28 Март 2024четвъртък23:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акценти

Шофьор, който не знае заден ход, катастрофира

/ брой: 133

visibility 640

Каквото си наумят в ГЕРБ, на инат го правят, дори да е най-глупавото и вредно за България - купуване на Ф-16 ли ще е, партийни субсидии за един лев ли, "клякане" пред Македония или забрана за къмпингуване по Черноморието. Заден ход не познават. По този повод публикуваме поучителен текст, написан от дипломат професионалист.     

Любен Петров, посланик 

Годината е 1962. Карибската криза току-що е преодоляна след постигнатия компромис между САЩ и СССР. По този повод в отчетния доклад на Осмия конгрес на БКП се подчертава необходимостта в областта на външната ни политика да се прилагат максимална гъвкавост и умение за избягване на термоядрена война, неуморно да се търсят възможности за мирно уреждане на спорните въпроси между държавите с различна обществена уредба. 

Иван Башев, тогава министър на външните работи - с неговата прагматична нагласа на мислене, се възползва от тези нови моменти във външната ни политика и е един от първите, които снемат ограничителите в преговорите ни с Гърция. Разбира се, такъв дипломатически ход не можеше да се предприеме без съгласието на ръководството. Дипломатът винаги действа в строго съответствие с инструкциите и директивите на своето ръководство. Но неговата роля не се състои само в тяхното аргументирано изложение, а и в умението убедително да разясни отстояваната позиция. Негово задължение е също да разбере позицията на партньора си, да вникне в логиката й, да се ориентира във възраженията му и да прецени има ли начин да се вземат предвид неговите интереси и едновременно да се постигнат собствените цели. И още - да не го притиска до стената, да му оставя простор за отстъпление, което да не го унижава. Башев притежаваше такива умения.

Година след преговорите Тодор Живков обяснява: "Ние отчетохме, че нито едно правителство на Гърция, даже и комунистическо, не би могло да се съгласи с тази наша позиция и да се откаже от репарациите. Това би ударило по неговия престиж... Затова решихме да се съобразим с този факт да уредим взаимоотношенията между двете страни, без да се накърнява престижът на съответното правителство." Както е известно, тези преговори завършват успешно.

 Посланик Йордан Големанов разказва в спомените си следния случай.

"Как протичаше служебното ми сътрудничество с Иван Башев?... Веднаж между нас стана неприятна, но поучителна сцена. По онова време в ООН се разглеждаше въпросът за Малвинските (Фолклендските) острови. Тогава този въпрос беше сравнително нов и малко се знаеше у нас за дълбочината на спора между Аржентина и Великобритания. (Островите са в географска близост с Аржентина, но населението е британско. През 80-те години на миналия век по този въпрос се води война между двете страни). Посланикът на Аржентина в София посетил началника на съответния териториален отдел на министерството и, след като изложил позицията на аржентинското правителство, помолил НРБ да подкрепи в ООН Аржентина, която смяташе тези острови за свои, въпреки че те се владееха от Англия.

Как и какво е докладвал началникът на териториалния отдел на министъра - не зная, но Башев ме извика и ми нареди да съобщя на нашето Постоянно представителство при ООН в Ню Йорк, че ние подкрепяме официално Аржентина в спора й с Великобритания за Малвинските острови.

Възразих, че НРБ не може да заема такава позиция в ООН. Тази позиция би противоречила на принципа за самоопределение на народите, който ние защищаваме в Организацията последователно.

- Нашите интереси - каза Башев - ни карат да подкрепим Аржентина.

Аз отново възразих, като се постарах да се аргументирам и с обстоятелството, че такава позиция би означавала да гласуваме в ООН, различно от СССР.

- Нареждам ви - каза министърът.

- Няма да изпълня това нареждане - отговорих.

Настъпи кратка пауза.

- Вие ли сте министър, или аз? -раздразнено извика Башев.

Аз малко помълчах и казах възможно с най-спокоен тон:

- Надявам се, другарю Башев, че вие добре разбирате, че за мен е по-лесно да се съглася с вас, отколкото да ви възразявам. И ако правя това, то е, защото се страхувам, че ще сгрешим. Моля, помислете още малко.

- Добре, елате утре! - малко троснато ме експедира министърът.

На другия ден сутринта към 9 часа той ме извика и още при моето влизане в кабинета му, се усмихна приветливо и каза: "Извинявайте! Вчера вие бяхте прав. Благодаря ви, че ми възразихте."

И след малко добави: "Проучих лично въпроса. Съобщете на Тарабанов (постоянен представител при ООН в Ню Йорк)... че нашата позиция остава непроменена. Ще гласуваме за резолюция, която препоръчва на Аржентина и Великобритания да решат въпроса чрез преговори."

Това можеше да направи само министър като Башев: да благодари, че сте го предпазили от грешка.

(Заимствано от сп. "Понеделник" бр.10, 2010).

И още един пример. По мой спомен. Годината е 1968. Тодор Живков е министър-председател. На заседание на правителството министърът на финансите Димитър Попов предлага да се приеме решение за ограничаване на производството на ракията, но това да става със съгласието на самите стопани, те да определят количествата, за да не се налагат административни проверки и т.н. Предложението се приема. Но решението среща силна мълчалива съпротива в цялата страна. Самият автор на предложението докладва след време на заседание на правителството: "Станахме за смях с това решение". Тогава Живков произнася фразата: "Шофьор, който не знае да взема заден ход, ще катастрофира." Решението е отменено. Правителството повишава своя рейтинг, както се казва сега.

Боже, колко много уроци ни преподава нашето близко минало и колко полезно би било те да се познават и прилагат в трудните условия на нашето настояще!

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ