Ще проверяват Е.ОН и EVN за кризата с тока
От ЧЕЗ пък призовават за разумно потребление на електроенергията през зимата
/ брой: 142
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) започва извънредни проверки на електроразпределителните дружества E.OH и EVN, съобщиха от регулатора.
Проверките са във връзка с постъпили сигнали за ненавременно отстраняване на аварии в електрозахранването в бедстващите райони от Източна България. Ако бъдат установени нарушения, дружествата ще бъдат глобени. Резултатите от проверките ще бъдат готови до 14 дни. При констатиране на нарушения на условията за извършване на лицензионна дейност дружествата ще бъдат санкционирани.
625 населени места останаха без ток в продължение на няколко дни през изминалата седмица вследствие на обилен снеговалеж в Източна България. Заради влошената метеорологична обстановка в цяла Североизточна България бяха регистрирани изключвания на електропроводи и тя бе оставена "на остров" в електрозахранване - тоест откъсната от електроенергийната мрежа на страната, и ток бе подаван единствено от ТЕЦ Варна.
Опериращата в Западна България компания ЧЕЗ съветва от своя страна потребителите да подхождат рационално към потреблението на електроенергия през зимния сезон, съобщиха от компанията. Целта е да бъдат избегнати свръхнатоварвания по мрежата вследствие на повишената употреба на отоплителни електроуреди. Статистиката от последните години показва, че в България потреблението на битовите и бизнес потребители е с до 50% по-високо в сравнение с останалите европейски държави. На страните от ЕС са поставени индикативни цели за намаляване на потреблението на електроенергия с 9% до 2017 г. "Апелът ни за рационален подход към електроенергията е важен не само за предотвратяването на свръхнатоварвания по мрежата в периодите на повишена консумация. Разумното потребление трябва да се превърне в начин на мислене. То може да повлияе позитивно върху разходите на домакинствата, но още по-ключов от това е ефектът върху опазването на природата", каза Петър Докладал, регионален мениджър на ЧЕЗ за България.
СЪВЕТИ ЗА КЛИЕНТА:
- Най-ефикасно и най-изгодно е отоплението с климатик. Въпреки че първоначалната инвестиция е по-голяма, тя се изплаща в наистина кратки срокове.
- насочете се към уред с енергиен клас А, АА, ААА.
- От значение е да изберете уред с подходяща мощност, съобразена с размерите на помещението, което ще отоплявате. Техническите стандарти, които може да помогнат в избора, са киловат инсталирана мощност на квадратен метър.
- Най-добре е да изберете уред с процесорно управление, което ще ви позволи да го настроите за използване във времето, в което реално сте в помещението.
- Ако не можете да си позволите закупуването на климатик, радиаторът и акумулиращата печка също са подходящо решение - с тях топлината се задържа най-дълго след изключване от ел. мрежата.
- Добрата топлоизолация съхранява за по-дълго топлината през студените дни и предпазва и от горещините през лятото.
- Поддържайте филтъра на климатика си винаги чист. Това е не само здравословно, но и икономично.
- Бойлерът ви трябва да е с възможно най-добра термоизолация. Включвайте го на нощна тарифа. По този начин няма да спестите електроенергия, но ще намалите сметката си. През зимния период (ноември-март) нощната тарифа е от 22:00 до 6:00 ч., а през летния (април-октомври) - от 23:00 до 7:00 ч.
- Добре е уредът за затопляне на вода да е поставен възможно най-близо до точката на потребление, така че да се предотвратят загубите на енергия по мрежата.
- Настройте температурата на загряване в резервоара/бойлера на 55-60 рC.
- Изключвайте от електрическата мрежа всички електроуреди, които не ползвате. Дори и само включени в мрежата, те консумират енергия.
- По време на отоплителния сезон проветрявайте кратко и интензивно (3 пъти дневно за по 10 мин.).