29 Март 2024петък07:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Драгомир Стойнев:

Ще създадем 130 хил. временни работни места за година

Предвиждаме замразяване на увеличаването на стажа и на възрастта за пенсиониране, казва депутатът от БСП в 41-ото НС

/ брой: 70

автор:Аида Паникян

visibility 20

ДРАГОМИР СТОЙНЕВ е роден на 6 май 1976 г. в Триполи, Либия. По образование е икономист. Възпитаник е на Сорбоната, специализирал е във френското висше училище по администрация ЕНА. През 2009 г. е избран за депутат от БСП. Беше председател на Комисията по труда и социалната политика в 41-ото НС. Член е на НС на БСП.



"Обезщетението за отглеждане на дете с увреждане да е 70% от минималната заплата"



- Г-н Стойнев, служебният кабинет започна работа по пакет от мерки за облекчаване положението на социалнослабите. Мнозина ги окачествяват като скромни. Какво е отношението на БСП?
- Всяко решение, което би подобрило живота на хората в тази трудна ситуация, ще бъде прието от БСП. Българският народ е измъчен, хората трудно свързват двата края, самозапалват се, две семейства бяха избити от отчаяни бащи. В тази ситуация е необходима активна държавна намеса в социалната сфера. Служебното правителство има намерение да увеличи средствата за активни мерки на пазара на труда. Това е добра реакция, която БСП подкрепя, но за съжаление закъсня. Именно правителството на ГЕРБ, в което и г-жа Деяна Костадинова бе зам.-министър по труда и социалната политика, намали от 190 на 73 млн. лв. парите по Националния план за действия по заетостта (НПДЗ). А това е една от основните причини за растящата безработица. В България по време на кризата безработицата скочи двойно, докато в други държави-членки на ЕС тя се увеличи с 40-50 до 70%. Всяка година имахме законодателни инициативи, които целяха увеличаване на ресурса за активните мерки на пазара на труда, но управляващите ги отхвърляха.
- БСП какво би предложила?
- В тази ситуация е трудно да се създават нови работни места - ГЕРБ практически остави държавата във фалит. Имаме разработени мерки за активизиране на пазара на труда. Амбицията ни е да създадем 250 хил. нови работни места - част от тях временни, други - трайни.
- Откъде ще дойдат тези нови работни места?
- Основна предпоставка е стабилната бизнес среда. Българският бизнес иска последователност и предвидимост, а не през ден правителството да променя решенията си. Иска и равен шанс за печелене на обществени поръчки, а не те да са "запазена марка" на фирми, близки до управляващите. Подобряването на бизнес климата може да стане чрез намаляване на регистрационните и лицензионните режими.
Държавата трябва да се разплати с бизнеса. Най-важното е да се спре изтичането на финансови средства. Да сравним три пълни години от управлението на тройната коалиция и на ГЕРБ. При тройната коалиция индексът на потребление е бил 153 млрд. лв. и с 20% ДДС сме събрали около 20 млрд. лв. При ГЕРБ индексът на потребление е 173 млрд. лв. и също са събрали 20 млрд. лв., което показва, че има ДДС, което не се събира от държавата, или има контрабанда. Същият пример може да се даде и с акциза: на цигарите се увеличи с 60%, а на горивата - с 20%, но правителството на ГЕРБ събира приблизително колкото е събрала и тройната коалиция - около 10 млрд. лв. Първата цел е подобряване на събираемостта.
В момента няма работни места и държавата трябва да поеме отговорността си за създаване на временни работни места. Това може да стане чрез НДПЗ и оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" (ОПРЧР). Ако средствата по НДПЗ бъдат увеличени от 73 млн. на 200 млн. лв., само за една година на 8-часов работен ден може да бъдат създадени 50 хил. работни места. Ако оптимално се използва капацитетът на ОПРЧР и основен приоритет стане заетостта, а не както сега фирми на приближени на депутати от ГЕРБ да източват средствата по програмата, за една година може да се създадат 80 хил. временни работни места. Това няма да реши проблема, но в криза за една година може да се създадат поне 130 хил. временни работни места - т.е. хората ще получават пари не от социални помощи, а това ще увеличи консумацията. Трайните работни места зависят от структуроопределящите реформи, които ще бъдат направени заедно с бизнеса.
- Служебният кабинет се кани да подпомогне еднократно хората, чиито доходи са били с по 1-2 до 10 лв. над изискваните за получаване на социални помощи. Когато се сложи таван, над него винаги ще има хора с малко по-висок доход. Това решение ли е?
- Когато се поставя граница, има опасност някой да отпадне от системата на социално подпомагане. Този, който има с 11, а не с 10 лв. повече, богат ли е? Трябва да бъде увеличен гарантираният минимален доход, който от няколко години стои 65 лв., с натрупаната инфлация. Така обсегът на хората, които ще бъдат обхванати от социалното подпомагане, ще се разшири. Това е стъпка, която трябва да бъде предприета във време на криза... Приемаме мярката, предлагана от служебния кабинет - все пак ще даде глътка въздух на хората, а и е част от предложенията, с които Сергей Станишев отиде при премиера Марин Райков.
ГЕРБ са големите длъжници на хората с увреждания - те им отнеха едното безплатно пътуване в градския транспорт. Три години и половина БСП предлагаше обезщетението за отглеждане на деца с увреждания да бъде увеличено и да стане 70% от минималната работна заплата. ГЕРБ винаги отхвърляше предложението ни обезщетението за отглеждане на дете с увреждане от 189 лв. да стане 203 лв. Сега може би се опитват да измият греха си, като предоставят конкретна сума на децата с увреждания, които са над 22 хил.
- БСП готова ли е с мерки за хората с увреждания?
- Да. Преди всичко ще увеличим броя на работните места за хора с увреждания, за които държавата поема част от осигуровките. Така ще бъдат подпомогнати работодателите, които ще наемат хора с увреждания. Целта е тези работни места да станат над 6 хил. - двойно повече от момента. Ще създадем фонд за стимулиране на работодатели, наели хора с увреждания. Работодатели, които нямат необходимата инфраструктура и не могат да наемат хора с увреждания, ще правят вноски във фонда, за да бъдат подпомагани работодатели, които ще наемат хора с увреждания. Ще разширим и обхвата на дейността "личен асистент" и "социален асистент", като бъде осигурен 8-часов, а не 4-часов работен ден, както е в момента.
БСП предлага в своите мерки замразяване увеличаването на стажа и на възрастта за пенсиониране.
- Това може ли да се превърне в бомба със закъснител?
- Не. Не може едно и също поколение да бъде натоварвано два пъти - от 2000 г. стажът на жените бе увеличен с 14 години, а на мъжете - с 12 години, а възрастта бе увеличена съответно с 5 и с 3 години. И сега, на същото това поколение още веднъж да му бъде увеличен стажът и възрастта. Евентуално може да има увеличаване на стажа и възрастта за пенсиониране, ако има тенденция за увеличаване продължителността на живота. И ако се наложи увеличаване, то да се прави с по месец на година и да започне от 2030 г. Няма смисъл да лъжем хората, че ще върнем старото положение за пенсиониране. Ще се даде възможност на хората да се пенсионират 2 години предсрочно, ако не им достигат 2 години стаж или възраст. Друго важно нещо е възстановяването на швейцарското правило за актуализиране на пенсиите и осъвременяване на т.нар. стари пенсии отпреди 2000 г.
- По време на 41-ото НС многократно предлагахте увеличаване на максималния осигурителен доход. БСП още ли е привърженик на това?
- Да. Искаме максималният осигурителен доход да е равен на 10 минимални работни заплати. БСП има намерение да увеличава минималната заплата средно с по 30 лв. на година и в края на мандата тя да стане 450 лв., а максималният осигурителен доход - 4500 лв. Винаги сме били убедени, че хората с високи доходи трябва да участват адекватно в осигурителната система. 
Важен е и законодателният пакет за решаване на проблемите с младежката безработица. Това са мерки, които неведнъж предлагахме, но мнозинството ги отхвърляше. Става въпрос за законопроект за гаранция за първа заетост на младите хора. Това бе инициатива на европейските социалисти, която се превърна в европейска инициатива и вече има бюджет от около 6 млрд. евро. Законодателният пакет има няколко акцента: когато млад човек е завършил висшето си образование в редовна форма на обучение, получава 5 години осигурителен стаж, но не го купува, както е сега; когато работодател наеме човек до 29 г. и това е първото му работно място, държавата поема за 6 месеца осигуровките, които трябва да плаща работодателят, а той се задължава в следващите 6 месеца да продължи да наема младежа; ако работодател плаща стипендия на студент, с тази сума се намалява данъчната основа на работодателя, а ако след завършване на образованието на младия човек работодателят не го наеме, данъците му се увеличават със сумата на изплащаната стипендия.
Не на последно място в предизборната ни програма е залегнал проблемът с демографската криза. България наистина има проблем с възобновяване на работната сила. Затова ще предложим да бъде сключен обществен договор с всички партии за преодоляване на демографската криза. Едни от елементите на този договор са увеличаване на обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2 г. до размера на минималната заплата, увеличаване размера на детските добавки, които от няколко години са 35 лв., обвързването им с възрастта на детето и отпадане на подоходния критерий. Трябва да бъдат увеличени и целевите помощи за първокласници, защото и те не са пипани от времето на нашето управление. Планираме да станат 310 лв., каквато е и минималната заплата. Ще стимулираме тридетния модел чрез еднократна помощ при раждане. Сега помощта за първо дете е 200 лв., за второ - 600, а за трето - 200. Именно тази сума искаме да вдигнем на 400 лв. По идея на сдружението на общините държавата ще дава на общините по 50 лв. годишно за всяко дете, което посещава общинска детска градина.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ