Шестокнижие шипченское
Георги Й. Георгиев за по-малко от пет години написва, съставя и издава поредицата, посветена на родното му място и хората, прославили героичния старопланински град
/ брой: 117
Димитър Копривленски
Господ може да го има, може да го няма, както казва най-господьовият ни писател Йордан Радичков. Но само Божията ръка може да подреди делата така, че селището Шипка да приласкае под своя покров писателя полковник Георги Й. Георгиев. И така съдбовно да преплете и подкрепя, да направлява и благославя дните и съдбите им. На ползу Шипку! И православному болгарскому народу! Вижте.
По собствените му, на полк. Георгиев думи 2016 г. за Шипка е под знака на 155-годишнината на читалище "Светлина". За възникването, дейността, приноса и днешните му дни, на което е посветил не една и две публикации, страници, разговори. Но като типичен шипченски духовен връх като че ли се превръща това пак негово дело - "Шестокнижие за шипченци". От идеята - до появата. Заедно с вече почти постоянен, почти оформен "Кръг Г. Георгиев". Повечето шипченци дарители, съмишленици, приятели и медии...
От шестте книги четири са авторски на полк. Георгиев - "Личности и страсти" (2010), "Шипченци" (2011), "Сред светци и ангели" (2014), и "Шипченски мотиви" (2015). Останалите две са "приавторени". "Приятелю, през 2014 г. се навършват 170 г. от освещаването на селската църква в Шипка. По този повод подготвих ръкопис на учителя Боян Чомаков от 1944 г., която стана първа негова книга", ми е написал автограф полк. Георгиев. Има ги имената и на десетината спонсори. А на първата страница са редовете за родения през 1876 г. един от най-заслужилите учители, читалищен деятел и летописец на Шипка Боян Чомаков.
Особено любопитна е и появата, и цялата малка книжка "Орешков и Патрев" (2015). Пълното й заглавие е "Избиването на Хаджи-Димитровата чета и черти от живота на въстаниците Орешков и Патрев". Написана е от младия, още непълнолетен шипченски младеж, бъдещ кмет на Пловдив и областен управител на Стара Загора... Христо Милев преди повече от 130 години. Излиза през 1885 г. И полк. Георгиев я открива в библиотеката на БАН. Съпровожда я с прекрасен очерк за автора, написва и предговора и я дава в издателството. С всички грижи, мъки, последствия и радости.
И цялото "Шестокнижие" става факт за по-малко от пет години. С още един Георги-Георгиевски привкус. Оформлението му изцяло е от същоименника Георги Георгиев. Но този път "Юриев", внука. А като капак и потвърждение на вече приетото твърдение, че полк. Георгиев е истински съвременен народен будител. Съвсем скоро "Шестокнижието" ще стане "седмокнижие". С появата на издирения следващ ръкопис на шипченеца д-р Дянко Караджов - "Шипка преди Освобождението". Няма спиране. Това е "шипкалията" Г. Георгиев.
И като епилог. След представянето на книгите "Орешков и Патрев" и "Шипченски мотиви" в НЛС "Старинният файтон" в София премиерата се премества и в Шипка, на големия Ден на Ботев - 2 юни!