17 Април 2024сряда00:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Ще попадне ли България в газова блокада

Изграждането на "Турски поток" през наша територия се забавя фатално

/ брой: 150

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2017

През април тази година София бе домакин на дискусията за газовата политика на Балканите, в която участваха експерти от всички държави от региона. Тогава бившият министър на енергетиката Румен Овчаров прогнозира, че България може да попадне в критична ситуация и да няма възможност за внос на природен газ от началото на следващата година. По всичко изглежда, че от 1 януари 2020 г. договорът между Русия и Украйна за транзит на синьо гориво няма да бъде подновен. Москва изпраща вече трето нотификационно писмо до Копенхаген, но Дания умишлено бави трасето за изграждането на "Северен поток 2", твърди Овчаров. Освен това се оказа, че България е хвърлила напразно 50 млн. лв. във водата за газова връзка с Румъния по дъното на р. Дунав, която течението просто отнесе.

Единственият вариант за нас остава тръбата на "Турски поток" през България до Сърбия. Едва ли за оставащото време ще може да бъде изграден тръбопровод от 480 км, коментира от своя страна старши експертът от "Булгартрансгаз" Димитър Щерев. Съществуват и резервни варианти, като маршрутът на тръбата бъде преместен от север, край Видин, на юг по направлението Ихтиман - Пирот. Това ще скъси разстоянието до Сърбия на 100-120 км, но засега подобна възможност не е обсъждана, допълни специалистът. 

Независимост чрез зависимост

Според Румен Овчаров още правителството на Жан Виденов е подписало меморандум с Москва за транзит на 29 млрд. куб. м газ за Турция през България, но това така и не се е случило. Сега ролите са сменени и България ще получава газ от Русия чрез транзит през Турция по "Турски поток". През 2005-2007 г. политиката на България бе "енергийна независимост чрез зависимост". Това бе целта и на проваления "Южен поток". Ако проектът беше реализиран, 30% от газа за Европа щеше да минава през България и така наистина ставахме газоразпределителен център. След 2009 г. обаче страната ни остана в центъра на кръгово движение и всички я заобикаляха, коментира още Овчаров.  

Втората линия на газопровода "Турски поток" ще мине през територията на България, а не на Гърция, заяви в края на юли руският министър на енергетиката Александър Новак в Анталия, в кулоарите на заседанието на руско-турската междуправителствена комисия. "Втората линия на "Турски поток" ще мине през България, Сърбия, Унгария. През България направо", бе категоричен той. 

Съдебен спор

Въпреки това опасността България да попадне в газова блокада става все по-реална, защото изпълнението на българската част от проекта "Турски поток" остава блокирано поне до есента. За края на септември е насрочено делото във Върховния административен съд по жалбата на консорциума "Газово разширение и развитие в България" (ГРРБ) срещу решението на Комисията за защита на конкуренцията, с което тя отмени декласирането на саудитския консорциум "Аркад" като строител на 474-километровото трасе през българска територия. По предварителни планове "Булгартрансгаз" трябваше да започне да транзитира синьо гориво от турско-българската до българо-сръбската граница от 1 януари 2020 г., но това вече е и технически невъзможно.

Държавната компания се надяваше съдебният спор да приключи бързо, за да подпише договор с "Аркад", и строежът да стартира. До патовата ситуация се стигна, защото в началото на април "Булгартрансгаз" избра за изпълнител "Аркад". Тогава само неговата оферта от 1,102 млрд. евро попадаше във финансовите параметри на обществената поръчка за 2,286 млрд. лв. Вторият кандидат подаде далеч по-скъпо предложение за над 1,6 млрд. евро. В края на май обаче "Булгартрансгаз" обяви, че декласира "Аркад", защото не бил предоставил в едномесечен срок изискваните документи за сключване на договора. Държавният газов оператор реши, че това е отказ от поръчката. После обаче стана ясно, че самият той не е разрешил исканото от "Аркад" удължаване на срока за внасяне на всички документи. От своя страна от "Газово разширение и развитие в България" изведнъж решили да направят отстъпка от над 30% от първоначалната си оферта. Така стойността на италиано-люксембургския консорциум дори паднала под тази на "Аркад" и "Булгартрансгаз" избра втория претендент.

"Аркад" обжалва пред КЗК и антимонополният орган се произнесе в негова полза. "Газово разширение и развитие в България" не се отказа от възможността да вземе най-голямата обществена поръчка в последните десетина години у нас. Този консорциум внесе на 12 юли жалба срещу решението на КЗК и на 16 юли ВАС е образувал дело. Заседанието е насрочено за след лятната ваканция на съдилищата - 24 септември. Не е ясно колко време ще се проточи самото дело.

Няма решение

Транзитът по "Турски поток" през България няма как да започне в началото на 2020 г., както е по договор с двете компании, които са резервирали капацитети за новата тръба. Това заяви пред БНР енергийният експерт от Центъра за изследване на демокрацията Мартин Владимиров по повод решението на ВАС да не позволи на "Булгартрансгаз" да сключи договор с "Газово развитие и разширение в България" за "Турски поток". Този проект изкуствено се забавя, защото реално няма решение от страна на Русия и на "Газпром" да започне реален транзит на газ в Югоизточна Европа след 2020 г. Според него причината е в липсата на споразумение с Украйна за продължаване на транзита през страната и упорството на Европейската комисия и САЩ да не позволят той да прекъсне напълно. За мен е странно как България бързаше да подпише транзитни договори, преди изобщо да е ясно кой ще реализира проекта, допълни Мартин Владимиров. Забавянето може да се отрази и на бъдещата либерализация на газовия пазар. Енергийният министър Теменужка Петкова вече коментира, че концепцията за "Български поток" включва две неща - изграждане на тръбата и създаването на газова борса. Това са двете условия, за да можем да говорим за либерализация на пазара и сигурност на доставките. Когато имаме възможност да доставяме от различни източници по различни маршрути, тогава ще имаме и ликвидна борса, която осигурява конкурентни цени на българските потребители, твърди Петкова. Тези възможности обаче отново се отдалечават незнайно за кога.

Процедурата

Първоначално три компании участваха в конкурса. Едната бе консорциумът "Аркад" между регистрираните в Саудитска Арабия "Аркад Енджиниъринг енд Констракшънс Къмпъни" и в Италия "Аркад Ей Би Би С.П.А.". Неговата оферта бе предпочетена пред тази на другия кандидат - ДЗЗД "Консорциум Газово развитие и разширение в България" (ГРРБ) между регистрираните в Италия "Бонатти С.П.А" и "Макс Щрайхер С.П.А", и люксембургската "Комплишънс дивелъпмънт С.А.Р.Л. - клон България", която е свързана с руската "Тръбна металургична компания" (ТМК). Третият участник - обединението между унгарските ОТ Industries Fovallkozo Zrt. и OT Industries - KVV Kivitelezo Zrt, не бе допуснат до отваряне на ценовата оферта, защото е допуснал нередност и неточности в техническата оферта.

Процедурата допускаше кандидатите да подадат оферти за построяването на трасето наведнъж за 250 дни или на два етапа - за 615 дни. В първия вариант трябва да се изградят всичките 474 км до края на 2019 г. Във втория - в същия срок да се построят около 308 км и с използването на вътрешната система да започнат договорените от 1 януари 2020 г. доставки за Сърбия, които няма да са в пълния обем на планирания газопровод, а до края на 2020 г. да се построи останалата част от трасето. Те също така можеха да приемат да изпълнят поръчката с аванс от 250 млн. лв. и разсрочено плащане за десет години с оскъпяване на осигуреното от кандидата финансиране. Предложението на "Аркад" е за близо 1,289 млрд. евро за срока от 250 дни и за малко над 1,102 млрд. евро - за дългия период. ГРРБ поиска близо 2,415 млрд. евро без ДДС за построяване на цялото трасе за 250 дни. За период от 615 дни предложението е за близо 1,601 млрд. евро. 

Украйна се готви за зима без транзит на руска суровина 

Украйна максимално запълва своите подземни хранилища за природен газ, готвейки се да изкара зимата без транзита на руски газ. Това заяви представителят на президента в кабинета на страната Андрей Герус в интервю за агенция РБК Украйна, цитирано от ТАСС. "Ако се готвиш за най-лошия сценарий, той по-скоро няма да се случи. Затова се подготвяме максимално да запълним газохранилищата си и с този ресурс да изкараме зимата без транзит", каза той.

Русия и Украйна все още не могат да се разберат за транзита на природен газ от началото на 2020 г., след като в края на настоящата година изтича предишният договор. Руският енергиен министър Александър Новак преди време заяви, че Москва е предложила на Киев да удължи с една година действащия контракт, като конкретните клаузи в него са предмет на търговски преговори. 

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 300

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 323

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 323

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 295

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ