25 Април 2024четвъртък00:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Северният Детроит

/ брой: 25

автор:Петър Тодоров

visibility 2074

Южнокорейският автомобилен гигант Хюндай миналата есен откри свой завод в Санкт Петербург. В района вече действат предприятия на Дженеръл мотърс, Форд, Тойота и Нисан. На въпроса какво е привлекло корейския автомобилен бизнес край Нева вицепрезидентът на фирмата Сеунг Так Ким казва: "Първото условие е, че градът има пристанище, местните власти ни поддържат, предлага ни се добра инфраструктура и данъчни облекчения". Оборудваният с модерна технология завод на Хюндай е построен за две години и струва 500 милиона долара. Той произвежда новия модел Соларис, специално създаден за местния пазар. През тази година се очаква да бъдат произведени 105 хиляди коли, а през 2012-а - 150 хиляди. В околностите на Санкт Петербург втора година работи и завод на Нисан, който пък е инвестирал там 200 милиона долара.
"За да убедим чуждестранните автомобилни производители да дойдат и инвестират у нас, ние сме установили ясни правила. Административните процедури са опростени, бизнесът бива поддържан на всички етапи от производството до пласирането на продукцията, имаме добре подготвени кадри" - казва губенаторът на Санкт Петербург Валентина Матвиенко пред кореспондент на френския вестник "Les Echos". Според експерта от "Бостън кънсалтинг груп" Владислав Бутенко градът привлича чужденстранния капитал повече от Калужка област, където има заводи на Пежо и Фолксваген, и от Толиати - историческият център на руската автомобилна промишленост.
В Санкт Петербург, по мнението на западни мениджъри, има добър делови климат, много от жителите му говорят английски, а чужденците се чувстват добре. В града има и шведско предприятие Аутолив, производител на автомобилни атрибути и доставчик на Хюндай. По някаква случайност в деня на тържественото откриване на корейския завод канадският производител на резервни части "Магна" също откри в близост свой завод.
"Големият автомобилен план на Путин" е заглавието на обстоен репортаж в германския вестник "Ди велт". В него се подчертава, че Русия не желае повече да бъде зависима от вноса и че руският автомобилен пазар е постррадал много тежко от кризата - обемът на продажбите е съкратен наполовина. Но икономическото възстановяване в Русия е удивително бързо и надеждите на големите автоконцерни са се върнали. Миналата година Хюндай е увеличил продажбите си с 49 процента, Деу - със 17 процента. Днес всеки трети продаван в Русия автомобил е чуждестранно производство. Вносните нови возила се облагат с високи мита, стигащи до 30 процента от стойността им. Това се посреща критично дори в руските правителствени кръгове, но Владимир Путин не променя твърдата си линия - подчертава "Ди велт". Политиката му в това отношение се свежда до това Русия да бъде независима от вноса на автомобили, т. е. да си ги осигури сама и да направи това с помощта на чуждестранни концерни. По този начин вносните мита не само ще защитят местните производители, но и ще принудят чуждестранните компании да построят свои нови заводи в Русия. Този курс руското правителство провежда от 2005 г. и прави това с успех. Сега в Руската федерация действат заводи на Дженеръл мотърс, Форд, Фолксваген, БМВ, а също на Рено, Пежо и Ситроен, Нисан и Тойота.
След Китай и Индия Русия е пазар с голям потенциал. Днес на хиляда жители на федерацията се падат 240 коли. Руското правителство планира да доведе тези показатели до 360-380 коли на хиляда души. Не по-късно от 2015 г. Русия ще изпревари Германия и ще бъде най-големият автомобилен пазар в Европа - твърди  директорът по продажбите на концерна Ауди Петер Шварценбауер.

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ