сигнала "свой" и "чужд". Така системата С-400 се оказва 

много по-смъртоносна, 

отколкото се предполага - тя е способна без нито един изстрел да нанесе смъртоносен удар на цялата военна машина на САЩ. Освен това на американската теза "каквото е добро за Америка, е добре за останалия свят", Русия противопоставя своя теза: "Всяка страна има свои собствени интереси, които тя има пълно право да защитава, и нейният статус и геополитическо тегло  зависят от това, доколко тя е готова да отстоява своя суверенитет". В уморения от тридесетгодишното американско господство свят руската позиция намира добър прием и броят на обърналите се към Русия като "продавач" на суверенитет страни се увеличава. При това няма разлика дали става дума за С-400, или за Северен поток.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 458

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 411

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 526

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 532

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ